Министърът на културата Кръстю Кръстев проведе работна среща с директорите

...
Министърът на културата Кръстю Кръстев проведе работна среща с директорите
Коментари Харесай

Министърът на културата Кръстю Кръстев обсъди с директорите на държавните сценични институти в областта на театралното изкуство увеличението на средствата в сектора

Министърът на културата Кръстю Кръстев организира работна среща с шефовете на държавните театрални институти в региона на театралното изкуство. В срещата през днешния ден в Министерството на културата участваха зам.-министърът на културата Виктор Стоянов, началникът на кабинета на министъра Весела Щерева, шефът на дирекция " Сценични изкуства и художествено обучение " Елиянка Михайлова и специалисти от профилирани дирекции в културното ведомство.
 
Министър Кръстев очерта следните основни тематики за полемика: нарастването за бюджета за просвета през актуалната година; нарастването на заплатите в държавните театрални институти в региона на театралното изкуство; оптималното обмисляне на разноски, както и дълготрайното обмисляне на бюджетите за идната година; слагане на акцент върху районите, в които работят театралните ни институти и усилване на партньорството с локалната власт – регионални администрации и общини, по отношение на обезпечаване на подпомагане по места за осъществяване на дилемите, които са си сложили шефовете в региона на театъра; новите механизми, по които ще се обезпечават средствата за финансови разходи; работата по нова Методика за финансиране на държавните театрални институти, както и повишението на стандартите; възстановяване на мониторинга в системата; вземане предвид на програмата на театрите  с нарастването на заплатите и повишение качеството на продукцията.
 
Министърът на културата Кръстю Кръстев благодари на шефовете за поддръжката, която той и екипът му получиха и от тях, с цел да бъде повишен бюджетът за просвета през 2024 година Министърът акцентира, че по отношение на нарастването на средствата в бранша на театралните изкуства всеки шеф би трябвало да реши с какъв брой тъкмо ще се усилят възнагражденията на създателите, на техническите служби и на всички, които вземат участие в тяхната работа.
 
" Оставям на вас да прецените с какъв % и по какъв метод, само че ви апелирам тази част от обезпечените средства да доближат до хората ", се обърна министър Кръстев към театралните шефове. Той добави, че нарастването на средствата, които влизат в системата, ще изисква и по-засилен мониторинг, само че това ще спомогне освен за усъвършенстване на работата на институтите, а също и за сформирането на прогнозния им бюджет за 2025 година
 
" Идеята е до края на юли, началото на септември, да имаме ясно написан бюджет за идната година, който самите вие ще сте изработили въз основата на работата си през актуалната година. Така по-лесно ще защитим и идващия бюджет и ще можем да се фокусираме върху главната си задача – правенето на първокласен спектакъл ", акцентира министър Кръстев. " Особено внимание желая да обърнете на работата си по районите. Аз и екипа ми към този момент започнахме срещи по места, с цел да обсъдим с локалните управляващи по какъв начин можем да си бъдем от взаимна помощ. В това отношение доста ще ни бъде потребна и спомагателна информация от вас за нужното застраховане на работата ви по места, като ни подадете тематики, задания, ваши хрумвания. Това е най-важната ни работа тази година ", уточни министърът на културата.
 
По отношение на финансовите средства ще бъдат дадени и спомагателни уточнения, защото в контакта с общините се включва и Министерството на районното развиване и благоустройството.
 
" В по-далечен проект концепцията ми е да повишим и стандартите, което ще ви даде опция да доразвиете концепциите и работата си ", сподели още министър Кръстев и добави: " Ако всичко това успеем да осъществим поредно, идната година ще сме подготвили добър план на бюджет, който да работи добре с новата Методика, който ще бъде показан по този начин, че да не могат да ни откажат. Така системата ще може да работи умерено ".
 
Кръстю Кръстев сложи като още една от общите задачи  - работата по разпространяването на спектакли. " Бих ви помолил да работим дружно в името на това, че системата, без всеки един институт не би функционирала. ", показа още министърът на културата.  
Източник: zonanews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР