Румен Радев: ЕК започва процедура срещу България за прекомерен дефицит, възможни са санкции
Министър-председателят Румен Радев разгласи, че на 3 юни Европейската комисия ще стартира процедура по несъразмерен недостиг против България. По думите му повода е, че бюджетният недостиг на страната надвишава 3 %, което ще докара до засилен мониторинг, ограничаващи ограничения и вероятни наказания.
„ Това е резултат от тежкото завещание, което получаваме – популизъм, непросветеност, волунтаризъм и обир “, съобщи Радев. Той уточни, че през идната седмица Министерството на финансите ще показа обстоен брифинг по тематиката.
Премиерът регистрира и позитивни резултати след срещите си в Брюксел. По думите му България е съумяла да отблокира 370 милиона евро по Плана за възобновяване и резистентност още преди окончателното приемане на законите за Антикорупционната комисия и промяната при основния прокурор. „ Това е резултат от доверието към държавното управление “, акцентира той.
Радев съобщи още, че „ Мини Марица-изток “ и Топлоелектрическа централа 2 ще продължат да действат до 2038 година. По думите му страната ни е съумяла да убеди Европейската комисия в нуждата от равномерен преход в енергетиката и поетапна рекултивация на въглищните региони.
Премиерът разгласи и контрактуван прогрес по промяната във ВиК бранша, като съгласно него ще бъдат предпазени ползите на българските общини. „ Очаквам при доста усилена работа да успеем да усвоим голяма част от средствата по ПВУ, само че това значи никаква почивка за Министерския съвет до края на август “, съобщи Радев.
Той заяви още, че след дълги години закъснение Европейската комисия ще даде зелена светлина за екологичната оценка на язовир „ Яденица “, което ще отвори пътя за разширение на плана с европейско финансиране и увеличение на енергийния потенциал.
По отношение на Фонда за обективен преход министър председателят уточни, че страната може да притегли обилни средства за въглищните райони, в случай че работата по плановете бъде ускорена. „ На идващото съвещание поканвам кметовете на Стара Загора, Перник и Кюстендил, с цел да създадем по този начин, че тези средства да стигнат до хората посредством нови работни места и индустриални зони “, сподели той.
Радев съобщи, че е договорил с ръководителя на Европейската комисия опция България, Гърция и Румъния да разработят взаимни трансгранични инфраструктурни планове, за които да бъде обезпечено европейско финансиране. „ Следващата седмица чакам в България премиера на Гърция, както и представител на румънското държавно управление, с цел да продължим тези диалози “, уточни министър-председателят.
Той разяснява и тематиката за отпадането на визите за български жители за Съединени американски щати. Радев съобщи, че е сложил въпроса пред американския президент, само че досега няма позитивен отговор. Премиерът заяви още, че Министерският съвет ще удължи до края на юни престоя на самолетите-цистерни на летище София, с цел да даде време на съдружниците ни да пренасочат дейностите си.
В края на изказването си Радев подчертава върху триумфите на младите българи и поздрави ученика от Софийската математическа гимназия Никола Веселинов за извоюваното първо място в влиятелен интернационален конкурс в региона на науката и инженерството. „ Това е голям триумф за България, който ни носи горделивост и вяра за бъдещето. Наш дълг е да създадем условия тези младежи да осъществят гения си в България “, съобщи министър председателят.
„ Това е резултат от тежкото завещание, което получаваме – популизъм, непросветеност, волунтаризъм и обир “, съобщи Радев. Той уточни, че през идната седмица Министерството на финансите ще показа обстоен брифинг по тематиката.
Премиерът регистрира и позитивни резултати след срещите си в Брюксел. По думите му България е съумяла да отблокира 370 милиона евро по Плана за възобновяване и резистентност още преди окончателното приемане на законите за Антикорупционната комисия и промяната при основния прокурор. „ Това е резултат от доверието към държавното управление “, акцентира той.
Радев съобщи още, че „ Мини Марица-изток “ и Топлоелектрическа централа 2 ще продължат да действат до 2038 година. По думите му страната ни е съумяла да убеди Европейската комисия в нуждата от равномерен преход в енергетиката и поетапна рекултивация на въглищните региони.
Премиерът разгласи и контрактуван прогрес по промяната във ВиК бранша, като съгласно него ще бъдат предпазени ползите на българските общини. „ Очаквам при доста усилена работа да успеем да усвоим голяма част от средствата по ПВУ, само че това значи никаква почивка за Министерския съвет до края на август “, съобщи Радев.
Той заяви още, че след дълги години закъснение Европейската комисия ще даде зелена светлина за екологичната оценка на язовир „ Яденица “, което ще отвори пътя за разширение на плана с европейско финансиране и увеличение на енергийния потенциал.
По отношение на Фонда за обективен преход министър председателят уточни, че страната може да притегли обилни средства за въглищните райони, в случай че работата по плановете бъде ускорена. „ На идващото съвещание поканвам кметовете на Стара Загора, Перник и Кюстендил, с цел да създадем по този начин, че тези средства да стигнат до хората посредством нови работни места и индустриални зони “, сподели той.
Радев съобщи, че е договорил с ръководителя на Европейската комисия опция България, Гърция и Румъния да разработят взаимни трансгранични инфраструктурни планове, за които да бъде обезпечено европейско финансиране. „ Следващата седмица чакам в България премиера на Гърция, както и представител на румънското държавно управление, с цел да продължим тези диалози “, уточни министър-председателят.
Той разяснява и тематиката за отпадането на визите за български жители за Съединени американски щати. Радев съобщи, че е сложил въпроса пред американския президент, само че досега няма позитивен отговор. Премиерът заяви още, че Министерският съвет ще удължи до края на юни престоя на самолетите-цистерни на летище София, с цел да даде време на съдружниците ни да пренасочат дейностите си.
В края на изказването си Радев подчертава върху триумфите на младите българи и поздрави ученика от Софийската математическа гимназия Никола Веселинов за извоюваното първо място в влиятелен интернационален конкурс в региона на науката и инженерството. „ Това е голям триумф за България, който ни носи горделивост и вяра за бъдещето. Наш дълг е да създадем условия тези младежи да осъществят гения си в България “, съобщи министър председателят.
Източник: bulnews.bg
КОМЕНТАРИ




