Министър-председателят на Македония Зоран Заев, придружен от правителствена делегация, се

...
Министър-председателят на Македония Зоран Заев, придружен от правителствена делегация, се
Коментари Харесай

Бившите управляващи в Македония скочиха на Заев, искат ревизия на договора с България

Министър-председателят на Македония Зоран Заев, съпроводен от държавна делегация, се срещна в София с министъра на енергетиката на България Теменужка Петкова, съобщи македонската медия " Плюс инфо ", представена от „ Фокус ".

Енергетиката е една от най-важните области за съдействие, за която има интерес от държавните управления на двете страни. На срещата бе изразена подготвеност за взаимни планове, които ще бъдат показани пред Европейски Съюз. През идващите седмици Македония и България ще договарят меморандум за развиване на енергетиката. От изключително значение е посочено построяването на нов конектор сред газопроводните системи на двете страни.

По-рано пред публицисти Заев акцентира, че Македония и България отварят " нова златна глава " в съдействието между тях. И съгласно македонската медия тя ще стартира точно от енергетиката.

„ Споделянето на общи културни полезности е единствено от изгода, и съдействието сред Македония и България ще отвори евроатлантически вероятности и за Република Македония, и за района " съобщи той.

Зоран Заев завърши визитата си в България със среща с ръководителя на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова, която също поддържа процеса на промени и евроатлантическите желания на Македония.

Доскорошната ръководеща партия в Македония ВМРО-ДПМНЕ на някогашния министър председател Никола Груевски изиска публично „ от името на македонскикя народ да се прегледа наличието на контракта, който премиера Зоран Заев се е съгласил да попише с България ", предава организация „ Фокус ". Информацията за настояването е поместена на формалната страница на ВМРО-ДПМНЕ и е оповестена от досегашния ръководител на македонския парламент Трайко Веляноски.

В текста на изказването на Веляноски се споделя, че „ ВМРО-ДПМНЕ постоянно е упорствало за развиването на доборосъседски връзки, които подразбират взаимно почитание и поддръжка, като тази позиция сме я имали и ще я имаме и към България, и към Гърция, и към останалите съседи. Това, което ни тревожи и плаши е вчерашното изказване на Зоран Заев, в което той разгласи, че Македония затваря една глава от своята история, глава на шовинизъм и ненавист ". Вътрешна македонска революционна организация -ДПМНЕ задава въпроса „ коя е тази история на ненавист и шовинизъм, която е провеждал македонският народ " и счита, че „ извънредно срамно и подло е да обвиниш личния си народ за разпространение на шовинизъм и ненавист, защото македонецът в никакъв случай не е бил нито националист, нито последовател на омразата ".

В текста, публикуван от опозиционната партия, се показва огромната угриженост за „ непрозрачността и лекотата, с която Заев е пристъпил към един извънредно сериозен въпрос, какъвто е сключването на контракта с България, тъй като този въпрос опира да идентичността и историята на македонския народ и извънредно безконтролно е той да са дискутира на елементарна конференция, без сериозен разбор и без необятни съвещания и да се разгласи сключване на контракт, който е работен от специалисти дълго време и който съдържа доста открити въпроси, по които двете страни не можеха да намерят общ език ".

В края на известието на ВМРО-ДПМНЕ се споделя, че партията желае обзор на това, което премиера Заев е договорил при визитата в София и от името на македонския народ желае обявяване на наличието на контракта, който се е съгласил да подпише. Партията счита, че въпросите на „ македонската еднаквост не могат да бъдат извънреден интерес нито на Заев, нито на СДСМ, тъй като са надпартийни ".

В декларацията се визира и България като ВМРО-ДПМНЕ споделя, че „ държанието на България е разбираемо, тъй като тя има свои ползи и по тази причина ги пази и застъпва, само че това, което не може да се одобри е, че Зоран Заев самичък се нагърбва да взема решение тематики, които са от общ интерес на Македония ".

Партията на Никола Груевски счита, че „ Република Македония има своя лична история " и това е реалност, който никой не би трябвало да дръзва да трансформира ". „ Етногенезисът на македонския народ е независим и по тази причина е извънредно рисково да се приказва за обща история " и задава въпроса дали изказванията на Заев в София, във връзка общата история значат, че „ в предишното македонския народ не е имал лична история и дали министър председателят Заев осъзнава какъв брой рискови са тези тематики ". Според ВМРО-ДПМНЕ въпросът за общата история постоянно е била една от най-големите спънки за сключване на контракт със прилежаща България.

Като втори въпрос партията слага настояването на България този ангажимент за общата история да важи единствено за Република Македония.

Трети противоречив въпрос е този за езиците, на които би трябвало да бъде подписан договорът. „ ВМРО-ДПМНЕ постоянно е упорствало и ще упорства, че македонският език би трябвало да бъде равноправно употребен, тъй като той съществува и е интернационално приет ". Партията счита, че " всеки опит за създаване на добросъседски връзки би трябвало да минава през взаимно почитание и признание на разликите, а не да се крие под мъглявия термин „ конституционния език ".

ВМРО-ДПМНЕ твърди, че в контракта за добросъседство с България съществуват още доста противоречиви въпроси като се стартира от смяната в учебниците и се стигне до отбелязването на избрани празници. В края на декларацията, прочетена от Веляноски, от името на партията се споделя, че единственото, което в Скопие се знае е „ общото македоно-българско празнуване на македонския народен празник Илинден на Мечкин камен край Крушево ".

Веляноски декларира, че за партията му не е проблем на този празник българите да участват като посетители, само че би трябвало да се знае, че „ Илинденското въстание е независимо и македонско. Илинденското въстание е вдигнато без каквато и да е външна помощ и напълно принадлежи на Македония, тъй като на Илинден са сложени основите на македонската страна, а всеки различен опити за по-различно показване на нещата съставлява демакедонизация на Македония ".
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР