Министър-председателят Кирил Петков разкри още имена от списъка му, който

...
Министър-председателят Кирил Петков разкри още имена от списъка му, който
Коментари Харесай

Кирил Петков разкри още имена от списъка му до прокуратурата

Министър-председателят Кирил Петков разкри още имена от листата му, който дружно с екипа му изготви и даде на прокуратурата след среща с основния прокурор Иван Гешев.
По думите му, в него попадат и политици. Сред тях са депутатът от Движение за права и свободи Делян Пеевски, някогашният министър председател Бойко Борисов поради случая „ Мата Хари” и някогашният министър на финансите Владислав Горанов.
"За господин Борисов не споделяме, че той е имал кюлчетата в чекмеджето си, а желаеме да разберем по какъв начин тези кюлчета са попаднали там. За господин Горанов желаеме да разберем дали е вярна информацията, пристигнала от Божков, че персонално са му носели парите. Ние не споделяме този или оня е отговорен. Казваме, че когато има очевидец, който е подготвен да каже, че е давал персонално пари на изтъкнат политик, какво е направила в действителност прокуратурата по тази тематика. Ако сме сигурни, че тя си е свършила работата по тези въпроси, ще е едно в действителност положително начало ", разяснява Петков.
Премиерът изясни и по какъв начин е почнал проблема с образуването и предаването на прокуратурата на листата с имена на хора, които съгласно него би трябвало да бъдат разследвани и проверявани:
"Направих този лист с моите съветници и моя тим. Главният прокурор пристигна при мен да приказваме по значими въпроси, тъй като моята врата е отворена за всички институции. Аз единствено го попитах за какво нямаме резултати по това, което цялото общество приказва от заран до вечер. За тези хора, които ги знае всяко българско семейство. Той попита кого имам предвид и аз тогава споделих тези съответни имена. След това той потегли да изисква листата. В него ограничих имената до 19 и предадох листата на 20-ия ", сподели Петков.
„ Полицията и ДАНС съм ги инструктирал, че не би трябвало да има човек над закона. Независимо от кое място е. Всички би трябвало да са под един критерий - това е новото правило”, безапелационен бе той.
По думите на премиера никой към този момент няма да прикрива "бездействието на прокуратурата и тя би трябвало или да стартира да работи, или безусловно цялото общество ще е наясно, че не си прави работата ".
Премиерът Петков съобщи, че не знае с какви тъкмо претекстове правосъдният министър Надежда Йорданова ще изиска публично оставката на основния прокурор Иван Гешев, само че има вяра, че те ще бъдат добре аргументирани.
„ Ако се внесат ясни доводи за какво господин Гешев би трябвало да бъде отстранен и Висш съдебен съвет не ги одобри, цялото общество ще бъде наясно, че това е решение, макар тези обстоятелства. Така че осветляване и бистрота ще е пътят отсам нататък”, разяснява още министър председателят.
Министър-председателят съобщи, че желае да бъдат привлечени от чужбина български експерти в региона на следствие на корупцията, с цел да стартират работа в Комисията за противопоставяне на корупцията и лишаване на нелегално добито имущество (КПКОНПИ). Той сподели, че се надява законопроектът за промени в КПКОНПИ да бъде импортиран в Народното събрание директно след гласуването на бюджета.
Петков изясни, че с измененията КПКОНПИ ще се раздели на две, като едната част ще има опция за проверяващи функционалности. Той добави, че към този момент е дал за задача да се търсят български експерти в чужбина, с цел да нямат връзка с хората в България, които би трябвало да проверяват.
Във връзка с тематиката за отпадане на зеления документ, министър председателят Петков съобщи, че би трябвало да бъде несъмнено, че премахването му няма да пречи на здравната система.
"Трябва да сме сигурни, че премахването му не вкарва риск за здравната система. Няма политика в тематиката за зелените документи. Управляваме на база данни. Когато падне заетостта на интензивните кревати и няма риск за здравната система, или в случай че се повиши процентът на имунизациите, документът ще отпадне. Никой не желае той да остава, само че би трябвало да сме сигурни, че няма да има отрицателни последствия. Вълната на Омикрон минава. Ако данните се запазят такива, ще се мисли за унищожаване на тази мярка. Сега сме на 600 заети интензивни кревати. Паднем ли до към 100, това ще е добра граница ", разясни Петков.
Той означи, че най-големият му триумф досега е "как менажирахме и управлявахме Коронавирус вълната ", което е разрешило да не се затвори страната и ограничаващите ограничения да бъдат минимални.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР