Министър Каракачанов открива исторически паметник, посветен на Дойранската епопея. За

...
Министър Каракачанов открива исторически паметник, посветен на Дойранската епопея. За
Коментари Харесай

Откриват паметника на 9-а пехотна Плевенска дивизия

Министър Каракачанов открива исторически монумент, отдаден на Дойранската епопея.

За първи път след 9-и септември 1944-та година в България е издигнат мемориал в чест на подвига на българските войни.

Военният монумент уважава паметта на 9-та пехотна Плевенска дивизия. Мемориалът е първият от подобен мащаб, издиган през последните 75 години и отдаден на една от най-големите победи на Българската войска през Първата международна война - борбата при Дойран. Историческото събитие ще се стои в Плевен.

Мемориалът съставлява архитектурно художествена комбинация от пет статуи - на ген. Владимир Вазов и четирима от неговите бойци. Министърът на защитата Красимир Каракачанов е патрон на самодейността за построяването на паметника.

Министерството на защитата интензивно взе участие в обезпечаването на финансови и материални средства за разработване на скулптурните композиции. С персонални дарения се включиха и народни представители, общественици, политически партии и жители, включително и министърът на защитата Красимир Каракачанов.

На тържествената гала ще участват и представители на управлението на Щаба на защитата, командири на типовете въоръжени сили, представители на локалната власт, депутати, донори, членове на инициативния комитет за издигане на паметника.

Тържествата в Плевен ще стартират в 10,45 ч. на площад „ Възраждане " с осъществявания на военни духови оркестри и проява на боеви хватки с оръжие. В 11,30 ч. участниците ще се насочат към площад „ Свободата ", където в 12 ч. ще се състои формалният обред по разкриване на паметника на 9-та пехотна Плевенска дивизия.

През годините са правени няколко опита да бъде построен монумент за увековечаване на подвига на българския боец в борбата при Дойран. През 1936 година в гр. Плевен е основан Инициативен комитет за създаване на монумент на героите от 9-та пехотна Плевенска дивизия. Изготвен е план, стартира интензивно събиране на средства. Военновременната конюнктура в страната, както и последвалите трагични събития към и след 9 септември 1944 година осуетяват желанията на плевенската общност. Събраните средства за паметника изчезват безследно.

През 2000 година е взето решение за издигане на монумент, само че неналичието на задоволително финансови средства принуждава уредниците да се задоволят единствено с слагането на паметна плоча в региона на паметника на 4-и пехотен Плевенски полк.

На 16 март 2018 година под патронажа на министър Каракачанов бе основан Инициативен комитет „ Героите на Дойран " за построяването на монумент, във връзка със 100-годишнината от борбата при Дойран и края на Първата международна война. Проектът бе одобрен от Областната комисия „ Военни монументи ", според Закона за военните монументи. Макет на плана мина и на публично разискване в гр. Плевен, като получи цялостно утвърждение.

***

Първата международна война (1914 - 1918) е кулминационната точка на напъните на българския народ за избавление на останалите под непозната власт български земи и обединяването на разпокъсаната ни Родина. От 1915 година до 1918 година Българската войска се бори на два фронта против войските на международни империи като английската, френската, съветската и множеството балкански страни. Извоювани бяха славни победи, не бе изгубена нито една борба и не бе пленено нито едно българско бойно знаме. Едно от най-героичните сражения през Първата международна война, увенчано с категоричността на триумфа и изписано със златни букви в международната военна история, е Дойранската епопея. 9-та пехотна Плевенска дивизия, добре готова и изобретателно ръководена от ген. Владимир Вазов, през 1918 година, извоюва блестяща победа, запазвайки достойнството на Родината в края на войната.

Подвизите на българските офицери и бойци по фронтовете са безпримерни, само че над 100 хиляди от тях в никакъв случай не се завърнаха по родните места, а гробовете им са безкръстни, останали отвън рамките на Отечеството. В памет на падналите герои българският народ незабавно след войната стартира да построява военни монументи и мемориали в градове и села, с цел да доближат те над 3000 в наши дни.

Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР