Минималните разходи, които да отделяме за отбрана, трябва да нараснат

...
Минималните разходи, които да отделяме за отбрана, трябва да нараснат
Коментари Харесай

Ще се върне ли казармата в България?

Минималните разноски, които да отделяме за защита, би трябвало да набъбнат на 2.5 % от Брутният вътрешен продукт. Това изясни пред БНР Атанас Запрянов, слубен министър на защитата. 

" Руската експанзия против  Украйна генерира нужда от доста по-големи качества и това води до нарастване на военните разноски в някои страни. Полша стигна 4.7% от Брутният вътрешен продукт. Гърция и Турция от дълго време харчат над 2.5%, Румъния – също. 

НАТО към този момент приказва за 2% като най-малко. Препоръката е доста скоро да вземе решение за повишаване на разноските за защита - не по-малко от 2.5% ". 

Засега не предлагаме на българския парламент да връща наборната военна работа, уточни още той в предаването " Неделя 150 ". 

" Самият парламент направи смяна в заплащането на военнослужещите от първи януари идната година. Политическото очакване е с нарастването на заплатите да повишим интереса към въоръжените сили и да попълним вакантните си длъжности в околните няколко години ". 

Но в случай че това не стане, въпросът за връщането на наборната военна може да пристигна на дневен ред, изясни министърът.  

" Засега и войната в Украйна сподели, че професионалните въоръжени сили преобладават.

Въпросът за наборната военна работа не стои, даже страните, които я връщат, го вършат под друга форма–в някои страни е на непринуден принцип, в други е единствено за първична военна подготовка ".

" В нашите въоръжени сили цялото въоръжение и техника, в това число и самоходните гаубици, са налични. Имаме военновременни формирования, които в случай че се наложи да ги активизираме, и за тях имаме такава артилерия налична. Имаме и артилерия свръх ресурс, която също се поддържа. По никакъв метод не се нарушава нашата окомплектованост ". 

Министърът уточни, че напрежението в политическия живот у нас не оказва въздействие нито върху него, нито върху ведомството, което управлява.

" Въоръжените сили са деполитизирани. За нас нещата се развиват обикновено, само че като жител мога да кажа, че за България би било хубаво да има политически определено държавно управление с дълготраен хорозонт. Това е добре и за защитата ".

Той счита, че  превъоръжаване на българската войска не се случва с мудни стъпки. 

" Въвеждането на нови технологии, на първо място безпилотните системи, в тази война, която Русия води против Украйна, докара до смяна във възгледите за водене на бойните дейности, само че класическите бойни системи изобщо не отпадат. Нашата отбранителна тактика, както и натовската, натъртва на сложно потребление на въоръжените сили. 

България купува в действителност най-хубавото за средствата, които желае да похарчи. Аз, като министър се поверявам на военната експертиза ". 

Армията има визия да се въоръжава с съвременни средства за водене на война, означи Запрянов.

" Дроновете са планувани в програмата за превъоръжаване. Искаме да преминем кам нова артилерийска система в сухопътните войски ". 

Държавите членуват във военно-политически организации, с цел да изградят въоръжени сили и в границите на груповата защита. По този метод военните качества стават търпими за бюджета, сподели още той.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР