Миниинвазивна процедура, наречена TAVI (транскатетърна смяна на аортната клапа), се

...
Миниинвазивна процедура, наречена TAVI (транскатетърна смяна на аортната клапа), се
Коментари Харесай

Миниинвазивна процедура улеснява лечението на пациенти с клапни пороци

Миниинвазивна процедура, наречена TAVI (транскатетърна промяна на аортната клапа), се ползва сполучливо в Отделението по инвазивна кардиология към УМБАЛ „ Свети Георги “ в Пловдив, предоставяйки нов късмет за лекуване на пациенти с клапни пороци и тежки сърдечносъдови болести. От стартирането ѝ през 2016 година досега са лекувани общо 245 пациенти, като броят на осъществяваните процедури нараства доста, следвайки международната наклонност, осведомят от болничното заведение.

Само през 2024 година са сложени 65 клапни протези, а процентът на смъртност е невисок – 3,1%, като един от двамата умряли пациенти е изгубил живота си преди процедурата. Увеличението на броя пациенти е доста – от едвам трима, подложени на процедурата през 2016 година, до 42-ма през 2023 година, като в последната година броят им е максимален, както и успеваемостта.

„ Процедурата е предопределена за пациенти в съществено здравословно положение с голям брой съпътстващи болести, които не биха могли да понесат обичайната отворена сърдечна интервенция. TAVI е минимално инвазивна, заобикаля общата упойка, а пациентите се възвръщат извънредно бързо – раздвижват се още на идващия ден и се изписват до 4-5 дни след интервенцията, “ акцентира началникът на инвазивната кардиология доктор Георги Горанов, чийто екип сполучливо ползва процедурата към този момент 8 години. Специалистите на УМБАЛ „ Свети Георги “ имат опит с пациенти на доста преклонна възраст – най-възрастните, подложени на TAVI, са на 89 години, а десетки са над 80-годишна възраст.

Процедурата се реализира посредством екипна работа в построен сърдечносъдов център, който сплотява инвазивна и консервативна кардиология, кардиохирургия, съдова хирургия и образна диагностика. Диагностиката на коронарните съдове и подготовката за TAVI процедурите се реализира в Отделението по образна диагностика благодарение на единствения в района 128-слайсов скенер от последно потомство, осигуряващ високоспециализираното проучване.

 „ Добрата колаборация сред експертите е от основно значение за понижаване на затрудненията и реализиране на ниска смъртност. Едно от затрудненията при TAVI процедура е инсулт. Ако той  настъпи, пациентът ще получи съответна помощ в построения високотехнологичен мозъчно-съдов център на УМБАЛ „ Свети Георги “. Тъй като сме най-голямата болница в Централна и Южна България, имаме налични звена, които могат да се оправят с всяко настъпило затруднение, с цел да предотвратим тежка инвалидизация или гибел “, сподели още доктор Горанов.

Пациентите с аортна стеноза, които не се подлагат на лекуване, са изложени на висок риск. Ако аортната клапа не се смени, по-късно развиват тежка сърдечна непълнота и умират.  

Здравната каса покрива напълно разноските за клапната протеза след утвърждение на пациент за процедура. Благодарение на модерната инсталация и квалифицирания екип, УМБАЛ „ Свети Георги “ продължава да бъде водещ център за инвазивно лекуване на сърдечносъдови болести в България.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР