Министърът на транспорта: Милиарди левове са потънали, вместо да се използват за реформа в БДЖ
Милиарди левове са потънали, вместо да се употребяват за промяна в БДЖ. Това съобщи транспортният министър Георги Пеев в студиото на „ Денят стартира “ по Българска национална телевизия. 17 от подписаните през годините контракти към този момент се ревизират от Европрокуратурата, добави той. На този стадий не е обсъждана тематиката за приватизация на железниците.
Георги Пеев – министър на превоза: " За да има съответни железници, би трябвало да има изпълнени няколко условия. Трябва да имаме добър преносим състав – климатизиран, с интернет, би трябвало да имаме добра железопътна инфраструктура, положителни системи за сигурност и не на последно място – подготвен и способен личен състав. Ние нямаме нито едно от тези неща. Защото през годините са влагани десетки милиони с нулев резултат. Това е реалност. Направихме инспекция в бранша и сме сезирали съответните институции. Мога да ви кажа, че няма нито един обикновено приключен контракт за създаване на стоманен път от 2015-2017 година досега.
Българска национална телевизия: Какви контракти има?
Има стотици подписани контракти, някои от тях без финансиране. Мога да ви кажа, че над 50% от железопътната мрежа е с ограничаване на скоростта. Само 116 от вагоните, които имаме, са климатизирани. Някои от тях даже при 35 градуса работят неефективно. Общият брой на вагоните е 266, а са нужни 285. Много хора желаят през лятото да употребяват спални вагони, а ние нямаме такива. Има няколко броя, които са от 1975-1980 година.
Българска национална телевизия: Казахте, че са давани доста милиони. Къде са тези милиони?
- Не милиони – милиарди. Къде са би трябвало да го кажат институциите, които имат отношение по тематиката. Ние сме дали договорите. Неслучайно съм казвал няколко пъти, че има 17 контракта, които се проверяват от Европейската прокуратура. Министерството на превоза спомага извънредно съществено на институциите, с цел да бъде открита истината. "
Министърът разяснява и разполагането на американски самолети на авиобаза „ Безмер “.
„ Нека да стартираме с обстоятелствата. Първо, има съглашение сред България и Съединените американски щати още от 2006 година за съдействие в региона на защитата. Летище „ Безмер “ е несъмнено като база за взаимно потребление. Трябва да бъдем почтени с нашите жители. Имаме съглашение с партньорска страна и въз основата на това съглашение има съответните процедури. Трябва да се съблюдават. Решително държавното управление реалокира самолетите от сърцето на София. Освен всичките административни проблеми, свързани с сигурността, нарушение на полети, чувството на хората за тревога не може да бъде елементарно подценявано. “, сподели Георги Пеев.
Около 300 институции, в това число и общините, дават отговор за пътната сигурност в страната. На въпрос каква е успеваемостта, министърът отговори:
" България разполага с извънредно сериозен набор от данни, само че най-големият проблем е координацията на тези данни сред обособените институции. Целта на този проект, който се координира от Министерството на превоза, е тези данни да бъдат обединени в един интегриран пакет, който да се употребява в действително време. Да се сътвори рисков профил на обособените превозвачи, които вземат участие в трафика – било то коли или тежкотоварен трафик – и тази информация да се употребява за предварителна защита. Безопасността не е единствено наказване. Наказанията са елементарно използвани, само че нашата цел е да създадем предварителна защита – в действително време да виждаме какво се случва на пътя и обособените институции, които имат разнообразни отговорности, да могат да реагират навреме. "
Министърът акцентира, че цялото общество би трябвало да работи за подобряването на сигурността по пътищата.
" Няма да спра да дублирам – промяната на мантинелите и смяната на манталитета са две разнообразни неща. Трябва да стартираме от фамилията, от образованието и от образованието на младите водачи. Цялото общество би трябвало да застане зад тази идея. "
На въпрос тежкотоварните коли ли са главният провинен за тежките произшествия, министър Пеев отговори:
" Проблемът е сложен. Нека стартираме със положението на пътищата и автомагистралите. Аз не преставам да настоявам, че ние нямаме автомагистрали, а скоростни пътища. Добрата инфраструктура е насочна точка за сигурност на пътя. Лесно можем да ограничим придвижването на тежкотоварни коли в пиковите интервали, само че тогава поражда въпросът къде да бъдат сложени. Има ли построени паркинги със съответните места за отмора? Това лишава време и обмисляне. Ще заложим такива паркинги в проекта, тъй като дълготрайното обмисляне е извънредно значимо. Много институции споделят, че от години са желали да приложат тези ограничения, само че въпросът е за какво не са били приложени. Първо би трябвало да се възнамерява, да се проектира и по-късно да се построи. "




