Милен Гетов е роден в Бяла Слатина. Живял е в

...
Милен Гетов е роден в Бяла Слатина. Живял е в
Коментари Харесай

Почина режисьорът Милен Гетов frognews.bg

Милен Гетов е роден в Бяла Слатина. Живял е в три столетия: Царство България, социализъм и народна власт. Завършил е публицистика и кинорежисура.

 

Пред БНР споделя, че харесва Царство България „ не като политически модел, а като стопанска система, взаимоотношения, обучение, етични полезности. За мен това е най-хубавият интервал. След това соцът си имаше хубави и неприятни страни, за настоящия интервал да не говорим… ”

 

Той е създател на голям брой знакови продукции. Създава първия документален филм за Гунди и Котков, добавя Българска национална телевизия. Работата му в Националната кинематография го среща с едни от пионерите на българското кино изкуство - Васил Гендов, Борис Грежов, Борис Борозанов, Александър Вазов, Иван Фичев, Антон Маринович, Захари Жандов и доста други. 

 

Негови са документалните сериали " История на киното ", взаимно Георги Стоянов - Бигор и " България в културното огледало на Европа " по сюжет на Драган Тенев. Като режисьор и сценарист Милен Гетов снима детския сериал по творби на Джани Родари " Разни приказки за игра ", документалната поредност " България в културното огледало на Европа ", игралния сериал по Йоханес Марио Зимел - " Признавам всичко ".

 

Творческият почерк на Милен Гетов оставя трайна диря в телевизионния спектакъл. Негови са спектаклите " Защитата на Сократ " с Иван Кондов, " Балдуин Фландърски " и " Константин и Фружин " по поетичните текстове на Радко Радков, в които за първи път телевизионна режисура е снимана в натура – на крепостта „ Бабини Видини кули “.

 

Големите му триумфи идва с филмиране на романите на Богомил Райнов - " Един добряк на междинна възраст ", " Реквием за една мръсница ", " Умирай единствено в краен случай ", " Тайфуни с нежни имена ".

 

Заедно с професор Драган Тенев основават телевизионното предаване " Минаха години ", което близо 8 години е измежду най-популярните планове на Българска национална телевизия.

 

Пред БНР Милен Гетов споделя, че не той е избрал публицистиката, а тя – него. Това се случва на фронта по време на Втората международна война. С името му е обвързвано с десетки журналистически материали, в това число от фронта. Много от изявите му са отдадени на историята и съвремието на София.

 

Благодарен е на ориста, че му е дала опция да основава филми.

 

Милен Гетов е притежател на Специалната премия „ Йосиф Хербст ” на Съюз на българските журналисти за повсеместен принос към публицистиката, както и на Почетния знак на президента.

 

Съболезнования на фамилията и околните му.
Източник: frognews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР