Мика Зайкова пред SafeNews: Минималната заплата – 1454 лв.
Мика Зайкова, финансов специалист и някогашен депутат, в особено изявление за SafeNews предложи на синдикатите да договарят с държавното управление минималната работна заплата да бъде близка до издръжката от миналата година – 1454 лева
SN: Г-жо Зайкова, държавното управление в скоро време би трябвало да дефинира минималната заплата и линията на беднотия за 2025 година Да стартираме с това, би трябвало ли да бъде изменена формулата за установяване на минималната заплата, с цел да дава отговор на виталния най-малко, който е към 1500 лева за тази година?
Още в директивата за минималната работна заплата има три съществени разновидността, с които се дава тенденция за установяване на размера й. Единият е 50% от брутната работна заплата, който ползвахме до момента. И в случай че продължаваме да го употребяваме, тя би трябвало да бъде сред 1080 и 1100 лева И зависи от това, каква ще бъде междинната заплата. Понеже употребяваме последната междинна заплата от 2024 година Вторият вид е 60% от медианната работна заплата. Знаете, че разликата сред междинната и медианната работна заплата е, че при междинната се събират всички работни заплати и се разделят на числеността на хората, които са ги получавали. Докато при медианната се изписват всичките работни заплати и се взима тази в средата. Която нормално е по-ниска от междинната брутна работна заплата. Има неща, които би трябвало да се вземат пред тип.
ИСТОРИЧЕСКИ УСПЕХ за Боряна Калейн! Сребърен орден на Олимпиадата в Париж (ВИДЕО) 09.08.24 18:56 Мика Зайкова пред SafeNews: Минималната заплата – 1454 лева 09.08.24 18:53 ИЗВЪНРЕДНО!: Тотален успех на Карлос Насар, злато и олимпийски връх в един ден! (ВИДЕО) 09.08.24 18:23 Виктор Димчев: Властта попадна в ръцете на монасите и свещениците, водени от патриарх 09.08.24 18:13 ИЗВЪНРЕДНО!: ГДБОП с изключителна по мащаб акция, разрушена е незаконна група за противозаконни оръжия и муниции (СНИМКИ) 09.08.24 17:02
Първо, когато се взима единствено междинната работна заплата, остава доста малко пространство за договаряне, разяснява Мика Зайкова.
Т.е. да продължи груповото трудово договаряне, което Европейска комисия прави оценка доста високо. Защото при междинната брутна и при междинната медианна работна заплата не се регистрира инфлацията, която е в идната година. Това значи, че хората са ощетени. Аз персонално смятам, че третият вид, който дава Европейска комисия в директивата и който съгласно мен е най-правилният вид, оказва помощ на хората да имат по-качествен живот. А това значи, че при най-ниската минимална работна заплата те би трябвало да могат да си покриват сметките за един месец. Това значи също, че минималната работна заплата би трябвало да бъде равна на издръжката на живота. Тя у нас е 1500 лева Издръжката на живота е най-правилният ориентир. Дори да вземем миналогодишната, тя отново е над 1080 лева Знаете, че 770 000 души получават заплати под 1000 лева Понеже минималната заплата е 933 лева Но тя е брутна. Ако й свалим удръжките за налог и за осигуровки, чистата чиста сума е от порядъка на 741 лева Което е съвсем половината от това, което е нужно за издръжката. Ако съм на мястото на синдикатите, ще упорствам да се употребява тъкмо този механизъм.
Хората с минималното заплащане би трябвало да могат да си обезпечат издръжката, акцентира Мика Зайкова.
Имайте поради, че с тази прехрана се регистрират стоките и услугите в част от дребната кошница. За разлика от другите страни, минималната работна заплата в България е 477 евро. С тази заплата могат да се изпълнят единствено 8 кошници. Докато с румънската минимална работна заплата могат да се изпълнят 11. А немската, която е 2054 евро – не приказвам за Люксембург, за Белгия, за Франция, където е доста по-висока, могат да се изпълнят 33 кошници. Това значи, че хората в тези страни живеят умерено, даже и да получават минимални заплати. А те, за разлика от България, са доста по-малко като условен дял към всички заплати, които се получават.
3 026 000 са в работоспособна възраст у нас и в действителност имат работа. От тях една трета не могат да си посрещнат сметките. А 80% доста мъчно го вършат, споделя Мико Зайкова.
И са принудени да прибягват до тези ужасни бързи заеми, които крадат от бъдещето на децата им. Трябва да се договаря с държавното управление, че минималната работна заплата би трябвало да бъде близка до издръжката от миналата година.
SN: А какви промени следва да се създадат и в разпоредбите за установяване размера на пенсиите, с цел да бъдат най-малко минимално съответни на виталния най-малко?
За пенсиите би трябвало да разделим нещата на две. Всички помощи би трябвало да се извадят от пенсиите. Сега е подобен карашък. И не можеш да схванеш, какъв брой ти е пенсията, какъв брой – помощта за електричество. Работата е там, че българските пенсии първо би трябвало да бъдат преизчислени. Това значи генерална промяна в пенсионното обезпечаване. Тя обаче не може да стане със служебно държавно управление. Или с държавно управление, което има живот 7-8-9 месеца. Реформи се вършат в спокойна конюнктура. Когато всичко може постепенно и умерено да се обмисли, да се разиска в необятен кръг.
SN: Виждате ли действително, това по кое време и по какъв начин може да стане?
Не желая да се върша на Ванга, само че и идващите избори най-вероятно няма да дадат позитивен резултат. Кажете ми, с какви очи всичките тези 240 депутати ще се явят пред хората и ще кажат: „ Моля, изберете ни! Ние ще създадем висини от чудеса! “. Като същите тези депутати единствено преди два дни желаеха от министъра на опазването на здравето доктор Галя Кондева, която ще остане на поста още една седмица до новия длъжностен кабинет, да създаде тактика за 50 години напред?! И да им рапортува след 60 дни. Но тогава ще имаме 51-ви парламент! Или пък желаеха от държавното управление през седмицата, която му остава, да вземе ограничения, с цел да не загубим 6 милиарда от ПВУ. Имаме единствено един транш. И различен не се обрисува. А не се обрисува, тъй като няма нито една промяна. А от 72 закона са признати единствено 22. И те не всички са качествени.
Страх ме е, че от ден на ден хора няма да гласоподават при този разпад на партии, обобщава Мика Зайкова.
Страх ме е, че и тези, които ще влязат в 51-вия парламент, почти ще бъдат същите. И няма да могат да се схванат за едно трайно, четири годишно постоянно държавно управление. Само в подобен интервал могат да се вършат същински промени. И могат да се вземат стратегически решения.