Мием ли винаги ръцете си след използването на тоалетната? А

...
Мием ли винаги ръцете си след използването на тоалетната? А
Коментари Харесай

Стряскаща статистика: колко хора не мият ръцете си след тоалетната

Мием ли постоянно ръцете си след потреблението на тоалетната? А преди да пипаме храна? Колкото и несвоевременно да звучат тези въпроси, очевидно би трябвало да продължаваме да си ги задаваме поради данните на скорошно проучване.
 Коронавирусът, Световната здравна организация и препоръки по какъв начин вярно да мием ръцете си
Как вярно да мием ръцете си

Прости, само че значими стъпки

Макар да е дело на Съвета за сигурност по храните на Австралия, данните от него се припокриват с по-ранни изследвания на други места по света, които демонстрират, че фрапантен % от хората не мият ръцете си след вървене до тоалетна.

19 % от австралийците не го вършат, а цели 42 % от тях не мият ръцете си преди да пипат храна. Както и в предходните изследвания, дамите са малко по-стриктни с хигиената спрямо мъжете, а възрастните хора - спрямо тези под 34-годишна възраст.
 Снимка 691452

Какви са рисковете от това да не измием усърдно ръцете си след тоалетната? Урината и изпражненията съдържат милиони микроби, изключително вторите, в които има повече от 100 милиарда микроби на грам.

Когато излизаме от тоалетната без да сме измили ръцете си, пренасяме тези микроби по всяка последваща повърхнина, която допираме. Дори самите ние да не се разболеем, усилваме риска от болест при рискови групи като възрастни хора, такива с отслабена имунна система или подлагащите се на лекуване от рак.
 Снимка 691450

При приготвянето на храна рискът се оказва двустранен. От една страна, когато не сме почистили авансово ръцете си, можем да предадем микроби върху храната, която ще консумираме.

От друга, множеството храни също са носители на патогени като салмонела или бактерията кампилобактер в суровото пилешко месо. Когато не измием ръцете или приборите след обработката му, можем да пренесем бактерията по други повърхности.
 Снимка 559133

Така че би трябвало да приемем като носенето на защитен колан в автомобила - слагаме го всякога, щом се качим в него, освен в дните, когато " планираме " да имаме пътен случай, пишат.
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР