Miami Open, четвъртфиналАрина Сабаленка – Сорана Кърстя4-6, 4-6Сорана Кърстя продължи

...

Кърстя сломи Сабаленка за първия си полуфинал в Маями

Miami Open, четвъртфинал

Арина Сабаленка – Сорана Кърстя 4-6, 4-6

Сорана Кърстя продължи чудесното си показване в Маями с изненадваща, само че изцяло заслужена победа над Арина Сабаленка. Румънката, която е единствената останала непоставена участничка в шампионата, продължава без изгубен сет във Флорида и записа нова победа над тенисистка от Топ 10, откакто във втори кръг отстрани Каролин Гарсия. С днешната победа Кърстя още веднъж усъвършенства върховия си резултат на Miami Open, откакто преди сегашния шампионат най-хубавото ѝ достижение бе осминафиналът от 2013, изгубен от Йелена Янкович.

Опонентка на международната №74 в борбата за място в мача за купата ще бъде Петра Квитова или Екатерина Александрова.

И двете съпернички записаха по 7 аса, само че Сабаленка направи повече двойни неточности (6-2). Кърстя завоюва впечатляващите 85% от точките си на първи сервис (23/27) и оползотвори четири от седемте си шанса за пробив (57%), до момента в който нейната съперничка осъществя два от своите пет брейкпойнта (40%).

Кърстя бе доста нападателна на ретур през цялото време и тази тактичност ѝ донесе триумф. Румънката пробив още в откриващия гейм, след което затвърди брейка и усили задатъка си на 2-0. Впоследствие обаче Сабаленка последователно стартира да намира ритъма си, като вторият ѝ сервис стартира да затруднява много повече международната №74. В осмия гейм беларускинята стигна до два следващи брейкпойнта. До този миг шампионката на Australian Open атакуваше най-вече по диагонала и това правеше играта и предсказуема за Кърстя. Този път обаче втората сложена приключи с форхенд по правата, връщайки пробива за 4-4.

Радостта на ѝ обаче не продължи дълго. Беларускинята отрази брейкбол, само че незабавно по-късно Кърстя стигна до нова точка за пробив след праволинеен ретур уинър. Сервисът съобщи Сабаленка и тя позволи двойна неточност, която даде на румънската тенисистка пробив за 5-4. Кърстя стигна до два следващи сетпойнта след бекхенд в навън на нейната съперничка, само че имаше потребност единствено от един, защото пласира ас, с който завърши сета при 6-4 в своя изгода.

Вторият сет стартира по този начин, както и първия – подкрепена от няколко неточности на Сабаленка, румънката осъществя ранен пробив и поведе с 2-0. Шампионката на Australian Open обаче още веднъж отговори на предизвикването и изравни резултата, пласирайки няколко отлични бекхенда от главната линия. В идващия гейм Сабаленка показва забележително самочувствие, като при 30-30 пласира два следващи аса и реализира цялостен поврат за 3-2.

Двойна неточност на Кърстя даде на Сабаленка късмет за втори следващ пробив, само че румънката реагира с ас и изравни геймовете. Ретур уинър по диагонала даде на румънката късмет за пробив, при който международната №2 направи своята шеста двойна неточност от началото на дуела и по този метод непоставената тенисистка си върна водачеството при 4-3.

Кърстя направи огромна крачка към задачата, като затвърди пробива и се приближи на гейм от успеха. Сабаленка редуцира пасива си, само че по-късно пропусна два следващи брейкпойнта. Седмият ѝ ас от началото нам ача донесе мачбол на Кърстя, който бе осъществен след ретур в навън на Сабаленка и по този метод румънката победи с 6-4, 6-4 след 85 минути на корта.
Tenniskafe.com · Подкастът Tennis Café: изкуствен интелект и Григор Димитров
Източник: tenniskafe.com