MI100 Instinct ускорител на AMD дава тласък на екза-изчисленията
MI100 Instinct e първият GPU ускорител с новата AMD CDNA архитектура
(снимка: AMD)
AMD разгласи графичния ускорител Instinct MI100, за който твърди, че е най-бързия в света GPU, предопределен за високопроизводителни изчислителни среди (НРС), и първия x86 сървърен GPU, който минава бариерата от 10 терафлопа (FP64) продуктивност.
Ускорителят ще даде подтик на научните проучвания в епохата на (exascale), с помощта на поддръжката на нови платформи за калкулации от производители като Dell, Gigabyte, HPE и Supermicro, EPYC процесорите на AMD и отворената софтуерна платформа ROCm 4.0.
Графичният процесор AMD Instinct MI100 е построен по новата на компанията. Ускорителят предлага до 11,5 TFLOPS върхова продуктивност в изчисленията с плаваща запетая с двойна акуратност (FP64) за HPC среди и до 46,1 TFLOPS върхова продуктивност при калкулации с плаваща запетая с единична акуратност (FP32) за платформи с изкуствен интелект (ИИ) и машинно самообразование.
С новата AMD Matrix Core технология, MI100 подвига съвсем 7-кратно теоретичната продуктивност при FP16 калкулации (изчисления с половин точност) за, спрямо предходното потомство ускорители на компанията.
MI100 Instinct предлага до 11,5 TFLOPS в изчисленията с плаваща запетая с двойна акуратност (FP64)
(снимка: AMD)
Софтуерът за разработчици ROCm на AMD е основата за. Като набор от принадлежности с отворен код, формиран от компилатори, приложни интерфейси за програмиране (API) и библиотеки, ROCm се употребява от разработчиците на „ exascale ” програмен продукт за основаване на високопроизводителни приложения.
Версия ROCm 4.0 е усъвършенствана за огромна продуктивност на системи, основани на MI100. Това е най-новото предложение за разработчиците на, машинно образование и изкуствен интелект, което им разрешава да основават високопроизводителен, портативен програмен продукт.
„ Ние получихме ранен достъп до ускорителя MI100 и първичните резултати са доста окуражаващи. Виждаме обилни покачвания на продуктивността, до 2-3 пъти спрямо други GPU ”, споделя Бронсън Месер, теоретичен шеф на водещата изчислителна апаратура в Оук Ридж.
Ускорителите се чакат към края на годината в системи от огромните ОЕМ производители и ODM сътрудници в корпоративните пазари, измежду които Dell, Gigabyte, Hewlett Packard Enterprise (HPE) и Supermicro.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ