МФ публикува за обществено обсъждане законопроекта, свързан с единната валута

...
МФ публикува за обществено обсъждане законопроекта, свързан с единната валута
Коментари Харесай

По пътя към еврото - един месец преходен период, след това левът отпада

МФ разгласява за публично разискване законопроекта, обвързван с единната валута

Министерството на финансите разгласява за публично разискване Закона за въвеждане на еврото в България. В него са написани главните промени, свързани със промяната на валутата. От документа излиза наяве какъв брой време ще плащаме и в двете валути и в какъв период ще би трябвало да обменим наличните си левове.

В самия законопроект предстоящо не е записана дата за банкет на България в еврозоната. Тя, както и курсът на лв. към еврото, ще бъдат избрани от Съвета на Европейския съюз с единомислещо решение на страните членки, чиято парична единица е еврото, и страната ни. Ангажиментът на българските управляващи е страната ни да се причисли към еврозоната със настоящия закрепен курс от 1,9558.

Още от деня на въвеждане на еврото титулярите на сметки ще могат да теглят от тях единствено евро, без значение дали това ще става посредством АТМ/ПОС устройство или в офиса на банка, платежна институция и други. От датата на въвеждане на еврото се планува изплащането на възнагражденията, компенсациите, паричните и обществените помощи, както и пенсиите да се прави в евро.

Разписано е, че когато сменим валутата, ще има един месец, в който ще може да се заплаща редом и в лв.. След това досегашната ни валута ще стане неплатежоспособно средство. За да се предотврати спекулата, концепцията е цените на стоките да се изписват в евро и лв. в продължение 12 месеца. На датата на въвеждане на еврото в България всички сметки – разплащателни, депозитни, спестовни и други в локални банки, ще бъдат еднократно, автоматизирано и гратис превалутирани в евро по формалния валутен курс.

Предвидено е новият лихвен % по контракти за заем с изменчив лихвен % да не може да е по-висок от размера на лихвения % по тях преди датата на въвеждане на еврото. При контракт за заем с закрепен лихвен % към датата на въвеждане на еврото лихвеният % ще остане подобен, какъвто е бил контрактуван преди датата на въвеждане на еврото.

Проектът на Закон за въвеждане на еврото в България е създаден от особено основана с тази цел междуведомствена работна група към Министерството на финансите, в която вземат участие Българската национална банка, всички министерства и заинтригувани институции и организации, представители на бизнеса и на академичната общественост. Законопроектът е координиран с Европейската комисия, която даде своето позитивно мнение по него, като следва съгласуването му с Европейската централна банка.

Преди ден Министерството на финансите пусна и, отдаден на въвеждането на еврото в България. В особено основаната графа „ За еврото “ жителите и бизнесът ще намерят къси и точни отговори на най-често задаваните въпроси. Друг акцент в електронната страница е рубриката „ Вярно ли е, че “. В нея посредством обстоятелства е даден отговор на някои от най-често срещаните погрешни изказвания и неоснователни терзания, свързани с присъединението на България към еврозоната. 

 
Източник: flagman.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР