Метеор се взриви в небето над САЩ
Метеор е експлодирал над североизточните щати на Съединени американски щати, предизвиквайки мощен екот и разклащане на земята в събота, 30 май.
Жители на североизточната част на Масачузетс и югоизточната част на Ню Хемпшир станаха очевидци на извънредно събитие към 14:06 ч. локално време през вчерашния ден.
Ярка огнена топка прекоси небето, последвана от мощен гърмеж и чувство за земни земетресения.
Според данни на НАСА, представени от международните медии, става дума за метеор, навлязъл в земната атмосфера със скорост от 75 000 благи в час (около 120 000 км/ч).
Експлозията е станала на височина от почти 64 километра над земната повърхнина.
От галактическата организация разгласиха известие в обществената мрежа X, като акцентира, че освободената при разпадането сила се прави оценка на еквивалента на към 300 тона тротил, което изяснява мощния звук.
Данни от спътници, следящи за мълнии, демонстрират, че метеорът е навлязъл в атмосферата над южното крайбрежие покрай Бостън, преди да се разпръсне над голям брой региони, достигайки даже до Роуд Айлънд, осведоми People.
Службата за социална сигурност и сигурност на Масачузетс е получила голям брой сигнали от жители за „ мощен екот и земни земетресения “.
Полицията в Уотъртаун също удостовери, че е получила „ многочислени известия от поданици, чули мощен гърмеж “ в източната част на щата.
Геоложката работа на Съединени американски щати (USGS) дефинира явлението като хипотетичен болид – ослепителен метеор, който експлодира в атмосферата.




