Мелетий единодушно бил избран за архиепископ на АнтиохияВ IV век

...
Мелетий единодушно бил избран за архиепископ на АнтиохияВ IV век
Коментари Харесай

Църквата почита на 12 февруари св. Мелетий, архиеп. Антиохийски. Св. Антоний, патр. Константинополски

Мелетий единомислещо бил определен за архиепископ на Антиохия

В IV век разнообразни ереси смущавали спокойствието на Църквата. Особено се популяризирала ереста на Арий. Отхвърлена и наказана от Никейския космополитен събор (325 г.), тая разкол намерила обаче доста почитатели. Византийският император Констанций, един от синовете на Константин Велики, бил арианин и преследвал православните епископи. В доста градове имало по двама епископи - православен и арианин. Сред тия сложни условия Мелетий, родом от Армения, някогашен севастийски свещеник, бил единомислещо определен за архиепископ в Антиохия. Мелетий проповядвал в храма и почнал да хвали догмите, одобрени от Никейския събор.
Туй всенародно вероизповедание на православието мощно разгневило арианите. Един от архидяконите, последовател на лъжеучението, пристъпил до архиепископа и с ръка му затулил устата. Тогава архиепископът вдигнал ръката си и посочил на народа трите пръста в символ на Светата Триипостасна Троица, и по-късно, като свил двата пръста, посочил един, като с това означавал едното Божество. Православните почнали гръмко да показват насладата си и да славят пресветата, единосъщна и неразделна Троица, а ядосаните ариани изгонили от църквата архиепископа и от този момент почнали да го хулят и назовават разколник.
С твърдостта на духа Мелетий съчетавал невероятна благост и непрекъснато се стараел да усмири разприте и враждата. Той ръкоположил за дякон св. Василий Велики, който бил пристигнал от Йерусалим в Антиохия. Като предузнал огромните способности на св. Йоан Златоуст, който в туй време бил още прекомерно млад, архиепископът го убеждавал да учи Св. Писание, кръстил го и го назначил за читател при църквата.
Арианите убедили император Констанций да смъкна св. Мелетий и да го прати на изгнание в Армения, а сами си избрали свещеник всред арианите.

Мелетий бил в заточение до самата гибел на Констанций

Подир него на престола се възкачил Юлиан, племенник на Константин Велики, който с най-голямо старание служел на езическите богове. Юлиан оповестил цялостна веротърпимост, върнал от заточение всички заточени епископи. Но разприте сред православните огорчавали Мелетий и той с благост се стараел да въдвори мир и единодушие.
Скоро след това Юлиан умрял във война. Наследникът му Йовиан свикал в Антиохия поместен събор, на който арианите подписали своето единодушие с догмите, одобрени от Никейския събор. Но Йовиан скоро бил завещан от Валент, ревнив последовател на арианството, и Мелетий още веднъж бил изпъден от Антиохия. Император Грациан го възвърнал и Мелетий още веднъж почнал да управлява паството си.
Не доста преди гибелта на Мелетий на императорския трон встъпил Теодосий Велики и ознаменувал своето царуване с победи и мъдри разпореждания, посредством които заслужил прозвището Велики. Теодосий свикал в Цариград Втория космополитен събор в 381 година Между другите епископи бил извикан в Цариград и св. Мелетий, който трябвало да ръководи събора. Той с неотстъпчивост защитавал същинските канони на вярата. Умрял в дълбока напреднала възраст преди приключване на събора. За ръководител на събора бил назначен св. Григорий Богослов.
Източник: duma.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР