Международният комитет на Червения кръст (МКЧК) предупреди днес за риска

...
Международният комитет на Червения кръст (МКЧК) предупреди днес за риска
Коментари Харесай

Има риск от разпространение на вируса на ебола от лаборатория в Конго

Международният комитет на Червения кръст (МКЧК) предизвести през днешния ден за риска от разпространяване на вируси, в това число на ебола , от лаборатория в Гома поради яростните сражения, които се водят в най-големия град в Конго, съобщи Франс прес.

МКЧК „ е мощно угрижен от обстановката в лабораторията в Националния институт за биомедицински проучвания, който е изправен пред заплахата от прекъсване на тока “, сподели на конференция в Женева районният шеф на организацията Патрик Юсуф.

Базираната в Женева организация приканва за „ предотвратяване на пробите, които могат да бъдат наранени от конфликтите “, добави той.

Юсуф акцентира, че тази обстановка „ може да докара до невъобразими последствия , в случай че бактериологичните варианти, в това число вируса на ебола, които се съхраняват в тази лаборатория, се разпространят “.

Той добави, че лабораторията е „ доста близо “ до делегацията на МКЧК в Гома, само че организацията няма информация за обстановката в останалите лаборатории в града.

Гома е сцена на конфликти сред конгоанската войска и бойците на групировката М23, подкрепяни от руандийската войска, напомня Агенция Франс Прес.

Силите на М23 и руандийските военни влязоха в града с към два милиона население в неделя вечерта след мълниеносна атака, която стартира след неуспеха на договарянията сред Демократична република Конго и Руанда с посредничеството на Ангола в средата на декември.  

МКЧК предизвести и за опустошителното влияние върху мирното население от конфликтите в града. Служители на организацията оповестиха, че са оказали здравна помощ на над 600 ранени от началото на януари насам, множеството от тях цивилни.

Всеки миг е значим! Последвайте ни в и , с цел да сте в крайник с тематиките на деня
Източник: dariknews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР