Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния

...
Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочния
Коментари Харесай

S&P потвърди кредитния рейтинг на България с положителна перспектива

Международната рейтингова организация S&P Global Ratings удостовери дълготрайния и краткосрочния кредитен рейтинг на България в задгранична и локална валута `BBB/A-2`. Перспективата пред рейтинга остава позитивна, оповестява Министерството на финансите.

S&P Global Ratings отбелязва, че в случай че бъде образувано устойчиво държавно управление бързо след изборите през юни и се избегне нескончаем интервал на неустойчивост, какъвто имаше през 2021–2023 година, не се чака да има значително закъснение на присъединението на страната към еврозоната.

България към момента не дава отговор на критерия за ценова непоклатимост от критериите за конвергенция, които всички страни би трябвало да изпълнят преди да се причислят. От рейтинговата организация считат, че даже България да не се причисли към еврозоната през 2025 година, това евентуално ще се отсрочи единствено до 1 януари 2026 година.

Анализът им предвижда и че без значение от разпадането на кабинета на ПП-ДБ и ГЕРБ, " идващите избори биха могли да произведат жизнеспособно държавно управление ".

" Причината е, че най-големите партии към момента имат сходни позиции по основни политически цели като промените, ориентирани към средствата от Европейски Съюз, и най-много влизането в еврозоната. Последното държавно управление реализира бърз прогрес по съответните промени и извърши съвсем 90% от предварителните законови условия за присъединение, по тази причина вероятността от законодателни или официални спънки изглежд а ниска. Но при различен сюжет на несигурно следизборно ръководство в идващите няколко месеца, присъединението към еврозоната може да се забави ", се споделя в разбора.

S&P Global Ratings регистрират, че могат да покачат рейтинга през идващите две години, евентуално с няколко степени, в случай че България стане член на еврозоната.

Въпреки застаряването и намаляването на популацията в трудоспособна възраст, от S&P Global Ratings одобряват, че стопанската система на България има мощни вероятности за напредък през идващите няколко години.

Те предвиждат действителен напредък на Брутният вътрешен продукт малко под 3% приблизително през 2025-2027 година, подсилен най-вече от увеличеното вътрешно търсене. Потреблението ще остане мощно на фона на резистентен пазар на труда с съвсем рекордно ниски равнища на безработица и позитивен напредък на действителните заплати.

В същото време задоволително средства от Европейски Съюз ще поддържат капиталовата интензивност за няколко години. Рейтинговата организация прави оценка наличните грантове и заеми за България по Многогодишната финансова рамка (МФР) на Европейски Съюз за интервала 2021-2027 година и Next Generation EU (NGEU) на обилни - към 29% от прогнозния Брутният вътрешен продукт за 2024 година.

България има едни от най-хубавите фискални резултати от страните в Централна и Източна Европа и от рейтинговата организация правят оценка, че настоящите фискални проекти ще доведат до дефицити под 3% от Брутният вътрешен продукт до 2027 г.
Източник: boulevardbulgaria.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР