Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на

...
Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на
Коментари Харесай

Fitch потвърди кредитния рейтинг на България с положителна перспектива

Международната рейтингова организация Fitch Ratings удостовери дълготрайния кредитен рейтинг на България в задгранична и локална валута " BBB " с позитивна вероятност. Това оповестиха от Министерството на финансите.

Рейтингът на България е подсилен от мощната външна и фискална позиция на страната спрямо страните със същия рейтинг, надеждната политическа рамка от участието в Европейски Съюз и дългогодишното действие на режима на паричен съвет.

Според рейтинговата организация обаче ниската продуктивност на труда и неподходящата демография имат възпиращ резултат върху евентуалния напредък и стабилността на държавните финанси в дълготраен проект.

Положителната вероятност отразява изгледите на страната за участие в еврозоната, което би довело до по-нататъшни усъвършенствания на индикаторите за външната позиция на страната. Fitch Ratings вижда необятен политически ангажимент на национално и европейско равнище за приемане на еврото. От организацията означават, че България дава отговор на всички номинални конвергентни критерии за приемане на еврото, като се изключи ценова непоклатимост. 

Инфлацията у нас продължава да се намалява, намалявайки разликата сред средногодишната инфлация в страната и тази на трите най-добре представящи се държави-членки на Европейски Съюз.

Инфлацията съгласно ХИПЦ през септември 2024 година е 1,5 %, а базисната инфлация е 2,3%, което значи необятно облекчение на ценовия напън. Fitch чакат средногодишната инфлация да бъде 3% през 2024 година, 3,5% през 2025 година и 3,1% през 2026 година

Рейтинговата организация чака Брутният вътрешен продукт на страната да нарасне с 2% през 2024 година, подсилен от устойчиво частно ползване и устойчива капиталова интензивност, макар нарасналата политическа неустановеност и закъсненията в осъществяването на ПВУ. Fitch растеж на Брутният вътрешен продукт до 2,5% през 2025 година и 2,7% през 2026 година.

Според агенцията дефицитът на бранш " Държавно ръководство " ще се усили до 2,8% от Брутният вътрешен продукт през 2024 г. от 1,9% за 2023 година, отразявайки по-високи разноски за обезщетения и обществени разноски.

Факторите, които биха могли да доведат до позитивни дейности по рейтинга, са: Допълнителен прогрес към присъединението към еврозоната, като удостоверение, че България е изпълнила критериите за участие и по-голяма сигурност по отношение на евентуалния миг за приемане на еврото; възстановяване на капацитета за напредък, посредством използване на структурни и управнически промени за възстановяване на бизнес средата и/или дейно потребление на фондовете на Европейски Съюз. Факторите, които биха могли да доведат до отрицателни дейности по рейтинга, са: неприсъединяване към еврозоната заради несъблюдение на критериите за конвергенция, по-слаби вероятности за стопански напредък.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР