Международната конференция STOP HATE SPEECH показа, че заедно - духовни

...
Международната конференция STOP HATE SPEECH показа, че заедно - духовни
Коментари Харесай

Иван Гешев: Българи мразят българи и това ескалира

Международната конференция " STOP HATE SPEECH " сподели, че дружно - духовни водачи, високопоставени прокурори и представители на правосъдната власт от цяла Европа, разнообразни неправителствени организации, можем да реализираме повече. Надявам се посланията от форума да бъдат чути и от политиците. Това съобщи основният прокурор Иван Гешев пред публицисти след привършване на двудневния конгрес, проведен от Прокуратурата на Република България взаимно с Европейската еврейска асоциация, оповестиха от държавното обвиняване.
Още по темата
В първата по своите мащаби интернационална конференция, отдадена на противодействието на закононарушенията от ненавист и против речта на омразата, присъединяване взеха над 130 посетители - основни и висши прокурори от страни от Европейския съюз и района, висши духовници от разнообразни вероизповедания, представители на държавни институции, на неправителствени организации, университетските среди, правозащитници и цивилен деятели и други

Иван Гешев акцентира, че " в последните години (у нас) имаме голям проблем с омразата. Българи ненавиждат българи и това ескалира. Резултатът е, че не вървим напред, а водиме война едни с други ".

Главният прокурор разяснява още, че конференцията е постигнала задачата си - да се съберат всички, ангажирани с тази активност (борба с речта на омразата) - неправителственият бранш, духовни водачи, и институциите на правосъдната власт.

Според Иван Гешев част от казуса с речта на омразата е и регулацията в обществените мрежи, както и " нежният баланс сред независимост на словото и тирада на омразата ". Един от значимите въпроси на конференцията бе по какъв начин да ги разграничим, тъй че да не загубим свободата на словото, само че да не допуснем и тирада на омразата, означи основният прокурор.

 Снимка: Прокуратура

С езика може да съживиш някого, може и да го убиеш

Главният равин на Нидерландия Бенямин Яков се обърна към участниците във форума с думите: " Да приказваш, да злословиш против другите, е доста неприятен грях, тъй като с езика може да съживиш някого, може и да го убиеш ". 

" Езикът на омразата не е единствено по малкия екран и радиото, а е и сред хората. Ако човек е травмиран, той може да се трансформира от естествен човек в нарушител. Какво можем да създадем, по какъв начин можем да се борим с антисемитизма? ", попита Бенджамин Яков, който приказва в границите на панела с тематика " Противодействие на закононарушенията срещу вероизповеданията ".

 Снимка: Прокуратура

" Иска ми се да има повече такива конференции в Европа. Тук са се събрали специалисти, адвокати и представители на неправителствени организации, които търсят разнообразни правни и политически способи да се борят с езика на омразата ", съобщи модераторът на панела Александър Бенджамин от Европейската еврейска асоциация.

В рамките на полемиките прочувствена история описа Керен Нол, чиято баба - френската гражданка от еврейски генезис Мирей Нол - е била измежду оживелите от Холокоста, само че по-късно става жертва на ликвидиране по антисемитски аргументи. " Според речниците омразата нормално е резултат на боязън, яд или възприятие след контузия. При някои хора това се култивира от ранна възраст, става част от културата им, от това кои са те. Всички сме отгледани с полезности, които ни дефинират през днешния ден. Баба ми Мирей Нол беше удивителна жена и обичаше живота. Тя ми споделяше да употребявам момента да пребивавам пълноценно и без боязън ", сподели Керен Нол пред препълнената зала.

" Баба ми беше убита от двама мюсюлмани. Мразя ли всички мюсюлмани? Не. Страхувам се от всички екстремисти. В памет на баба ми се обричам на светлината и избрах да приказвам намерено. Обръщам се към всички водачи - изберете светлината и изберете пътя ", прикани тя.

Представителят на католическата черква Александър Мошев, който също бе участник в панела " Противодействие на закононарушенията срещу вероизповеданията ", зададе въпроса: " Как да тръгнем по пътя на изцелението от самостоятелните и групови рани, нанесени от омразата и разделянето, от незачитането и отрицанието на другия, другия, по-слабия? " И отговори с думите на папа Франциск: " Заедно можем да потърсим истината в разговора, в спокоен диалог или в буен спор ".

Негово Преосвещенство Белоградчишки свещеник Поликарп, викарий на Софийския митрополит, съобщи, че доста постоянно, говорейки за верни връзки сред хората, е належащо да се сложим на мястото на другия. " Независимо кой е, какъв е, от кое място е, какво носи в сърцето си. И тогава, това, което ще влияе, ще бъде не омразата, а любовта ", уточни Негово Преосвещенство.

Участник в конференцията " STOP HATE SPEECH " бе и доктор Мустафа Хаджи, основен мюфтия в Главното мюфтийство в България. Той акцентира, че омразата вреди най-вече на този, който я изпитва. " Неправилното схващане на религиозните постулати и правила нанася щета най-много на хората, които изповядват тази вяра. Ние в България живеем дружно ", уточни доктор Мустафа Хаджи и благодари на представителите на правосъдната власт за дейната роля в битката с закононарушенията от ненавист. " Само любовта, разбирателството и положителното отношение към всички хора е в положение да избави човечеството. В противоположен случай ние решаваме да се самоунищожим ", сподели още той.

 Снимка: Прокуратура

Ръководителят на прокуратурата в Одеса: Украйна е изправена пред най-страшния излаз, до който може да докара езикът на омразата

" Моята страна е изправена пред най-страшния излаз, до който може да докара езикът на омразата. В Украйна се води най-голямата война в Европа след Втората международна война ", съобщи Сергей Костенко , административен началник на прокуратурата в Одеса. Той обърна внимание на потребността от усъвършенстването на международноправния механизъм за гонене на закононарушения, свързани с пропагандиране на воденето на нападателна война, апели за геноцид и разпалване на омраза към други националности.

" Геноцидът планува освен убийства на хора, само че и основаването на условия за тяхното цялостно или отчасти заличаване. Руските войски сега имат намерение да оставят украинците без главните богатства на цивилизация - вода, светлина, топлота ", съобщи Костенко. Той прикани всички да се обединят, с цел да оказват помощ на Украйна. " Моля ви освен поради украинския народ, само че и поради бъдещето на нашите деца ", сподели още административният началник на прокуратурата в Одеса.

Мено Еттема , съ-секретар на някогашния Комитет на специалистите по Борба с езика на омразата към Съвета на Европа акцентира, че езикът на омразата има гибелен резултат най-много върху малцинствени и уязвими групи в обществото. " Под опасност са и разнообразни специалности. Различните групи освен са изправени пред от ден на ден език на омразата, само че и пред бариери за реализиране на справедливостта ", сподели Мено Еттема в хода на втория панел от форума на тематика " Защита правата и свободите на жителите - господство на правото - път към гарантиране на фундаменталните права на индивида ".

" Расизмът против малцинствените групи се е нараснал и общественото разделяне е още по-дълбоко, което пречи на консолидираното и приобщаването в обществата ", предизвести Еттема. Той изясни, че това може да докара и до радикализация измежду малцинствените групи и техните членове. " Важното е жертвите да се научат по какъв начин да се оправят с контузиите ", добави още Мено Еттема.

Маркус Хартман - началник на прокуратурата в Кьолн, шеф на Централния отдел за киберпрестъпления на Северен Рейн Вестфалия, Федерална република Германия, срещна участниците с немския опит в битката с закононарушения от ненавист в цифрова среда. Той обърна внимание, че прокуратурата не преследва мненията, а закононарушенията. " Ако някой кмет или политик бъде атакуван в интернет, той би трябвало да бъде предпазен от закона и правоприлагащите органи ", уточни Маркус Хартман и добави: " Никое наранено лице не би трябвало да има бариери от достъп до протекция ".

Нида Грунскене , основен прокурор на Република Литва, посочи спецификите в законодателството и работата на прокуратурата в нейната страна. Тя уточни, че негативното въздействие на езика на омразата през последните години в Литва се е нараснало, защото хората са прекарвали повече време в онлайн пространството по време на локдауна поради COVID-19. Отражение са дали и дебатите, свързани с ЛГБТИ общността и ратификацията на Истанбулската спогодба. Грускене изясни, че от ден на ден досъдебни производства за език на омразата са почнали за закононарушения на база полова ориентировка. След началото на войната в Украйна са се нараснали и закононарушенията от ненавист на база раса и народност.

Презентация на тематика " Наказателно гонене на закононарушения от омраза/реч на омразата в Словакия " изнесе д.ю.н. Томаш Хонц , прокурор от Главната прокуратура на Словакия. Той приказва за словашкия опит и нарасналите старания в областта на правосъдното гонене на екстремизма и речта на омразата, изключително в обществените мрежи, обществения и политическия живот. В изявлението си Хонц даде образец с реализирани от специфичната прокуратура на Словакия неоправдателни присъди за двама депутати за това, че популяризират екстремистка тирада на омразата. Томаш Хонц акцентира, че " спиралата на омразата не завършва ", само че Словакия ще продължи да покачва напъните си в областта на правосъдното гонене на закононарушенията от ненавист.

Главният прокурор на прокуратура на Словения Драго Шкета показа в резюме провокациите пред прокуратурата в неговата страна по отношение на свободата на изложение и нейните ограничавания, част от наредбите в локалното законодателство и най-важните промени за успеваемост в работата. Той изясни, че е основана работна група по въпросите на езика на омразата към Върховната прокуратура, която е разширила сферата на активността си през март 2021 година

" Ключовият въпрос е къде е границата сред свободата на изложение и къде стартира речта на омразата? ", съобщи Тамара Мирович , заместител основен прокурор на Сърбия - отговорът е от основно значение за прокурорите и за съдилищата в случаите, в които речта на омразата е детайл от закононарушение ". Тамара Мирович показа сръбския опит във връзка с закононарушенията от ненавист. В Сърбия от 2018 година във всяка прокуратура има прокурор, който реализира контакт сред жертвата и служителя на реда по делото и улеснява връзката сред жертвата и специфични организации на гражданското общество, които ги поддържат.

Стилянос Биос , арбитър - народен специалист към звеното за битка с тероризма в " Евроджъст ", обоснова нуждата от интернационално съдействие в противодействието на закононарушенията от ненавист с аргумента, че те са трансгранични. Той акцентира ролята на " Евроджъст " при реализирането на незабавна поддръжка в случаите на Европейска заповед за арест и молби за правна отбрана, както и при работата на взаимните екипи.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР