Важно за родители: Нови правила за детските градини
Медицинската записка за неналичието на контакт със заразноболен при банкет или неявяване на малчугана от детска градина за повече от 10 дни - така наречен „ контактни “ бележки, отпада.
Това се случва след обявяване в Държавен вестник на промените в Наредба № 3 от 2007 година за здравните условия към детските градини от 27 декември 2024 година.
Детските градини изискваха от родителите да дават „ контактна “ записка при неявяване на детето за повече от 10 дни. Това включваше и почивката през лятото, което при започване на образователната година водеше до скупчване на здрави родители и деца наред с болните пред медицинските кабинети. Бележката трябваше да бъде издадена не по-рано от 3 дни преди постъпване на детето в градината.
Важно конкретизиране - бележката за неявяване на детето по болест към този момент остава.
От 1 септември 2025 година ще важат и нови правила при банкет в детските градини, написа Новини.бг.
Медицинските експерти в здравните кабинети на градините ще имат достъп до здравните досиета на децата, те ще получават служебно информацията, която в този момент се изисква при записване на хартия - данни за алергии и хронични заболявания; еднократен негативен резултат от проучвания за чревни бактерии и паразити; сложени ваксини или при неналичието на такива - медицински учредения за пропускането им.
Преди първото посещаване в детската градина в електронния здравен запис на детето в Националната здравноинформационна система (НЗИС) би трябвало да са налични следните данни от извършени медицински прегледи:
Информация за съществуване или не на хронично заболяване и/или алергия;
Еднократен негативен резултат от проучване за патогенни чревни бактерии и чревни паразити, осъществено не по-рано от 15 дни преди първото посещаване на детето в детската градина;
При неявяване на детето от детската градина за повече от 1 месец по епидемиологични показания преди връщането му в детската градина в електронния му здравен запис в НЗИС би трябвало да е разполагаем еднократен негативен резултат от проучване за патогенни чревни бактерии, а при неявяване за повече от 2 месеца - еднократен негативен резултат за чревни паразити.
С измененията Здравното министерство по-ясно уточни и текстовете, касаещи условията за приложени наложителни имунизации и реимунизации при банкет в детската градина.
Децата, които посещават детска градина, са с приложени за възрастта наложителни имунизации и реимунизации. При съществуване на деца с медицински противопоказания за имунизации същите следва да са ваксинирани с всички възможни имунизации и реимунизации;
Информация от общопрактикуващия доктор или от различен доктор за поставените наложителни и целесъобразни имунизации и реимунизации за възрастта по дата на слагане, последователност на приема и комерсиалното название на приложената ваксина;
При деца с сложени наложителни имунизации и/или реимунизации в друга възраст - информация от общопрактикуващия доктор или от различен доктор за повода за това и умозаключение, че детето е с постоянен имунизационен статус;
При деца, отсрочени от наложителни имунизации и/или реимунизации заради съществуване на медицински противопоказания - решение от регионална профилирана комисия с посочен период за отсрочване.
Друга значима смяна е, че се вкарва нормативно условие за ежедневна инспекция за съществуване на признаци на заболяване при приема на децата.
Ежедневно наблюдаване на здравословното положение на децата.
Ежедневна инспекция за съществуване на признаци на заразно заболяване при приема на децата; при съществуване на дете със симптом/и на заразно заболяване то не се позволява в детската градина; по изключение се позволява банкет на дете с клинични признаци, за което в електронния му здравен запис в НЗИС е налична информация за липса на заразно заболяване, основана въз основа на медицински обзор от общопрактикуващия доктор или различен доктор.
Важно конкретизиране, че промените важат за деца над 3-годишна възраст. За по-малките малчугани важи Наредба № 26 от 18 ноември 2008 година за устройството и активността на детските ясли и детските кухни и здравните условия към тях и там промени на този стадий няма.