Мечтателният Созопол и тази година ще се превърне в сцена

...
Мечтателният Созопол и тази година ще се превърне в сцена
Коментари Харесай

С едно око щеше ли да ме залюбиш?

Мечтателният Созопол и тази година ще се трансформира в сцена на някои от най-вълнуващите културни събития за годината по време на посещаваните от хиляди фенове Празници на изкуствата – „ Аполония “ 2024 г.  Един от акцентите на литературната стратегия на фестивала ще бъде срещата с писателя Захари Карабашлиев, който ще показа последния си разказ „ Рана “ в диалог с уважавания историк проф. доктор Веселин Методиев на 5 септември от 19:00 ч. в двора на Градска художествена галерия  – Созопол. 

Още с появяването си през октомври 2023 година романът „ Рана “ завоюва любовта на читателите, трансформирайки се в един от бестселърите на годината и сграбчи наградата на Столична библиотека за „ Най-четена книга на 2023 година “, както и премията „ Златен лъв “ на Асоциация Българска книга.

Базиран на хиляди страници историческа литература, военни документи, войнишки дневници, записки и персонална преписка, свързани с Първата международна война, двете Балкански войни и съпътстващите ги трагични събития, с Илинденско-Преображенските въстания, ВМОРО и революционното придвижване в Тракия и Македония, „ Рана “ от Захари Карабашлиев е хубав роман за смелостта, състраданието и любовта в годините на Междусъюзническата война и Първата международна война.

В лиричната и майсторски разказана история на младши офицер Сава Сотиров прозират орисите нацяло потомство българи, чиито ориси са въвлечени в безмилостния залп на войната. История, колкото тъжна, толкоз и изпълнена с вяра и подвиг. Тихо припомняща, че човешката душа е еднообразно ранима – макар разликите. 

Представяме ви фрагмент:

Беше шумно по купетата и в коридора – радостни вико­ве, закани към врага, песни, глъч… После настроението се поуталожи, някои от момчетата заспаха, други приказ­ваха добродушно, разпитваха се кой от кое място е, намираха общи познати, теми… 

Сава уважи малко от записките си по гражданско право в страници, които бе писал наскоро, само че мисълта му скачаше безпризорна по буквите – като че ли бяха запис­ки от нечий различен живот. После отвори Заратустрата – както се майтапеше Терзиев, колчем го видеше, разгърнал Ницше. Кажи де, кажи в този момент какво споделя Заратустрата или Соте, я кажи така ли рече Заратустрата, или не? – само че не успяваше да се концентрира и зацикляше на едно и също изречение без­брой пъти. След което извади остарелия си бележник, попре­листи го на места случайно. Не е ли необичайно – намерения, до момента в който четеше редове, писани от самия него, а на момен­ти като че ли от някой чужд, – не е ли чудно по какъв начин ние ви­наги най-първо се интересуваме от себе си, от това по какъв начин изглеждаме в огледалото заран до това по какъв начин и какво сме били записали в дневника си предходната година. Човешко, прекомерно човешко е безкрай да разгръщаш и препрочиташ себе си. 

Той облегна слепоочие на прозореца. 

Срещу него Терзиев, сякаш отворил „ Безсъници “ на Яво­ров, а дреме – вратът омекнал като гума, главата му клю­ма, та клюма. 

Погледна часовника от Елиза, неговото момиче – швейцарски часовник от дядо º, който по този начин и не дочакал мъжка рожба или мъжки внук, по тази причина го завещал на нея. Елиза му го подари на разлъка. Ще те очаквам, ще броя часовете до завръщането ти. И нека с всеки взор към циферблата да мисли за нея и по този начин да доближава своето завръщане. И да знае, че нейното благополучие е в неговите ръце, по този начин му сподели. И го целуна. Как сладко го целуна тогава! 

Елиза има издължени кафяви очи и белег над дясната вежда. Когато била дете, паднала, до момента в който носела чаша вода на баща си, чашата се счупила и се забила във веждата. Е, можела да извади и окото. 

С едно око щеше ли да ме залюбиш? 

О, и без едно око отново щях да те обичам. 

Вие, мъжете, сте подготвени да изречете всякаква неистина, с цел да заслужите благоволението на една млада девойка, по този начин ли е? 

Не, несъмнено. 

Дланите на Елиза са постоянно топли, допирът на пръ­стите – гальовен. Ръцете, които галят лицето му, като да го извайват, устните, които постепенно доближават него­вите. 
А за какво той затвори очи, когато тя го целуна на из­пращане. Защо замижа? Защо не изпи с взор всяка глътка от нейната непосредственост? Сами си предизвикваме слепота поня­кога – несъмнено, с цел да запечатаме тези моменти като на фотографска плака и да ги виждаме постоянно, когато го по­искаме. 

А може би очите несъзнателно се затварят, с цел да не гледат, а с цел да виждат по-добре. 

Сава извади от вътрешния джоб на куртката послед­ното писмо от Елиза, прочете го още един път от край до край, помилва с очи портрета, обърна го да се наслаждения на красивия почерк с датата. После опря слепоочие на хлад­ното стъкло и се загледа на открито. 

А зад прозорците и като че ли повлечени от мислите му, цели поля и хълмове се връщаха обратно, обратно, обратно, все към нея. 

– Готови ли сте, господа офицери, да умрете за оте­чеството! – сепва го още веднъж гласът на офицера, в този момент заста­нал в края на сянката на огромно дъбово дърво, до момента в който те с

Терзиев се пържат, оставени на милостта на мощното сле­добедно слънце, сякаш есенно. Не че това е въпрос де. 

– Тъй правилно, гос’ин полковник! – чува гласа на Терзиев и се включва малко в края, та се постанова отново да го каже: – Тъй правилно, гос’ин полковник. – Така Сава го сподели два пъти, вторият по-ясно и мощно. Заради мазолите от тези нови ботуши е всичко. 

– Много добре – отсича полковникът, смъква шапката си, държи една светла кърпичка в ръка и с нея попива пот от лъсналото си чело. – Много добре. 

После махва с ръка да пристъпят напред към него под сянката. Младите се споглеждат и вършат необятна крач­ка напред. И едвам тогава, когато прекрачва в по-тъмната част на дребната полянка, Сава Сотиров осъзнава казано­то: двама офицери тъкмо като тях са били убити през вчерашния ден, евентуално на тяхна възраст, евентуално същите думи са чули и те тъкмо преди да влязат в багра, може даже на еди­ния от двамата ботушите му да са били с половин размер по-малки. Или по-големи? Както и да е. Той забива взор надолу – през вчерашния ден двама храбреци са били от тази страна на тревата, през днешния ден са към този момент от другата. А те? Къде ли ще се озо­ват те? Как ли ще свърши за всеки от тях тази война? 

– Лягай! – Гласът на офицера изгърмява, поглежда на­горе, без да трансформира изражението си, като леко присвива колене, въздухът над тях зафучава и със сссссссссвистене в короните на дърветата избухват един след различен два сил­ни експлозива, двамата младежи се захлупват по очи, Сава забива чело в земята, стиска очи, някъде изцвилва кон, той поглежда встрани с крайчеца на окото си, без даже да вди­га буза от горещата трева – във въздуха се издигат пръст, коренища и клонак и падат съгласно тежестта си и земното притегляне, зелени листа се разпиляват из жежкия въздух като празнични конфети. 

Офицерът хлопва назад шапката на главата си и се смее: 

– Поздравяват ни, мамалигите, за добре пристигнали. Как са гащите, юнаци? 

Терзиев отупва коленете си от пръстта и се понавеж­да към Сава, повява с ръка пред носа си, като че му е зами­рисало. 

Хили се. 

Сава се мръщи, ще му се да го срита, какво, като са другари. 

След подробен инструктаж кой от тях къде ще бъде разпределен и какво се чака, полковникът подвига ръка към някого: 

– И една последна работа има да се свърши. Стояне? 

Стоян очевидно е свръзката. 

– Господа школниците се наконтили с хубавите нови куртки, ще кажеш, че на женитба тръгнали. Улеснява­те врага, господа, доста улеснявате врага. Врагът гледа първо командния състав да удари. Стояне, кажи на фелд- фебела да им изпише по една войнишка куртка от тила за на следващия ден, обличате тях, криете пагоните, никакви отли­чителни знаци. Даже, Стояне, кажи още през днешния ден на кашава­рите да намерят войнишки куртки, та да ги донесат с вечерята. 

– Слушам, гусин полковник. 

После към тях се доближава дундест фелдфебел, показва се, поема ги и ги вкарва в ротата. Показва кое къде е – ей тука идват баките с храната, там ще се стро­явате, а ей там зад дървото е отходното място. 

Българинът единствено на небето не е срал – споделяше Дрангов, – но единствено тъй като не е намерил по какъв начин да се качи, по тази причина. 

И ще продължи: Хигиена. Обувки. Спретнатост. Дисцип- лина. Юначество. Победа. 

Идва различен фелдфебел, с цел да води Терзиев към него­вия взвод. 

Хайде, Терца, довиждане, Соте.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР