Държавната МБАЛ Св. Анна във Варна иска пари от общината, за да оцелее. Кметът иска смяна на ръководството, но не зависи от него
МБАЛ " Св. Анна " във Варна е изпаднала в сериозна финансова рецесия, която провокира политическо напрежение и прекачване на отговорността сред страната и локалните управляващи.
Мажоритарен притежател на болничното заведение с близо 80% е Министерството на здравеопазването, а останалият дял е разграничен сред общините в област Варна - най-големият от тях е на община Варна.
На този декор - общината се е заела с заплащането на помощи за настоящото покриване на разноски, без да може да управлява ръководството им.
Кметът Благомир Коцев упорства за цялостна смяна на управлението на МБАЛ " Св. Анна ", в това число шефа ѝ и някогашен народен представител от ГЕРБ Красимир Петров.
От началото на 2026 година шефът на МБАЛ " Св. Анна " Красимир Петров алармира, че болничното заведение е изправена пред заплаха да запрорират сметките ѝ.
Всеки ден постъпвали и отказни писма от снабдители на медикаменти и медицински произведения поради насъбраните просрочени отговорности.
Това е рисково, тъй като болничното заведение е незабавният център на цяла Североизточна България, а през лятото поема грижата и за туристите в района.
По информация на Министерството на здравеопазването все още:
болничното заведение има настоящи отговорности от 14 млн. европросрочените отговорности са 4 млн. европриходите от активността са 5 млн. евро
Министърът Катя Ивкова е разрешила остатъкът от изтеглен заем от болничното заведение да се употребява за покриване на просрочените отговорности, само че съгласно шефа - това не е допустимо.
" На последното общо заседание на акцонерите на 11 юни 2026 година Министерство на здравеопазването изпрати собствен представител и той гласоподава за рефинансиране на заема, само че в размера до остатъчната за погасяването сума по остарелия заем. Имаме право да теглим до 1,5 млн. евро, при декларирана и стимулирана в три разновидността на възстановителен проект нужда от 8 млн. евро ", написа в позиция на Красимир Петров.
От февруари насам МБАЛ " Св. Анна " желае финансова помощ и от по-малкия акционер - община Варна. Първо - за 300 000 евро, по-късно и за 400 000 евро.
Местните управляващи се съгласяват да обезпечат парите, тъй като лечебното заведение има основна роля за здравните грижи в цяла Източна България.
В края на май Общинският съвет на Варна гласоподава за разпределяне на помощ в размер на 400 000 евро - само че съгласно шефа Петров парите не са изплатени към този момент трета седмица.
Той упреква кмета Благомир Коцев за забавянето на средствата, откакто решението на Общински съвет не е обжалвано или анулирано.
Коцев обаче трансферира виновността за рецесията върху управлението на самата болница, което уличава в несправяне с финансовите проблеми.
" Въпреки че Община Варна държи единствено 20% от собствеността на МБАЛ " Света Анна ", единствено през тази година поисканите от лечебното заведение средства са към този момент 700 хиляди евро. В същото време няма индикации, че управлението на болничното заведение се оправя с финансовите й проблеми. Дълговете единствено нарастват, а настояванията за покриване на настоящи разноски стават все по-чести ", се споделя в позиция на Благомир Коцев.
Кметът на Варна приканва да се организира конкурс, който да излъчи нов шеф и ръб на шефовете.
Опити за промяна на шефа към този момент е имало - през 2021 година е определено ново управление, в което не влиза Красимир Петров, само че тогава по-малките акционери, включително община Варна при Иван Портних, апелират решението.
Делото се забавя с няколко години, като в това време Петров остава отпред на лечебното заведение.
Той се явява на нов конкурс за шеф през лятото на 2024 година и го печели като единствен претендент за поста.
Финансовата рецесия в болничното заведение също е доста добре известна на Здравното министерство, което още през 2023 година назначава краткотраен пълномощник.
Това е Влатко Глигоров, който беше претендент за народен представител от " Прогресивна България " на последните избори за Народно заседание.
Според публикация в " Капитал " от 2024 година, при напускането на МБАЛ " Св. Анна " Глигоров оповестява пред Министерство на здравеопазването, че e разкрил болничното заведение в дългова серпантина, ръководена без ясни правила, методики и контрол; управлението не му дава нужната информация; няма нито предпочитание, нито потенциал да се работи по действителен антикризисен проект.
Тогава излиза наяве и че Министерството на здравеопазването е отказало втори заем на болничното заведение поради " имитация на данните за капитала на болничното заведение във финансовите доклади и документите за заем ".
Сега управлението на МБАЛ " Св. Анна " твърди, че макар неналичието на пари екипът на болничното заведение " продължава да извършва в цялостен размер медицинските действия по обезпечаване на незабавна и високоспециализирана помощ ".
Кметът на Варна Благомир Коцев обаче желае Министерството на здравеопазването да влезе в отговорностите си, с цел да не принуждава локалната власт да харчи стотици хиляди евро за изключителни разплащания.
" Подобни разходвания от общинския бюджет не са типична процедура за българските общини. Те са шокови за бюджета на Варна, неустойчиви са и ощетяват всички останали действия на Община Варна като озеленяване, поддръжка на градската среда, обществена политика и други Установената процедура е средствата за прехрана и възстановяване на услугата в общинските болнични заведения да са заемни, съобщи Благомир Коцев.
Мажоритарен притежател на болничното заведение с близо 80% е Министерството на здравеопазването, а останалият дял е разграничен сред общините в област Варна - най-големият от тях е на община Варна.
На този декор - общината се е заела с заплащането на помощи за настоящото покриване на разноски, без да може да управлява ръководството им.
Кметът Благомир Коцев упорства за цялостна смяна на управлението на МБАЛ " Св. Анна ", в това число шефа ѝ и някогашен народен представител от ГЕРБ Красимир Петров.
От началото на 2026 година шефът на МБАЛ " Св. Анна " Красимир Петров алармира, че болничното заведение е изправена пред заплаха да запрорират сметките ѝ.
Всеки ден постъпвали и отказни писма от снабдители на медикаменти и медицински произведения поради насъбраните просрочени отговорности.
Това е рисково, тъй като болничното заведение е незабавният център на цяла Североизточна България, а през лятото поема грижата и за туристите в района.
По информация на Министерството на здравеопазването все още:
болничното заведение има настоящи отговорности от 14 млн. европросрочените отговорности са 4 млн. европриходите от активността са 5 млн. евро
Министърът Катя Ивкова е разрешила остатъкът от изтеглен заем от болничното заведение да се употребява за покриване на просрочените отговорности, само че съгласно шефа - това не е допустимо.
" На последното общо заседание на акцонерите на 11 юни 2026 година Министерство на здравеопазването изпрати собствен представител и той гласоподава за рефинансиране на заема, само че в размера до остатъчната за погасяването сума по остарелия заем. Имаме право да теглим до 1,5 млн. евро, при декларирана и стимулирана в три разновидността на възстановителен проект нужда от 8 млн. евро ", написа в позиция на Красимир Петров.
От февруари насам МБАЛ " Св. Анна " желае финансова помощ и от по-малкия акционер - община Варна. Първо - за 300 000 евро, по-късно и за 400 000 евро.
Местните управляващи се съгласяват да обезпечат парите, тъй като лечебното заведение има основна роля за здравните грижи в цяла Източна България.
В края на май Общинският съвет на Варна гласоподава за разпределяне на помощ в размер на 400 000 евро - само че съгласно шефа Петров парите не са изплатени към този момент трета седмица.
Той упреква кмета Благомир Коцев за забавянето на средствата, откакто решението на Общински съвет не е обжалвано или анулирано.
Коцев обаче трансферира виновността за рецесията върху управлението на самата болница, което уличава в несправяне с финансовите проблеми.
" Въпреки че Община Варна държи единствено 20% от собствеността на МБАЛ " Света Анна ", единствено през тази година поисканите от лечебното заведение средства са към този момент 700 хиляди евро. В същото време няма индикации, че управлението на болничното заведение се оправя с финансовите й проблеми. Дълговете единствено нарастват, а настояванията за покриване на настоящи разноски стават все по-чести ", се споделя в позиция на Благомир Коцев.
Кметът на Варна приканва да се организира конкурс, който да излъчи нов шеф и ръб на шефовете.
Опити за промяна на шефа към този момент е имало - през 2021 година е определено ново управление, в което не влиза Красимир Петров, само че тогава по-малките акционери, включително община Варна при Иван Портних, апелират решението.
Делото се забавя с няколко години, като в това време Петров остава отпред на лечебното заведение.
Той се явява на нов конкурс за шеф през лятото на 2024 година и го печели като единствен претендент за поста.
Финансовата рецесия в болничното заведение също е доста добре известна на Здравното министерство, което още през 2023 година назначава краткотраен пълномощник.
Това е Влатко Глигоров, който беше претендент за народен представител от " Прогресивна България " на последните избори за Народно заседание.
Според публикация в " Капитал " от 2024 година, при напускането на МБАЛ " Св. Анна " Глигоров оповестява пред Министерство на здравеопазването, че e разкрил болничното заведение в дългова серпантина, ръководена без ясни правила, методики и контрол; управлението не му дава нужната информация; няма нито предпочитание, нито потенциал да се работи по действителен антикризисен проект.
Тогава излиза наяве и че Министерството на здравеопазването е отказало втори заем на болничното заведение поради " имитация на данните за капитала на болничното заведение във финансовите доклади и документите за заем ".
Сега управлението на МБАЛ " Св. Анна " твърди, че макар неналичието на пари екипът на болничното заведение " продължава да извършва в цялостен размер медицинските действия по обезпечаване на незабавна и високоспециализирана помощ ".
Кметът на Варна Благомир Коцев обаче желае Министерството на здравеопазването да влезе в отговорностите си, с цел да не принуждава локалната власт да харчи стотици хиляди евро за изключителни разплащания.
" Подобни разходвания от общинския бюджет не са типична процедура за българските общини. Те са шокови за бюджета на Варна, неустойчиви са и ощетяват всички останали действия на Община Варна като озеленяване, поддръжка на градската среда, обществена политика и други Установената процедура е средствата за прехрана и възстановяване на услугата в общинските болнични заведения да са заемни, съобщи Благомир Коцев.
Източник: boulevardbulgaria.bg
КОМЕНТАРИ




