Мащабите на т.нар. зона на смъртта“ в дълбините на световния

...
Мащабите на т.нар. зона на смъртта“ в дълбините на световния
Коментари Харесай

В световния океан има все повече зони на смъртта

Мащабите на така наречен „ зона на гибелта “ в дълбините на международния океан – секторите, където няма О2 и животът отсъства изцяло, се усилват видимо напоследък поради климатичните промени и необикновени бактерии-убийци, оповестява списание „ Нейчър “.

„ Зоните на гибелта “ се образуват вследствие на замърсяването на океаните с торове и промишлени боклуци. Попадането на нитрати и други сходни съединения в реките, а по-късно в крайбрежните региони води до бурно размножаване на едноклетъчни водорасли в океана. Тяхното измиране и разложение във вътрешността в океана гълтам огромна част от кислорода. Повечето морски жители не оцеляват при такива условия, споделя Риа Новости.

Наскоро учените са разкрили, че разширението на „ зоната на гибелта “ се въздейства от климатичните промени и световното стопляне на Земята,  благодарение на които морските води задържат по-малко О2, а водраслите се развъждат по-активно при появяването на нутриенти, споделя Франк Стюарт от Технологичния институт в Атланта.

Изучавайки феномена, Стюарт и екипът му разкрили непредвиден „ съизвършител “ на световното стопляне – особена бактерия „ убиец “ от фамилията SAR11, която ускорява резултата и провокира още по-бързо разгръщане на „ зоната на гибелта “.

" Тези микроби се отличават едва от сходните на тях „ естествени “ микроби и нямаше да ги видим, в случай че не првехме цялостен разбор на геномите. Преди това смятахме, че тези микробите не могат да живеят без О2 и не мислехме, че са опасност за живота в дълбоките пластове на океана, където концентрацията му е дребна “, разяснява Стюарт. В ДНК на бактериите от мъртвата зона на западното крайбрежие на Тихия океан учените разкрили, че геномът SAR11 съдържа гени, които разрешават на микробите да „ дишат “ освен О2, само че и съединения на азота, поглъщайки нитрати, и да отделят азот и нитрти. Така лишават жителите на тези океански пластове освен от О2, само че и от евентуални източници на храна, каквито са самите съединения на азота и водораслите, които ги употребяват, с цел да  растат. Именно това е ускорило доста ръзширяването на „ зоната на гибелта “, която към този момент заема над 8% от площта на международния океан.

Освен това отделянето на азотен двуокис (силен парников газ) и забавянето на растежа на водораслите, които гълтам въглеродния газ и го задържат в дълбоките пластове и на дъното на морето, ускоряват световното стопляне. И защото мактериите от семейство SAR11 са на процедура единствените жители на „ зоната на гибелта “, това сочи, че те са измежду водещите фактори за климатичните промени, считат учените.

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР