ЦИК: Машините за вота се товарят на бусове в петък вечер, в събота ще бъдат предадени във всички СИК
Машините за изборите в неделя ще се товарят на бусове в петък вечер, а в събота ще бъдат предадени във всички СИК, споделиха от Централната изборна комисия (ЦИК).
В склада екипите на „ Сиела Норма “ приготвят устройствата, а процесът се управлява от държавни специалисти.
Говорителят на ЦИК Росица Матева изясни, че всяка машина се ревизира, верифицира се, прибира се в куфара и се транспортира. От на следващия ден стартира превозването за страната. Тя сподели още, че до момента не е имало проблеми с инсталацията на машините. По думите й всичко върви безпрепятствено. " Всяка машина се ревизира, всяка машина е конфигурирана с удостоверения програмен продукт, 100% от машините ще бъдат тествани ", увери тя. Машините за чужбина към този момент са отпътували, даже би трябвало към този момент да са в страните, сподели още тя.
Емил Войнов от ЦИК съобщи, че първите машини потеглят в петък вечерта от далечните регионални центрове, там има центрове за претоварване, товарят се през нощта на бусове и коли, с които ще бъдат закарани до секционните изборни комисии.
Матева добави, че в събота във всички СИК ще бъдат предадени машините. Когато машините се предадат на СИК - се пускат, с цел да се види, че работи, разпечатва се диагностичен отчет и се оставя за идващия ден да е подготвена. Ако някоя машина не сработи в събота, в неделя се пробват да я пуснат отново, посочи Матева.
Министърът на електронното ръководство Георги Шарков сподели пред публицисти, че всичко върви по проект. " Има чиновници, които работят на три смени, всяка една от машините, според инструкциите, се ревизира след инсталациите, ревизира се кодът дали е конфигуриран истинският, по-късно се опакова машината ", изясни той.
Пломбата се слага върху отделението върху което са флашките, тя се записва от държавния чиновник, тази пломба би трябвало да бъде срязана след края на изборния ден, с цел да бъдат извадени флашките от СИК, сподели Матева.
Матева сподели и новите шаблони за гласоподаване, направени на Брайлова писменост за незрящи хора. Те ще бъдат употребявани в пет региона – Благоевград, Пловдив и трите софийски региона. Ще бъдат направени 400 броя шаблони, с които хора със затруднено зрение, ще могат да гласоподават независимо.
Общият брой на секциите в страната, в които ще се гласоподава с машини, е 9354.




