Мъртва риба изплува на плажа в Чумпхон, Тайланд. Вероятната причина

...
Мъртва риба изплува на плажа в Чумпхон, Тайланд. Вероятната причина
Коментари Харесай

Изменение на климата: Хиляди мъртви риби изплуваха на тайландски плаж

Мъртва риба изплува на плажа в Чумпхон, Тайланд. Вероятната причина за това е свръх растежа на планктон в резултат на климатичните промени, оповестява организация Ройтерс.

Хиляди мъртви риби бяха изхвърлени по дължината на 4-километровата плажна линия в южната провинция Чумпхон. Според Тон Тамрогнавасават, зам.-декан на Факултета по риболовство към университет „ Касецарт “, повода е в цъфтежа на планктон - естествено събитие, което води до намалени равнища на О2 във водата и кара рибата да се задушава.

Почти 60% е вероятността това да стане в интервала май-юли тази година, предизвестяват от Световната метеорологична организация

Промените в климата подтикват този естествен феномен. Различни естествени феномени - като побеляването на корали или цъфтежа на планктон, са се случвали естествено от хиляди до десетки хиляди години. Въпреки това, когато настъпи световно стопляне, тези процеси се ускоряват и отрицателните феномени стават все по-видими и чести “, изяснява Тон Тамрогнавасават.

Снимка: Reuters

Според локалните управляващи цъфтежът на планктон се случва един или два пъти годишно и нормално продължава към два-три дни. Служителите са взели проби от морска вода за спомагателна оценка и разбор на обстановката.

Изчезването им ще докара до появяването на доста водорасли, които биха задушили красивите коралови рифове

Горещите талази в международен мащаб се трансфораха в възходящо безпокойствие тази година. Вече имаше изхвърляне на мъртва риба по плажовете в Тексас, както и предизвестие за свръх разцвет на водорасли по английското крайбрежие в резултат на повишение на температурата на водата. Глобалните температури на морската повърхнина за април и май са били най-високите, регистрирани през тези месеци, съгласно Британската метеорологична работа.

Снимка: Reuters

„ Независимо дали става въпрос за Австралия и места като Големия бариерен риф, или за места в Англия, която страда от горещите талази сега, това ще бъде пагубно за локалните екосистеми “, разяснява и Сара Пъркинс-Къркпатрик, климатолог от Университет на Нов Южен Уелс в Австралия.

Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР