Мантинелата в участъка на инцидента на магистрала Тракия, където загинаха

...
Мантинелата в участъка на инцидента на магистрала Тракия, където загинаха
Коментари Харесай

Пловдивски експерт: Трагедията на АМ Тракия можеше да се избегне с бетонни огради!

 " Мантинелата в сектора на случая на автомагистрала " Тракия ", където починаха петима, а други шестима бяха ранени, е била най-нисък клас, не може да задържи даже лек автомобил. Трагедията щеше да се избегне, в случай че имаше бетонни огради ", това заяви председателят на Асоциацията на потърпевшите при произшествия Владимир Тодоров. 

Ето какво още каза Владимир Тодоров в изявление за в. Монитор:

- Г-н Тодоров, можеше ли да бъде предотвратена тежката злополука на Автомагистрала " Тракия "?

- Да, можеше, в случай че имаше подобаващи ограничаващи системи. Незнайно за какво Пътната организация се е фиксирала единствено върху така наречените мантинели, пренебрегвайки другите типове, които съществуват по света. Първото усещане, което българите получават, даже когато отидат в Гърция, е, че по средата сред платната няма мантинели, а бетонни огради. Тези уреди са измислени през 1955 година в щата Джърси в Съединени американски щати. Те са с доста висока степен на задържане. Имат своите преимущества и са извънредно известни във Франция, Испания, някои елементи на Италия и се употребяват всеобщо. Не мога да си обясня обаче за какво Пътната организация у нас влага единствено в мантинели и не се замисля за други системи, които имат приложение. Те даже са по-евтини, защото експлоатационния им живот е сред 30-40 години. А една мантинела би трябвало да се подменя на 10-15 години.

 - Какво е било в действителност качеството на мантинелата в тази ситуация, доста се дебатира по въпроса? И можела ли е да предотврати удара от подобен камион?

- Нека уточним, че тази мантинела е най-нисък клас. Тя е за задържане на коли, само че тъй като е на 25 години и е изгнила, няма по какъв начин да задържи даже лек автомобил.

- Беше изтъкнато, че за жалост нещастието е изпреварила още веднъж събитията, тъй като е бил плануван ремонт за септември. Защо у нас постоянно се получава по този начин?

- Дори и да се смени, още веднъж ще се сложи мантинела. Трябва да се изследва непознатия опит. В Хърватска направиха проучване на пътните си сектори, в които има най-вече произшествия. Затова те смениха огромна част от мантинелите с бетонни огради. Друг проблем е, че имаме претоварване на тировете. Лятото, изключително в сезона на зърнената годишна продукция, стават по 52 тона, това води до нагъване на настилката. В момента се построява тол системата и страната е заложила, че ще има на 100 места пунктове, вградени кантари, които да мерят тежестта на тировете. А по какъв начин са определени тези места, на какъв принцип, никой не знае? С кого са се съветвали? Според нас тези кантари би трябвало да са покрай кариери, пристанища, тъй като в случай че един тир вместо 40 тона стане 46, естествено, че ще претрупа асфалта. Въпросът къде ще са тези кантари, би трябвало да бъде дискутиран с Асоциация на зърнопроизводителите, с тези, които се занимават с доставка на кариери. Другият значим въпрос-трябва ли да върнем остарялото предписание, което важеше през последните години-между петък и неделя придвижването на тировете да бъде лимитирано.

- Но това предложение се отхвърли с претекста, че ще е пагубно от икономическа позиция по време на пандемията.

- Това е пагубно, само че в други страни правилото си важи. Може да видите какви ограничавания има във всяка една страна денем. Имало е ограничаване поради " зелените коридори ", само че то е важало единствено за 4-5 дни и сега си е остарялото състояние. Спокойно АПИ може да вземе решение за връщането на това ограничаване при тези транспорти от петък до неделя. Ако този тир беше спрян, нямаше да се случи злополуката на Автомагистрала " Тракия ". Друг проблем е, че водачите, когато влизат в България, не са спали с часове, до момента в който чакат на границата.

- А в тази ситуация може ли близки на починалите при тази злополука да потърсят правата си и да претендират за обезщетение?

- Разбира се. В съответния случай става дума за камион с турска регистрация. Той има Зелена карта и околните на починалите могат да предявят искания към бюро " Зелена карта ". Това е така наречен " Гражданска отговорност " на равнище Европейски съюз и работодателят няма отношение, може да се предяви иск.  

- А има листатистика какъв брой матинели в страната са остарели и имат потребност от замяна?  

- В общи линии няма такава статистика. Но огромна част от тях са остарели, щом на най-натоварената автомагистрала са такива, представете си на други места. Има компания, която е спечелила конкурс, с цел да поддържа този участък-да прави маркировка, да поддържа мантнелите. Тя би трябвало да си свърши работата. Затова както споделих, дано се мисли в посока за построяването на бетонни огради, а освен на мантинели.  

- А те удачни ли са обаче за всяко място?  

- След като това се прави във Франция, Хърватска и Гърция, значи може да се направи и у нас. Въпросът е да нямаме 100% мантинели и нито една бетонна защитна ограда. Както акцентирах, те даже излизат по-евтино и по-висока степен на устойчивост.

- Стана ясно и че в сектора на злополуката и пътната настилка не е била в положително положение. Това повлияло ли е също за случая?

- Не мога да го настоявам, само че когато има претоварване, настилката се похабява. Има един сектор от автомагистрала " Тракия ", който е с ограничаване от 90 км/ч. За предходната година там са санкционирани 8440 души за превишена скорост. Ние предложихме при дясната лента, която е в извънредно положение, да остане ограничаването от 90 км/час. В лявата лента обаче, която е от малко малко в положително положение, ограничаването да е 110 км/ч. От санкции там единствено за година са събрани към 5 млн.лева от санкции. Сега бе декларирано, че през септември секторът най-накрая ще бъде ремонтиран. Надявам се най-накрая това да стане.

- Тъй като пристигна летният сезон, има ли към този момент нарастване на злополуките, както е обичайно? Какви са наблюденията ви?

- По време на карантината злополуките бяха намаляли фрапантно, тъй като нямаше трафик. Тази година не бих споделил, че може да е някакъв аршин, само че нормално юли, август и септември са най-кървавите месеци. Предишни години загиваха сред 60-80 души всеки месец. Видяхте, че единствено за ден починаха пет души. Така че когато трафикът е натоварен, злополуките се усилват.

- Само преди няколко дни още веднъж лидер отнесе 1500 лева санкция, тъй като шофираше по автомагистралата по пътя за морето с 230 км/ч. Това задоволително наказване ли е, с цел да накара един човек да се замисли идващия път да не го прави?

- Бих предложил да се работи с изключение на с санкция, такива хора да се съдят и за безчинство, когато разгласяват такива клипове в обществени мрежи и демонстративно се хвалят с постъпката си. В подобен случай има опция да бъдат наказани 3 месеца дейно.

Визитка: Роден е на 26 октомври 1972 година. Завършил е британска гимназия в Пловдив, по-късно право в Софийския университет " Св. Климент Охридски " и обезпечаване във ВУЗФ. Носител е на огромната премия " Достоен българин " за 2009 година и на огромната премия " Златен ритон ". 

За да гледате видеото, би трябвало да активирате Javascript.
Източник: varna24.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР