Макар и по трудни начин, Наполи си свърши работата срещу

...

116 за Хамшик, а Наполи опази върха в луд двубой

Макар и по сложни метод, Наполи си свърши работата против Сампдория на „ Сан Паоло” в 18-ия кръг на Серия А. В извънредно напечен мач неаполитанци се постановиха с 3:2 и опазиха първото си място, а Марек Хамшик вкара исторически 116-и гол, с който към този момент еднолично излезе преди всичко във клубната класация на топ реализаторите за всички времена.

Началото на мача зададе тона с удивителен гол от директен свободен удар на Гастон Рамирес. Още във втората минута уругваецът осъществя фаул от към 30 метра, а изстрелът му се заби в горния десен ъгъл за 1:0.

Оттук нататък ситуациите започнаха да се редят пред вратата на гостуващия отбор. Кайехон направи невъобразим пропуск в 9-ата единствено на метри от вратата, като шутира към долния ляв ъгъл, но Емилиано Вивиано някак съумя да отрази.

В 16-ата равенството беше възобновено. Дрийс Мертенс отмъкна топката отляво до наказателното поле и с диагонален пас мигновено откри Хосе Кайехон в пеналта. Испанецът стреля рисково, Вивиано избави, а по-късно пристигна и добавката за Алан – 1:1.

Изглеждаше по този начин като че ли Наполи няма да има проблем да си върне контрола върху мача, но в 26-ата минута Сампдория получи напълно обективна дузпа за безразсъден шпагат на Елсеид Хисай в краката на Джанлука Капрари. Опитният Фабио Куалярела стреля отсечено в центъра на вратата, с цел да направи резултата 1:2.

Още до почивката обаче цялостният поврат за „ везувиани” стана факт. В 33-ата минута домакините лишиха топката надълбоко в половината на съперника, а Мертенс бързичко я разпредели вляво към Инсиние в наказателното поле. Италианецът стреля незабавно в близкия низък ъгъл и изненада вратаря – 2:2.

Шест минути по-късно Наполи поведе с историческия 116-и гол на капитана Марек Хамшик. Отново пресата в предни позиции бе основна, а след това Алан се подигра на няколко пъти с двама противници тъкмо пред пеналта. Мертенс дотича, когато неговият съотборник безрезултатно си поведе дълго, а белгиецът я стигна и пусна пас към Хамшик. За словенеца бе детска игра да вкара на празна врата – 3:2.

След паузата Наполи заигра с една концепция по-внимателно, което докара до съществено понижаване на броя голови обстановки. В 75-ата минута Куалярела не бе по никакъв начин надалеч да изравни резултата, откакто нанесе застрашителен шут от междинна отдалеченост. Топката мина единствено на сантиметри около ляватагреда.

Две минути по-късно генуезци получиха преимущество, откакто Марио Руи от гостите бе изпъден за втори жълт картон. Въпреки численото неравноправие на терена Наполи изигра доста мъдро оставащите минути и не разреши съществени разтърсвания, с което си заслужи трите точки.

По този метод водачите в класирането събраха 45 точки на върха и краткотрайно придвижиха напрежението върху преследвача Ювентус (41), който довечера има дерби против Рома. Сампдория е на 6-ото място с 27 точки, на цели 9 зад петия Лацио.