Вносни плодове и зеленчуци заливат пазара
Макар да се намираме в сезона на пресните плодове и зеленчуци, не може да не ви е направило усещане, че щандовете се огъват от стока, която обаче още веднъж е импорт, вместо с родно произвеждане праскови, ябълки дини и пъпеши. Стоката идва главно от Гърция, Италия, Полша и по-далечни страни. През август въпреки всичко родният консуматор се радва на малко повечко наши зеленчуци – домати, краставици, чушки, които обаче са надалеч от щадящи цени, освен това – те постоянно са по-скъпи даже от непознатите, оплакват се купувачите.
Почти невероятно е да се дефинира каква е пропорцията сред родното произвеждане и вноса, а и страната ни към този момент е част от европазара и стоките се обменят нонстоп. Докато наша продукция отива за експорт, като да вземем за пример дините, които пътуват към Румъния, в това време внасяме от Гърция. За благополучие, годината се регистрира като плодоносна, без неприятни климатични условия, които да съсипят реколтата, най-малко към този момент. Въпреки изказванията на специалистите обаче, че българската продукция не коства доста, търговците злоупотребяват и надуват цените, колкото могат.
Чушките да вземем за пример вървят на прекомерно високи цени в огромните хипермаркети – светлозелените се продават за над 4 лв. докъм 4,50, а тъмнозелените пиперки са малко по-евтини. Най-скъпи са алените, които костват над 5 лв.. По пазарите чушки, и то с положително качество, се оферират на двойно по-ниска цена – за 2 или малко над 2 лв., регистрират купувачите.
Най-много се злоупотребява с цените на доматите. Прочутият розов домат има прекомерно високи числа на доста места по пазарите. Може да го намерите за 4 лв., само че и за 5-6 до 7 лв., а по морето стига до 8.50. Сергиите със скъпи зеленчуци остават да работят до късно по борсите, с цел да може закъснелите клиенти да нямат избор и да се принудят да купят от скъпата стока.
Тепърва продавачите по пазара стартират да поставят табелките „ Биволско сърце ”, като гаранцията, че купувате тъкмо този вид, е съвсем никаква. В огромните магазини розовият домат е постоянно на промоция и може да го намерите и под 3 лв., удовлетворени са купувачите. Естествено, качеството не е кой знае какъв брой високо. Въпросният плод-зеленчук обаче твърдо е вносен. Хитът на пазара сега са тези от сорта „ Розова магия ", изключително желани от купувачите в последно време.
Тях може да намерите за 5, и за 7 лв., най-много в дребните квартални магазини и на пазара.
С краставиците нещата стоят по същия метод – зеленчукът се предлага за 2-3 лв., само че и за 4,70 лева да вземем за пример за по-хрупкавите и твърдите. Малко по-евтини са корнишоните – към 2,70-3 лв., само че в огромните вериги постоянно са с доста неприятно качество – изсъхнали, меки и от време на време горчиви на усет.
Гръцката праскова се предлага за 2-3 лв. за кг, до момента в който по традиция нектарините са малко по-скъпи – сред З и 4 лв., а в някои дребни магазинчета стига и до 5 лова, Наши праскови пък се изнасят за Чехия.
Дини се намират и български, и вносни, само че множеството са от Гърция. Цените в дребните и огромните магазини обаче са разнообразни. Докато в хипермаркетите сочният плод върви сред 50 стотинки и левче за кг, по дребните „ Плод и зарзават ” и пазарите се продава по 2 лв.. Цифрите на родните любеници и вносните е съвсем идентична. Тази година екстрата при дините е сортът без семки, който е желан измежду по-капризните консуматори. Този тип върви твърдо по 2 лева и повече за кг.
Сред кайсиите най-вече са си наше произвеждане, като този плод е измежду най-скъпите на пазара – сред 4.50 и 5 лева Пъпешите от нашите градини костват 2 лв. за кило, а от Гърция са по 1.60 лева
Ябълките са измежду плодовете с най-вече импорт - най-често се продават полски и сръбски. Цените варират от 2.50 до 5 лв. за кило. Рядко обаче ще видите страната производител или пък в случай че я има, е изписана с дребни букви върху етикета.
Едни от най-купуваните зеленчуци – картофите, също са най-вече от чужбина - ще намерите български, само че наложително в прилежащата щайга има и вносни, които са от време на време и по-евтини.
Зелето коства към 75 ст. до 1.20 за кг, като вносното още веднъж е по-евтино от локалното.
Тиквичките се оферират сред 1.20 и 1.70 лева за кг родно произвеждане.
Инфо: Уикенд
Тагове: внос износ плодове зеленчуци пазар цени скъпотия