Мъжкият ни национален отбор по баскетбол се класира за същинската

...

Мъжкият ни национален отбор по баскетбол се класира за основните квалификации за ЕвроБаскет 2025

Мъжкият ни народен тим по баскетбол се класира за същинската фаза на квалификациите за европейското състезание през 2025 година след триумф като посетител над Австрия с 85:71 (28:13, 25:25, 16:14, 16:19) в Швехат в последния си, четвърти мач от група J в предварителните пресявки.

Националите записаха трети триумф от четирите си срещи и заеха първото място в класирането, от което не могат да бъдат изместени даже след последния дуел сред Норвегия и Австрия в събота, 5 август. Само водачите в четирите групи не престават в главния стадий на евроквалификациите.

Българският отбор изигра добър мач, макар напрежението, водеше от самото начало с удобна разлика, която доближи 24 точки през второто полувреме и завоюва битката под кошовете (44-29).

Селекционерът Росен Барчовски избра в титулярния състав Лъчезар Димитров, Коди Милър-Макинтайър, Павлин Иванов, Алекс Симеонов и Константин Костадинов.

България стартира доста нападателно и пламенно, повеждайки с 11:2 за началните по-малко от три минути, като 5 от тези точки осъществя капитанът Павлин Иванов. Алекс Симеонов и Константин Костадинов се разписаха за задатък от 13, а Коди Милър-Макинтайър добави 2 точки за преднина от 23:8 при оставащи три минути от първата четвърт. Разликата от 15 точки се резервира в края на началните 10 минути, които завършиха при 28:13 за българския отбор.

Домакините понижиха до 10 пасива си на старта на втората част след серия от 7:2, която Милър-Макинтайър спря с 2 точки в коша на Австрия. Пак натурализираният американец в българския отбор бе прецизен за 36:22. Три минути преди почивката преднината на националите стана 19 точки при 50:31, завършени с панер на Иван Алипиев, а малко по-късно с тройка Алекс Симеонов повиши на 53:33. България водеше с 53:38 след 20 минути игра след 16 точки на Павлин Иванов и 12 на Коди Милър-Макинтайър.

Добрите изяви на Константин Костадинов продължиха и след почивката, а българският отбор отново подвигна разликата до 18 при 58:40 в средата на третата четвърт. Деян Карамфилов и Васил Бачев също означиха в коша на Австрия в идващите минути, а тройка на Карамфилов по-малко от две минути преди финала на частта направи резултата 69:48, фиксирайки най-голямата разлика досега от 21 точки.

България стартира четвъртата част със 17 точки задатък при 69:52, само че Константинов и Симеонов вкараха още веднъж за преднина над 20 точки незабавно след подновяването на играта. Впоследствие Алекс Симеонов бе прецизен от далечна отдалеченост за задатък от 24 при 76:52 и оставащи малко повече от 8 минути. Австрийците реагираха с поредност от 6 безответни точки до 58:76. Последваха пропуски и за двата отбора, дълъг интервал без панер за националите, а серията на домакините продължи до 11:0 и те понижиха до 13 пасива си при 63:76 по-малко от пет минути преди края, закрепени с тройка на Богич Вуйошевич. Два наказателни удара на Константин Костадинов и нов негов прецизен изстрел възвърнаха увереността в българския лагер за заключителните моменти на мача.

Павлин Иванов и Коди Милър-Макитайър бяха най-резултатни за България с по 18 точки. Иванов добави 6 битки и 3 асистенции, а американецът с български паспорт – 6 битки и 8 асистенции. Алекс Симеонов способства за триумфа с 13 точки и 8 битки, а Константин Костадинов се регистрира с 10 точки и 8 битки.