Мъж, с вид на затворник от Аушвиц, гърчещ се от

...
Мъж, с вид на затворник от Аушвиц, гърчещ се от
Коментари Харесай

Нечовешко! Потресаващо ВИДЕО 18+ от последните дни на болен от СПИН в пловдивския затвор

Мъж, с тип на пандизчия от Аушвиц, гърчещ се от болежка, търкалящ се в личните си изпражнения, написа trafficnews.bg . Това се вижда в ужасяващото видео, което можете да гледате, в случай че имате задоволително здрави нерви. Сцената не е снимана в концлагер, нито в африкански затвор. Потресаващите фрагменти са от изолатора на пандиза в Пловдив, където се държат болните от СПИН и туберкулоза. Камерата е запечатала някой от последните дни на Мано Манов, който към този момент е мъртъв.


Лишаването от независимост е наказване, което с изключение на отмъщение за сторено закононарушение, цели и да окаже образователен резултат върху наказания. В случая обаче за възпитателни ограничения е късно, а в края на живота си обреченият човек може да получи най-малко благосклонност, под формата на съответни медицински грижи и съответните лекарства. Такива обаче в пандиза явно липсват.

ХИВ позитивните и болните от туберкулоза и хепатит в пловдивския затвор не са малко, те от време на време се изпращат на лекуване в болнични заведения, а по-късно се връщат назад зад решетките. Останалите пандизчии усърдно ги заобикалят, а когато са в тежко положение, биват изпращани в стационара. Там няма инфекциозно поделение и лежат дружно с другите пандизчии. Според хората лишени от независимост, хигиената е на ниско равнище и заплахата от болест е доста огромна. Проблемът надалеч не е единствено в пандиза. В болноците също не изгарят от предпочитание да одобряват такива пациенти и ги връщат при първа опция.

Видеото, с което TrafficNews.bg разполага, не е уместно за хора със слаби нерви и душeвност!



Само преди седмица в болничното заведение издъхна 46-годишният пандизчия Сабри Мурад - Жигулито. Той е бил болен от туберкулоза и неведнъж е лежал в болница. Последно прекарал 6 месеца в Белодробна болница където бил опериран. Имало подозрения за карцином на единия дроб. Присъдата му няколко пъти е била прекъсвана, а когато се прибирал зад решетките, всякога прекарвал времето в стационара, тъй като едвам се движел. Според очевидци е тежал към 45 кг.



При последния си престой в стационара бил настанен дружно с Атанас Червенков - Райфъла. Според надзиратели Райфъла е пребил Жигулито, който изпаднал в кома и две седмици по-късно умрял от белодробна емболия. Червенков отхвърля обвиняванията и в петък пред съда съобщи, че в пандиза е подложен при безчовечен условия на живот. Аутопсията ще покаже каква е повода за гибелта на Жигулито, само че на този стадий обвиняване против Червенков не е повдигнато.

Увеличават се жалбите на пандизчии и компенсациите за неприятни битови условия в пандизите. През 2014 година 24-ма пандизчии са осъдили ГДИН, т.е. страната, а през 2015 година 44-ма лишени от независимост са спечелили неоправдателна присъда по исковете си. През 2016 година има над 100 каузи за неприятни битови условия.

В началото на 2015 година България получи 18 месеца, с цел да усъвършенства неприятните условия в пандизите си. Това бе постановено от Европейският съд за правата на индивида по жалбите на петима пандизчии. Според съдиите в Страсбург неприятните условия в пандизите ни били систематичен проблем, който може да докара до огромен брой недоволства в бъдеще.
Според европейските магистрати казусът произтича от голям брой фактори, като един от тях е, че местата за отнемане от независимост са малко, а постройките са морално остарели. Без значение какви са финансовите благоприятни условия на страната ни тя е задължена по този начин да провежда системата за изтърпяване на наказванията, че това да не води до безчовечен и унизителни условия на задържане. Европейският съд за правата на индивида даже сподели, че в случай че България не вземе ограничения, тя би трябвало да се откаже от строгата наказателна политика и да одобри система за налагане на различни санкции.

Въпреки рекомендациите, изискванията в пандизите не са се трансформирали фрапантно през последните две години. През април 2016 година в пандиза в Пловдив бе инсталирана противокуршумна врата, която да попречи на вероятно бягство на пандизчии, а по-късно оградата бе санирана със стиропор.
Източник: blitz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР