Магическата, свръхестествена сила, която е с нас всяка секунда, е

...
Магическата, свръхестествена сила, която е с нас всяка секунда, е
Коментари Харесай

Антъни Иванов - плувецът, мечтаещ за "дълбоките води"

" Магическата, свръхестествена мощ, която е с нас всяка секунда, е времето. Ние даже не можем да го разберем. То е такава заблуда, толкоз необичайно нещо. "

Тези думи са един от най-известните цитати на холивудския артист Антъни Хопкинс. За плувеца Антъни Иванов обаче времето не е заблуда, а по-скоро цел. Неговата цел е да бъде все по-бърз. А какво е общото сред двамата? Иванов е кръстен на Антъни Хопкинс, защото родителите му са фенове на артиста.

Плувецът върви по своя път и се оправя чудесно. През 2017 година Иванов записа край на 200 метра бътерфлай на международното за мъже, взе бронзов орден на същата дисциплинираност при младежите, усъвършенства национални върхове и стана четвърти в анкетата " Спортист на годината ". Талантливият български плувец погледна решително към международния хайлайф и демонстрира, че няма желание да се задоволява с тези достижения.

" Да направя сходни резултати беше цел още от началото на годината. Знаех, че се развъртвам добре и по тази причина беше значимо да сляза под избрана граница на плуванията ми. Специално за международното състезание - към този момент след сериите бях спокоен, когато направих добър резултат, и знаех, че имам сили за мощно показване ", споделя Иванов.

Формирането си като плувец дължи на своя татко Антон, който е някогашен национал. Той поучава момчето да изостави футбола в родния град Велико Търново и да се насочи към басейна, а изборът се оказва верен. При юношите конкуренцията на Иванов не е огромна, а той бързо се отличава като водещ гений. Само за 2016 година медалите му са десетки, а върховете, които усъвършенства - общо 28 в дребен и огромен басейн (25 и 50 метра).

На международното през 2017 година той заслужи правото да " се хвърли в дълбокото ". Това се случи във финала на 200 метра бътерфлай в Будапеща. Там Иванов, който стана първият българин от 2007 година, стигнал до най-хубавите осем на международно състезание, се изправи против именити плувци – именития Ласло Чех (медалист от четири разнообразни олимпийски игри), най-хубавия азиатец Даия Сето, както и Чад льо Кло – единственият човек, побеждавал Майкъл Фелпс на 200 метра.

 На международното състезание Иванов (на заден план) се изправи против Чад льо Кло и други именити плувци.
© Reuters

На международното състезание Иванов (на заден план) се изправи против Чад льо Кло и други именити плувци.

" Не знам по какъв начин, само че съумях да остана доста спокоен преди старта, не ме е тормозило, че съм с огромни звезди, тъй като просто не обръщах внимание. Знаех какво се изисква от мен и просто плувах ", раказа плувецът пред " Дневник ".

Преди финалното плуване той сложи и новия народен връх на 200 метра бътерфлай – 1:55,55 минути, с близо секунда по-добро от предходното му върхово достижение. И макар че реализира триумфи в самостоятелен спорт, Иванов слага екипа над всичко.

" Това е спорт, в който си нищо без добър екип и поддръжка. Точно поради това постоянно приказвам в множествено число и споделям " ние ". Но не сме единствено треньорът ми (Николай Вакареев – бел. ред.) и аз, а и моето семейство. Това, че татко ми е някогашен плувец, е нож с две остриета. Разбира се, оказва помощ доста, дава ми препоръки, постоянно съм оценявал неговата работа, той ме е оформил ", прибавя плувецът.

По 10 километра дневно

За всеки плувец подготвителният режим е в основата. Тренировките са в пъти по-дълги от самото съревнование - един старт трае към минута-две, а всеки ден тренировките не престават с часове.

" Тренира се двуразово, а аз влизам в басейна нормално към 7 часа заран. След плуване много сериозна подготовка, учебно заведение, а следобяд още веднъж подготовка. Понякога имам и занимания във фитнеса ", споделя Иванов, който сполучливо съчетава образованието си с тежките тренировки.

На ден плува по към 10 километра, а в седмицата дистанцията е в границите на 60-70 километра.

" Хубавото на плуването е, че не води до никакви травми в басейна. Или най-малко аз в никакъв случай не съм чувал за такива. Има най-различни случаи на контузии по време на каране на колело или във фитнеса, само че във водата не можеш да се контузиш ", споделя Иванов, който за разлика от другите елитни спортисти няма непоколебим хранителен режим. " Спокойно хапвам всичко, тъй като след това горя доста калории в басейна. Никога не съм имал проблеми с качването на килограми, изключително в спортен интервал ".

В България конкуренцията на плувеца не е задоволителна, само че той има вяра, че самичък би трябвало да си слага високи цели и да ги извършва. Тренира в Сандански, откакто преди няколко години напуща клуба в родния си град.

 Още в първата си година при мъжете, 18-годишният плувец влезе измежду осемте най-хубави на 200 метра бътерфлай.
© LAP.bg

Още в първата си година при мъжете, 18-годишният плувец влезе измежду осемте най-хубави на 200 метра бътерфлай.

" Вдъхновение за мен са околните и приятелите ми, които знам, че разчитат на мен и ми имат вяра. Те чакат от мен високи резултати, по тази причина виждам да не ги отчайвам. Не одобрявам упованията на другите като напрежение, в противен случай – това ме стимулира още повече ".

Точно поради високите цели и сериозните упоритости за бъдещето си българският плувец към този момент е подготвен със идната крачка. От 2018 година състезателят на " Вихрен " ще продължи кариерата си в Съединени американски щати. Иванов е признат в университета Оубърн в щаба Алабама, където му е обезпечена цялостна стипендия. Българинът ще учи бизнес, а след това състезателен мениджмънт. Старши треньор на отбора в Оубърн е Брет Хоук е, а другият асистент е Тейлър Макгил. На последните олимпийски игри в Рио през 2016 година университетът имаше единадесет плувци от разнообразни народи.

Трамплин за Токио 2020

Заминаването за Съединени американски щати е целеустремено. Надеждата на Антъни Иванов е да стане още по-добър плувец. Българският гений знае, че няма къде другаде да развие по-добре качествата си от американската школа, приета за №1 в света.

" Говорих с всички българи, които са учили в Съединени американски щати и са упражнявали там, те ми обясниха, че спецификите и разликите с Европа не са дребни. Знам, че там тренировките са доста целенасочени, залага се доста и на фитнеса, което ще ми бъде потребно ", споделя Иванов.

Неговата цел е да продължи да се развива в бътерфлая, където счита, че може да се бори с конкуренцията. Коронната дисциплинираност на Иванов – 200 метра, пък е считана за гросмайсторска и неслучайно в нея дълги години стопанин беше Майкъл Фелпс. " При 200 метра всичко е обвързвано с издръжливостта, да си прецениш силите и да ги разпределиш. Искам да се развъртвам и на 100 м, само че 50-те метра не са моята мощ ", споделя още плувецът.

 От 2018 година Антъни Иванов ще продължи образованието си в университета в Оубърн, щата Алабама.
© LAP.bg

От 2018 година Антъни Иванов ще продължи образованието си в университета в Оубърн, щата Алабама.

Той приключи 2017 година с доста мощен народен връх на 200 метра свободен жанр. Иванов стана първенец с рекордното време от 1:45,94 мин. Той остави надалеч обратно досегашното върхово достижение от 1:48,01 мин, дело на Александър Николов от 2009 година

" Засега нямам упоритости да плавам свободен жанр, върша го единствено на националния шампионат. Първо там конкуренцията е доста по-голяма и всеки плува свободен жанр. Все отново, в случай че в Съединени американски щати преценяват, че мога да се развия в тази област, а и резултатите ми го разрешават, може да прибавя и нея ".

Вярва, че по-голямата конкуренция в Съединени американски щати ще извлече най-хубавото от неговите качества. " В България конкуренцията не е огромна, изключително в моя жанр. В свободния е друго, идват доста положителни деца, по-малки от мен, които в случай че работят, ще имат доста положителни резултати. За един добър плувец изискванията са прилични, има какво да се желае несъмнено, само че не са неприятни ".

За българина по-високото ходило е шампионатът на университетите и желае да я завоюва още в първата си година в Съединени американски щати. А по-късно в мислите му задачата е ясна – атакуване на купата от игрите в Токио през 2020 година " С доста работа и в допълнение насърчаване на качествата ми всичко е допустимо "

Звезди в басейна

Ако някой не знае какъв брой известен може да бъде българин, класирал се измежду първите осем на международно състезание по плуване, би трябвало да посети националния шампионат. Там, както Иванов споделя самичък, " се усеща в свои води ". Всеки желае да го спре и да си поговори с него и получава нужното внимание.

" Честно казано аз не се имам за известен - нито в плувните среди, нито измежду останалите хора. Аз съм си аз, какъвто и преди – приказвам с всеки. Така правех и преди време, ходил съм при по-големите, да разменям опит, да завържа контакти ", споделя Иванов. Той към този момент е " от другата страна " – по-малките желаят да попият от него и да " откраднат " нещо за себе си. Обяснява, че доста през годините са му помагали Нина Рангелова и Венцислав Айдарски.

По време на церемонията " Спортист на годината " за 2017 г той беше показан като " индивидът амфибия " - един от прякорите на най-великия и сполучлив плувец за всички времена Майкъл Фелпс. " Той ми е любим, най-много поради бътерфлая, само че съпоставения не може да има. Фелпс стана експерт доста млад, реализира големи триумфи. Ако аз се доближа малко единствено до някои от тях, отново ще бъде ужасно за мен ", прибавя Иванов.

И продължава насочен към " най-дълбоките води " в плуването с вяра за все по-значими достижения.

Всичко, което би трябвало да знаете за: Годината (719)
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР