Лудогорец записа рекорден 8-и пореден мач със суха мрежа и

...

Лудогорец катурна царете с немалка доза аристократизъм

Лудогорец записа рекорден 8-и следващ мач със суха мрежа и нова победа на сметката си в efbet Лига. В 14-ия кръг първенецът пропусна да разгроми домакина Царско село, побеждавайки единствено с 2:0.

Това беше 11-и триумф за „ орлите”, които не престават да бъдат единственият тим без загуба в шампионата. Те възвърнаха задатъка си от 4 пункта пред втория Локомотив Пловдив, а това се случи с голове във всяко от полувремената. Якуб Швиерчок откри в средата на първата част, до момента в който след почивката с дебютно попадение се регистрира лятното попълнение Жордан Икоко.

Двубоят като нищо можеше да стартира с чудноват автогол на Георги Хашев, който още във 2-ата минута несъзнателно подложи на сериозен тест реакциите на Джони Пласид. Малко по-късно. Антон Карачанаков заплаши вратата на разградчани с един отдалечен шут, прелетял не доста над напречната греда зад Пламен Илиев.

Реално първенецът откри резултата с първата си чиста голова обстановка, която пристигна в 21-ата минута. Абел Анисе открадна кълбото от капитана Веселин Минев, с цел да го продължи незабавно към доста дейния Жоржиньо отдясно. Крилото напредна и сви към дъгата, с цел да даде съобразителен извеждащ пас за Якуб Швиерчок в наказателното поле. От не най-благоприятния ъгъл по отношение на вратата полякът се оправи отлично, шутирайки по диагонала – 0:1.

Този гол съществено обезвери домакините и в идващите минути отбраната им напълно се срина. Буквално в идната си офанзива Лудогорец имаше нова обстановка, откакто центрирането на Жоржиньо отдясно стигна до Анисе към точката на дузпата. Шутът на опорния халф обаче прелетя на сантиметри около десния дирек.

Секунди по-късно Дан Битон получи дълъг пас в дълбочина и спря топката пред дъгата, а откакто я заложи на левия си крайник, стреля с хубав фалц над Хашев. Джони Пласид единствено изгледа по какъв начин топката срещна дясната сглобка на вратата.

В 28-ата минута Лудогорец пропиля следващ късмет. Дяков „ отключи” отбраната на съперника с грациозен висок диагонален пас, който остави Чибота на скорост самичък против вратаря. Конгоанецът обаче се провали при преодоляването и се оказа с тил към вратата, а изстрелът му с превръщане напълно не се получи.

Едва в продължението на първата част Царско село най-накрая съумя да насочи първи прецизен шут в срещата. Той стана факт след положително центриране на Карачанаков от директен свободен удар. Мартин Кавдански се включи от дълбочина и от към 7-8 метра опита с шпагат да нанесе изстрел. Насочването на топката не бе положително и тя попадна право в ръцете на Пламен Илиев.

Второто полувреме почна с очевиден опит за напън от страна на Царско село. Той се изрази само в един отразен от Пламен Илиев шут на Антон Карачанаков след директен свободен удар. Ситуацията се разви в 52-ата минута, а три по-късно гостите към този момент водеха с 2:0.

Вторият гол за Лудогорец падна след поредност от неточности директно пред наказателното поле на „ царете”. Топката не беше изчистена добре, а Якуб Швиерчок получи късмет и се пребори за нея, като отклони надясно за Жоржиньо. Той изчака Икоко, който прекомерно елементално мина около върналия се в защита Антуи, след което го изведе по съвършен метод. Десният бек впечатли с обмислен завършващ удар за дебютния си гол с екипа на разградчани – 0:2.

Оттам нататък пристигна нов церемониал на пропуските, поради който първенецът изпусна да нанесе доста нечовечен разгром на своя конкурент. Без подозрение най-култовата от всички обстановки пристигна в 68-ата минута, когато разградчани имаха най-малко 3 чисти обстановки. Първата пристигна след добре развита офанзива отдясно, която мина през намиращия се в дъгата Дан Битон, а израелецът с едно допиране остави Швиерчок напълно самичък против вратаря. Полякът опита техничен шут към долния ляв ъгъл, а стражът беше подготвен и първо отрази, а по-късно и улови.

Секунди по-късно той към този момент хвърляше топката към Уесли Ната, който обаче разреши прекомерно елементарно на Талеб Тауата да притича и да му отнеме. Левият бек сви във вътрешността към наказателното поле и шутира мощно по земя, улучвайки левия дирек. Кълбото отскочи зад тила на Пласид и попадна у Швиерчок, който се засуети в опитите да преодолее намиращия се на земята пазач. Пласид мазета топката, а Чибота притича с готовност за добавка, която срещна навременния шпагат на Йордан Минев.

В 70-ата минута, единствено 2 след миналата обстановка, Минев още веднъж трябваше да чисти топката директно пред голлинията. Разредената отбрана на „ царете” разреши на Жоржиньо да получи на скорост отдясно в пеналта, а той много съвършено ниско центриране във вратарското поле, с което отстрани Пласид. Учудващо Швиерчок избра да овладява топката на 2 метра пред вратата, вместо да нанесе изстрел, а това разреши на Йордан Минев да се намеси самопожертвователно.

С успеха Лудогорец събра 36 точки на върха в класирането и се намира на 4 пред Локомотив Пловдив. Третият Левски е с 29, като на следващия ден ще изиграе своя мач от кръга (у дома против Дунав Русе). Царско село, въпреки това, остава 11-и с 12 пункта. В идващия кръг новакът в елита гостува против високо летящия Арда, до момента в който Лудогорец е хазаин против Берое.

ЦАРСКО СЕЛО – ЛУДОГОРЕЦ 0:2

0:1 Якуб Швиерчок 21'

0:2 Жордан Икоко 56'

Царско село (4-2-3-1): Джони Пласид – Йордан Минев, Мартин Кавдански, Георги Хашев, Веселин Минев /к/ – Реян Даскалов, Уесли Ната (71' - Венцислав Христов) – Антон Карачанаков (64' - Андерсон), Божидар Кацаров, Родни Антуи (65' - Дамиен Мари) – Георги Минчев;

Старши треньор: Никола Спасов

Лудогорец (4-2-3-1): Пламен Илиев – Жордан Икоко (79' - Станислав Манолев), Георги Терзиев, Антон Недялков, Табеб Тауата – Абел Анисе, Светослав Дяков /к/ - Жоржиньо (81' - Джоди Лукоки), Дан Битон, Мавис Чибота (76' - Димо Бакалов) – Якуб Швиерчок;

Старши треньор: Станислав Генчев

Стадион: „ Царски село” (София)