Цвета Рангелова от “Възраждане”: На Благоевград му трябва дългосрочна стратегия за увеличаване на инвестициите
Липсата на вложители и съответно възнаграждение на труда в района са измежду главните проблеми на региона. Закриването на Цигарената фабрика през 2019 год. сложи началото на икономическия крах на града и района, което се отрази както на цялостния образ на града, по този начин и на виталния стандарт на хората, а от там и на всички сфери.
Градът и районът започнаха да обезлюдяват, цели фамилии мигрираха в други градове – София, Пловдив. На процедура стопанската система на района главно се крепи на търговия, кафенета и дребни заведения за хранене, което не дава висока добавена стойност. Инвеститорите заобикалят града и района, тъй като корупцията от години в локалната власт съумя да прогони редица такива.
Липсата на квалифицирана работна ръка, изключително в областта на занаятите е друга причина за откриване на нови работни места. Продължава порочната процедура да се продават общински парцели на мощно занижени цени, надалеч от пазарната, единствено с цел да се услужи на „ наши “ хора.
Държавата и общините могат да притеглят вложители единствено когато предложат подобаващи терени за осъществяване на инвестицията и не основават пречки, а условия за бързо администриране на разрешителни за активност. Тромавите процедури по доставяне със съответните документи за пускане на активност, от време на време траещи години, отблъскват наливане на средства от страна на който и да било вложител. Както държавната администрация, по този начин и локалната администрация нямат работещи капиталови стратегии. Навлизането на огромни търговски вериги и хипермаркети, от една страна, съставлява инвестиция в града, само че съгласно мен би трябвало да се търси баланс сред локалния дребен бизнес и огромния вложител, който в множеството случаи унищожава десетки по-малки бизнесмени, което като резултат не носи висока добавена стойност за общината. Затова администрацията би трябвало да познава спецификите на региона, да знае какви са потребностите му и да търси нови вложения в браншове, които не са заети от дребни предприятия, тъй като противоположното води до резултата „ отваряме огромен цех или хипермаркет, само че затваряме десетки цехчета и квартални магазинчета със същия предмет на активност “.
Добрият политик е задължен първо да постави грижа за опазване на локалното произвеждане и да подкрепя и обезпечи условия за развиване на локалния бизнес, с цел да могат локалните поданици да имат работа и естествен стандарт на живот. Затова ние от “Възраждане ” имаме ясна тактика по какъв начин би трябвало да се развива региона и ще създадем всичко допустимо това да се случи. Време е да възродим България!
Купуването и продаването на гласове е закононарушение!




