Здравеопазване по български: Защо в малки общини места лекуват със сърце, а не с ресурси?
Липса на медици, неприятни условия в държавните лечебни заведения, изключително в провинцията и корупцията са съществени проблеми на опазването на здравето, демонстрира представително изследване на Националния център за парламентарни проучвания от края на септември.
От идната година страните от Съюза ще могат да си обменят дефицитни медикаментиНад половината от запитаните настояват, че няма да получат качествена грижа без връзки и в допълнение възнаграждение.
Сравнителният разбор обаче демонстрира, че за последните четири години се усилват хората, съгласно които здравното обслужване е положително. Ето по какъв начин се лекуват в една дребна община.
Как тъкмо ще се осъществя препоръчаната смяна, ще е ясно след гласуването в Народното събрание„ Ако не е тука тая болница да държи тая система към Мездра, Роман, ние умираме. Условията може да не са доста положителни, само че хората лекуват със сърце “, сподели Катя Савова, брачна половинка на пациент.
Като множеството дребни лечебни заведения, и тази извършва обществени функционалности към пациентите си. „ Съвсем на границата на екзистенц-минимума като благоприятни условия, не биха могли да отидат в София или в някоя по-голяма клиника “, уточни Светозар Луканов, шеф на МБАЛ – Мездра.
В аптеките липсват някои лекарства за епилепсия, капки за очи, както и препарати за трансплантирани пациентиЗаради по-ниските хонорари обаче млади фрагменти не се задържат. „ Ние шлифоваме един елмаз и го подаряваме на огромната болница поради заплатата “, съобщи Дияна Бурова от МБАЛ- Мездра.
Според допитването медицината в по-големите градове е за предпочитане, само че не всеки може да си я разреши. „ Плащахме, макар че имам решение от ТЕЛК, отново вземат пари, на всички места гледат какво ще им дадеш “, сподели Димитър Димов.
Режимът за медикаментите за диабет и антибиотиците остава както до момента, прецизират от Министерство на здравеопазванетоНай-висок е процентът на задоволеност от персоналните лекари. „ Сега 50 % са над 55 годишна възраст. Това значи, че след пет години нещата ще станат още по-зле “, акцентира доктор Бисер Тодоров, член на УС на БЛС – Враца.
Едва 9% от участвалите в допитването считат, че опазването на здравето у нас е по-добро от Евросъюза като цяло.