Лили Иванова с тежки слова за Кирил Маричков! Просълзи всички с тях
Лили Иванова с тежки слова за Кирил Маричков. Просълзи всички с тях.
Наред с доста известни персони, примата на българската сцена Лили Иванова също изрази съболезнования във връзка нелепета гибел на Кирил Маричков.
Рок легендата почина неуместно през вчерашния ден във с. Селановци, Врачанско след рухване от сцената.
„ Поклон пред паметта на огромния български музикант, артист и композитор Кирил Маричков! Почивай в мир, приятелю! Твоето творчество остава! “, написа Лили Иванова в обществените мрежи.
Певицата разгласява своя обща фотография с рокаджията от нейния концерт през май 2023 година в Народния спектакъл. Двамата са щракнати да беседват във фоайето на театъра, като компания им вършат Богдана Карадочева, Стефан Димитров и Братя Аргирови.
За сътрудниците му, новината за неочакваната гибел на Маричков се трансформира в същински потрес. „ Той беше патриарха на българския рокендрол. Светъл път на него. Нека бъде светлина по пътя му. Песните остават, дирята остава. Мир и обич! “, споделя Васил Георгиев – Васко Кръпката.
„ Беше чудак, беше заплашителен облик, имаше проблеми с полицията, с по-младите музиканти. Тук дори съм в един клуб, където съм го поставил на фотография. Ето, има го с Георги Минчев, още от първите формати на „ Щурците “. Това беше за нас ентусиазъм и глътка въздух в тези мрачни времена за рокендрола “, означи още Георгиев.
Димитър Ковачев – Фънки:
„ Ще бъда прост, само че всички знаем какво са „ Щурците ” за нас. Говоря като рокаджия – това е доста огромна загуба. Много огромна загуба, тъй като той за мен е освен музикант, той е сложна персона – и композитор, и музикант, и смъртоносен пич. Изглежда на небето шефът си е направил група и му трябват композитори и музиканти. И дръпна Киро ”.
„ Появи ми се фотография, погледнах с любознание да видя Кирчо какво прави, допуснах, че е нещо с юбилея му и прочетох вест,която не ми хареса въобще. Не можах дори да отвръщам, тъй като се познавахме в другарски кръг “, показва Любо Киров и добави: „ Вървим по пътя всички, вършим музика и до колкото разбирам той си е тръгнал от този свят до последно на сцената, това е като че ли признанието на един същински музикант. До последно на сцената. Изглежда някак си и красиво и тъжно по някакъв метод “.
„ Мъчно ми е. Много ми е мъчително. Когато ми се обади Кирил Маричков изтръпнах. Просто изтръпнах цялата и той ме предложения да запишем ария, не съм спала всички нощи преди да се срещнем в студиото му. „ Обичам те вечно “, друга дума няма. Един дует, който доста години ми трябваха да осъзная какъв брой е бездънен. И когато свършихме записите, той ми сподели: „ Пази си идентичността “. Поклон, реверанс пред паметта му “, спомни си Белослава.
„ Съдбата беше благосклонна към мен, тъй като първо бях почитател на Кирил Маричков, а след това станах другар на индивида Кирил Маричков. За мен той постоянно е бил като идол. Бяхме другари и по този начин и не можех да пречупя уважението, което имам към него. Когато се запознахме първото нещо, което ни сподели: „ Моля ви се, не ме наричайте Кирил Маричков. Казвайте ми Кирчо “. И по този начин го одобриха всички, споделяха му Кирчо. Аз до последно не можах да се пречупя и постоянно му споделях господин Маричков. Твърде малко време е минало и към момента не знам какво се случва. Като потрес е и човек малко мъчно реагира в шокови обстановки. Странно се усещам, мъчително ми е “, показа Ерсин Мустафов.
„ Кирчо беше модел за подражателство. Той е човек, който има въздействие в българската музика. Човек, който и поддържаше младите реализатори. Караше ни да се усещаме като положителни наследници на това, което той е направил “, добавя Киров.
„ Последният ни диалог беше на една от пресечките на „ Докторската градина “, той огромен, достоен, постоянно с шал сподели: „ Ей Белослава, колкото ти се веселя “. Но с тази усмивка, все едно се виждаме всеки ден. И аз с изключение на да му се поклоня и когато го виждах отново му се покланях. И приживе и в този миг се преклонявам до земята “, сподели още Белослава.
„ Това, което ми тежи сега е че не можехме да си кажем довиждане. Да се сбогуваме и тази мисъл много време ще ме преследва. И сега ме разстройва и ми е доста мъчително, че към този момент го няма “, твърди Ерсин.
„ Аз не съумях да го поканя за ария. Той ме предложения един път преди 25 години, скърбя, че не бях аз тази, която го кани за идната. Но ще го създадем някъде другаде, в друго пространство. Той е тук измежду нас. Той в никакъв случай няма да си отиде, нищо не сме изгубили “, признава Белослава.
„ До последно показваше всичко това, на което той е кадърен. Недоизказани неща няма. Ако сме имали да си кажем, то времето ни е предоставило тази опция “, посочи Киров.
„ България губи същински музикант, който е работил с цялото си сърце. Песни, като „ Клетва “, които и до ден сегашен са част от бита на българина “, добави Любо Киров.
Още вести четете в: Живот, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News




