Спор в Индия заради забележките на бившия американски президент Барак Обама относно правата на мюсюлманите
Лидерите на ръководещата партия в Индия разкритикуваха някогашния президент на Съединени американски щати Барак Обама за неотдавнашните му изявления по адрес на мюсюлманите в страната, оповестява „ BBC “.
В изявление предходната седмица Обама посочи, че Индия може да стартира да се разпада , в случай че правата на малцинствата не бъдат предпазени. Той отговаряше на въпрос по какъв начин президентът Джо Байдън би трябвало да се ангажира с „ нелибералните демократи “ . По това време индийският министър председател Нарендра Моди беше на държавно посещаване в Съединени американски щати.
Тридневното посещаване беше белязано от церемониално посрещане в Белия дом , обилна държавна вечеря и сключване на няколко значими покупко-продажби. Моди също се обърна към взаимна сесия на Конгреса на Съединени американски щати.
Забележките на Обама, направени в изявление за Кристиан Аманпур от „ CNN “, което беше излъчено преди обръщението към Конгреса, бяха необятно отразени в Индия. Аманпур загатна „ опасността за демокрацията “ от по този начин наречените „ нелиберални демократи “, преди да уточни Моди като подобен. Тя попита Обама:
„ Как един президент би трябвало да се ангажира с този вид водачи, било в назначението им, било в връзките с тях? “
Той от своя страна отговори, че това е „ комплицирано “, преди да се базира на личния си опит от работа със съдружници, които може да не са управлявали „ идеално демократични държавни управления “ , само че с които връзките трябваше да се поддържат заради редица аргументи. Обама добави, че е „ подходящо “ президентът на Съединени американски щати, когато е допустимо, да оспорва „ тревожни трендове “ обществено или частно.
„ Ако президентът се срещне с министър-председателя Моди, тогава отбраната на мюсюлманското малцинство в болшинството индуистка Индия – това е нещо, което си заслужава да се спомене. Ако имах диалог с премиера Моди, който познавам добре, част от моя мотив би бил, че в случай че не отбраните правата на етническите малцинства в Индия, тогава има огромна възможност Индия в един миг да стартира да се разпада “ , разяснява той, добавяйки, че това би било в несъгласие с ползите на Индия .
Обама имаше топли връзки с Моди, до момента в който беше на поста президент на Съединени американски щати.
Индийският министър на финансите Нирмала Ситараман , която като Моди е от партията Бхаратия Джаната (BJP), сподели пред кореспонденти в неделя, че е „ шокирана “ от мненията на Обама.
„ Когато Моди организираше акция в Съединени американски щати – и под акция имам поради да приказвам за Индия – някогашен президент на Съединени американски щати говореше за индийските мюсюлмани. “
Тя сподели още, че Индия желае положителни връзки със Съединени американски щати , само че „ и там получаваме забележки по отношение на религиозната приемливост в Индия “. Ситараман добави, че Съединени американски щати са бомбардирали страни с мюсюлманско болшинство , в това число Сирия и Йемен , до момента в който Обама е бил на власт.
Министърът на защитата Раджнат Сингх също реагира на забележките в понеделник, като сподели, че Индия в никакъв случай не е дискриминирала хората въз основа на тяхната вяра.
„ Хората би трябвало да се опитат да схванат светския темперамент на Индия “ , акцентира той, добавяйки, че хората, коментиращи правата на малцинствата в Индия, би трябвало „ също да помислят какъв брой мюсюлмански страни са нападнали “.
Обама и Съединени американски щати не са коментирали обществено тези забележки.
Обратно в Съединени американски щати, Моди получи топло посрещане от бизнес водачи и членове на огромната и авторитетна индийска диаспора , която включва доста изпълнителни шефове от Силициевата котловина. Въпреки това имаше и митинги против неговото държавно управление – което се управлява от хиндуисткия националист BJP – което беше упрекнато, че не прави задоволително, с цел да отбрани малцинствата от принуждение и дискриминация .
По време на визитата на индийския водач в Съединени американски щати 75 демократи написаха писмо до Байдън, призовавайки го да повдигне проблеми с човешките права пред Моди. Някои от тях, в това число представителят Александрия Окасио-Кортез, бойкотираха обръщението му към Конгреса.
На взаимна конференция с Байдън Моди загатна също, че няма „ няма място, за каквато и да е дискриминация “ при неговото държавно управление, в отговор на въпрос за правата на мюсюлманите и други малцинства в Индия.
В неделя Моди показа в Twitter единодушието си със забележките на Байдън, че другарството сред двете страни е измежду „ най-значимите в света “.
Коментарите на федералните министри пристигнаха дни откакто туит на основен министър на BJP провокира дискусия.
Главният министър на Асам Химанта Бисуа Сарма написа в Twitter, че има доста „ Хюсеин Обама в самата Индия “ , за които би трябвало да се погрижат. Той отговори на саркастичния туит на публицист, питащ дали е заведено дело против Обама за „ пострадване на възприятията “ с неговите забележки за Индия.
Пълното име на Обама е Барак Хюсеин Обама II, прецизира изданието.
Някои опозиционни политици упрекнаха Сарма, че насочва „ завоалирана опасност “ към мюсюлманското население на Индия.
Политологът Ашутош Варшни сподели пред Washington Post, че туитът на Сарма, в който се загатва второто име на Барак Обама, е метод за „ изопачаване “ на забележките му в такива, „ направени от мохамеданин “, макар че някогашният президент не изповядва исляма . След разногласието Сарма съобщи пред вестник Indian Express, че стои зад своя туит.