Лидерите на страните от БРИКС приеха декларация на Седемнадесетата среща

...
Лидерите на страните от БРИКС приеха декларация на Седемнадесетата среща
Коментари Харесай

БРИКС прие декларация в Рио по най-острите международни проблеми ВИДЕО

Лидерите на страните от БРИКС одобриха декларация на Седемнадесетата среща на върха на организацията в Рио де Жанейро, в която се загатват най-острите интернационалните проблеми, както и се дефинират насоките за по-нататъшното развиване на организацията, съобщи Българска телеграфна агенция, базирайки се на международните организации.

Сред главните тематики на декларацията са споровете в Украйна и Близкия Изток, съдействието в усвояването на космоса, опазването на здравето, битката с тероризма.

Украйна

Участниците в срещата показаха вяра, че актуалните старания за споразумяване на спора в Украйна ще доведат до дълготраен мир.

В текста не се загатват посредническите старания на Съединени американски щати или Турция. В същото време водачите на БРИКС показаха признателност за предложенията за ходатайство и положителните практики, в това число основаването на Африканската мирна самодейност и Групата на приятелите на мира.

Риск от нуклеарна война

Страните от организацията показаха опасения по отношение на възходящите опасности от нуклеарен спор. Те потвърдиха нуждата от задействане на системата за нуклеарно разоръжаване и надзор над оръжията, както и за неразпространението им.

Близък изток

Лидерите на БРИКС показаха опасения по отношение на споровете и неустойчивостта в Близкия изток и Северна Африка.

Те осъдиха ударите на Израел против Иран, наричайки ги нарушаване на интернационалното право и Устава на Организация на обединените нации.

Страните също по този начин приканиха за продължение на договарянията във връзка с линията Газа, които би трябвало да доведат до преустановяване на огъня и евакуиране на израелските войски.

Те приветстваха анулацията на глобите против Сирия и показаха вяра, че това ще поддържа напъните за възобновяване на страната. Страните от организацията също по този начин потвърдиха своя ангажимент към независимостта и териториалната целокупност на Сирия.

Против едностранните наказания и тероризма

Страните от БРИКС осъдиха по думите им практиката на едностранни стопански наказания, в това число вторични, които опонират на интернационалното право. Те пречат на икономическото развиване, обезпечаването на продоволствена сигурност и утежняват екологичните проблеми, се споделя в декларацията.

Лидерите на БРИКС приканиха за допустимо най-бързото приемане на спогодба за битка с интернационалния тероризъм. Те осъдиха всички актове на тероризъм, без значение от задачите и претекстовете им, както и по кое време, къде и от кого са осъществени. Тероризмът не би трябвало да се асоциира с нито една вяра и народност, се акцентира в документа.

Планове за бъдещето

Страните от БРИКС реализираха кардинално единодушие за основаване на Космически съвет на организацията. Той е нужен, с цел да „ помогне за по-нататъшното съдействие в региона на галактическите действия в границите на организацията “, се споделя в декларацията.

Лидерите също по този начин потвърдиха значимостта на развиването на зърнената борса на организацията. Те приканиха да се провежда посредством нея търговия и с други селскостопански артикули и първични материали.

Страните от БРИКС имат желание да сближат нормативната база за регулаторните органи на медицинските артикули на страните, да сътрудничат в областта на нуклеарната медицина и радиофармацевтиката, да се борят взаимно с разнообразни болести, се показва още в декларацията.

Те показаха поддръжка за начинания за етично потребление на изкуствен интелект и надеждно ръководство на данните в системите на опазването на здравето, както и се споразумяха да поддържат напъните за разпространение на „ локални и коренни типове спорт измежду страните от БРИКС и по целия свят “.

Лидерите утвърдиха и работен проект за 2025-2028 година, в който главното внимание е ориентирано към основаването на надеждни системи за ранно предизвестие за естествени бедствия и увеличение на потенциала за реагиране.

Следващата среща на върха на БРИКС ще се състои през 2026 година в Индия, която ще ръководи организацията.

Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР