Ким Чен-ун и Владимир Путин обещаха да задълбочат двустранното си сътрудничество
Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун удостовери обещанието си да задълбочи връзките на страната си с Русия в обръщение към президента Владимир Путин, съобщи Ройтерс, представена от Българска телеграфна агенция.
Ким отговори на поздравленията, отправени от съветския държавен глава във връзка Деня на провъзгласяването на Корейската народнодемократична република, който се отбелязва на 15 август.
" Нашите страни почитат паметта на войните от Червената войска и корейските патриоти, които се бориха един до друг за освобождението на Корея. Важно е връзките на другарство и взаимопомощ, основани през тези тежки военни години, да останат надеждна основа за развиването на добросъседските връзки сред нашите страни ", се споделя в приветствения адрес на Путин.
" Приятелските усеща на армиите и народите на двете страни, основани и задълбочени в кървавата битка против общия зложелател, служат като мощна движеща мощ за развиването на... връзките на другарство и съдействие във всеобхватно стратегическо партньорство и непобедимо приятелство ", съобщи от своя страна Ким в отговора си към съветския водач.
Ким и Путин се срещнаха за повторно за по-малко от година през юни в Пхенян и подписаха контракт за " всеобхватно стратегическо партньорство ", който включва съглашение за взаимна защита. Това стана на фона на обвиняванията от страна на Сеул, Киев и Вашингтон, че Ким оказва помощ на Русия във войната против Украйна, като доставя ракети и снаряди в подмяна на икономическа и друга поддръжка от страна на Москва.
Основателят на страната Северна Корея Ким Ир-сен, дядо на сегашния водач, е подкрепян от Йосиф Сталин, който в края на Втората международна война афишира война на Япония.
Севернокорейските държавни медии не загатваха проекта за обединяване, разгласен през вчерашния ден от южнокорейския президент Юн Сук-йол, който приканва за разговор с Пхенян и предлага свикването на интернационална конференция за човешките права в Северна Корея.
Проектът на Юн беше признат скептично от някои специалисти, съгласно които надали е е реалистично да се чака, че Пхенян ще го схване като нещо друго от екзистенциална опасност за своя режим, отбелязва Ройтерс.