Лидерът на преврата в Нигер предложи тригодишен преход към цивилно управление след среща с делегация от западноафрикански лидери и предупреди, че всяка атака срещу страната „няма да бъде разходка в парка“ за участващите.
Генерал Абдурахман Чиани, говорейки по националната телевизия късно в събота, не даде подробности за планирания преход на властта, като каза само, че принципите за този ход ще бъдат решени в рамките на 30 дни в диалог, който ще бъде домакин на управляващия военен съвет .
„Нито Националният съвет за защита на родината, нито народът на Нигер искат война и остават отворени за диалог“, каза той след първата си среща с делегати от Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) в Столицата на Нигер, Ниамей.
„Но нека бъдем ясни: ако бъде предприето нападение срещу нас, това няма да е разходката в парка, както някои хора изглежда мислят“, каза той.
ECOWAS наложи строги санкции на Нигер след преврата от 26 юли и нареди разполагането на „сили в готовност“ за възстановяване на конституционното управление в страната. Блокът заяви в петък, че е договорен неразкрит „ден Д“ за възможна военна намеса и че 11 от неговите 15 държави-членки са се съгласили да ангажират войски в операцията.
В своята 12-минутна реч Чиани заяви, че ECOWAS се „готви да атакува Нигер, като създаде окупационна армия в сътрудничество с чужда армия“ и осъди това, което той нарече „незаконни“ и „нечовешки“ санкции, наложени от регионалните блок.
„Тук отново потвърждавам, че нашата амбиция не е да конфискуваме властта. Също така потвърждавам нашата готовност да участваме във всякакъв диалог, стига той да взема предвид ориентациите, желани от гордия и издръжлив народ на Нигер“, добави той.
ECOWAS зае по-твърда позиция относно преврата в Нигер от 26 юли, седмият в региона за три години, отколкото към предишните в Мали, Буркина Фасо и Гвинея. Блокът – въпреки заплахата с военна намеса – също търси дипломатически начини да обърне заграбването на властта в Нигер, страна, която има стратегическо значение за регионалните и глобалните сили поради своите запаси от уран и петрол, както и ролята си на център за чуждестранни войски участва в борбата срещу въоръжени групи, свързани с Ал Кайда и ИДИЛ (ISIS).
ECOWAS среща Bazoum
Докато лидерите на преврата в Нигер отхвърлиха предишни мисии, съботната делегация, водена от бившия нигерийски държавен глава генерал Абдулсалами Абубакар, беше посрещната при назначения от военните министър-председател, според агенция Ройтерс.
След срещата с Чиани, блокът се срещна отделно и със сваления президент Мохамед Базум, който е държан под домашен арест в Ниамей след военното превземане.
„Срещнахме Базум, чухме от него какво му е направено. Той ни разказа за проблемите, пред които е изправен. Ще го занесем на лидерите, които ни изпратиха тук“, каза Абубакар. „Без съмнение срещата даде началото на дискусии, които да доведат до начин за разрешаване на тази криза.“
Пристигането на делегацията на ECOWAS в Ниамей последва това на новия посланик на Съединените щати в Нигер Катлийн ФицГибън.
Говорител на Държавния департамент на САЩ каза, че „дипломатическият фокус на новия пратеник ще бъде да се застъпва за дипломатическо решение, което запазва конституционния ред“ и незабавното освобождаване на Базум, семейството му и всички незаконно задържани.
Организацията на обединените нации също се присъедини към усилията за помирение, като изпрати своя специален представител за Западна Африка и Сахел, Леонардо Сантос Симао, в Ниамей на мисия за улесняване на бързото и мирно разрешаване на кризата в Нигер.
Междувременно по улиците на Ниамей в събота много жители казаха, че се готвят да дадат отпор на военната намеса на ECOWAS.
Хиляди хора се наредиха на опашка пред главния стадион, за да се регистрират като бойци и доброволци, за да помогнат с други нужди, в случай че военните се нуждаят от подкрепа. Някои хора казаха, че са чакали от 3 сутринта, докато групи от младежи бурно скандираха в полза на военните управници и срещу ECOWAS, както и срещу бившия колониален владетел на страната Франция.
„Тук съм за вербовка, за да стана добър войник. Всички сме тук за това“, каза Исмаил Хасан, жител, чакащ на опашка, за да се регистрира. „Ако Бог пожелае, всички ще отидем.“
Организаторът на събитията Амсару Бако твърди, че военните не са участвали в набирането на доброволци за защита на преврата, въпреки че са запознати с инициативата. Часове след началото на шофирането организаторите казаха, че ще бъде отложено, но не обясниха защо.
„Раздор в редиците“
Въпреки очевидната демонстрация на подкрепа за лидерите на преврата, анализаторите казват, че военните не са успели да упражнят пълен контрол над страната.
„Тази хунта използва всяка тактика, за която е чувала, и гледа дали ще проработи. Те твърдяха, че имат свобода на избор, но те потиснаха всички протести в подкрепа на Базум и моето разбиране е, че е имало демонстрации или опити за демонстрации в цялата страна“, каза Биса Уилямс, която е била бивш посланик на САЩ в Нигер.
„Чух много доклади за недоволство в армията и в момента виждате много уязвимост в Нигер, тъй като толкова много от въоръжените сили бяха изтеглени в Ниамей и далеч от покрайнините на другите региони на страната, оставяйки тези зони широко отворени“, каза тя пред Al Jazeera.
„И така, има дезориентация, има объркване и разбирам, че има много разногласия в редиците.“
Преди преврата западните страни виждаха Нигер като една от последните демократични нации, с които биха могли да си партнират, за да отвърнат на Ал Кайда и ИДИЛ в региона на Сахел, и изляха милиони долара военна помощ и помощ за укрепване на силите на Нигер.
Но политическият смут в Нигер укрепи ръката на тези групи, като бивши бойци казаха на Асошиейтед прес, че са се възползвали от свободата на движение, причинена от прекратените военни операции на френските и американските войски, както и от разсеяните нигерска армия.
Миналата седмица най-малко 17 войници бяха убити и 20 ранени при засада от бойци. Това беше първата голяма атака срещу армията на Нигер от шест месеца. Ден по-късно най-малко 50 цивилни бяха убити в региона Тилабери от бойци, за които се смята, че са членове на ИДИЛ, съобщи АП, позовавайки се на вътрешен доклад за сигурността на хуманитарните групи.
„Докато лидерите на Нигер са погълнати от политиката в столицата, барабанният ритъм на смъртоносните джихадистки атаки продължава в провинцията“, каза Корин Дуфка, политически анализатор, който е специалист в региона на Сахел.
„Последните атаки трябва да мотивират всички страни да работят за възможно най-бърз и приобщаващ преход, за да могат да се върнат към решаващия бизнес за защита на цивилните от опустошителните последици от войната“, каза тя пред АП.
Източник: Ал Джазира и информационни агенции