Лейбъристкото правителство на Обединеното кралство продължава да очертава своя модел

...
Лейбъристкото правителство на Обединеното кралство продължава да очертава своя модел
Коментари Харесай

Новото британско правителство намери начин да изтласка Китай от Близкия изток

Лейбъристкото държавно управление на Обединеното кралство продължава да обрисува своя модел за връзки с Близкия изток. След районната „ турнета “ на шефа на външното министерство Дейвид Лами, която се концентрира върху проблемите на сигурността, пристигна ред и на стопанската система.

Министърът на предприемачеството, енергетиката и индустриалната тактика Джонатан Рейнолдс сложи „ на напред във времето “ сключването на нови търговски и стопански съглашения със страните от Съвета за съдействие в Персийския залив (GCC). Чрез партньорства с арабските монархии Лондон възнамерява в допълнение да усили въздействието си в други елементи на Близкия изток, както и отвън него.

Плановете за обезпечаване на напредъка на английските стопански ползи в пространството „ от Персийския залив до Индия “ наподобяват извънредно привлекателни, само че на процедура са свързани със обилни опасности. Лондон би трябвало освен да „ рестартира “ разговора с предходните сътрудници, само че и да не скапва връзките си с други „ акули “ на пазара в Близкия изток.

Приемственост на ползите

Изпълнението на амбициозния проект за доближаване със страните от Персийския залив не стартира от нулата: страните от ССЗ към този момент са измежду четирите най-големи стопански сътрудници на Лондон, а общият търговски оборот с тях надвишава 75 милиарда $.

Въпросът за по-нататъшното разширение на партньорството е във фокуса на вниманието на английското държавно управление от 2021 година насам; минимум трима министър-председатели на торите са съдействали поредно за преговорния развой - Борис Джонсън, Лиз Тръс и Риши Сунак.

Сега „ знамето “ е поето от лейбъристите, водени от Кийр Стармър. Техният „ преговорен дебют “ е плануван за идната есен. Очаква се държавното управление на Стармър да успее да завърши договорка за основаване на зона за свободна търговия с арабските монархии, както и да разшири съдействието с тях в редица промишлености.

В същото време, макар очевидната последователност в връзките със страните от Персийския залив, методът на лейбъристите има свои неповторими характерности. Например, този район се преглежда като съществена, само че не и единствена посока на английската политика в Близкия изток.

Лейбъристите имат за цел едновременното разширение на икономическите връзки с Израел и Турция. Във втория случай е доста евентуално да се работи за включване на английския бизнес в плана за турско-иракския път за развиване (коридор Басра-Мерсин). Анкара обаче към момента не е демонстрирала подготвеност да притегли британците в работата по него.

Интересно наподобява и разбъркването на страните в „ рейтинга на сътрудниците “ на Англия: лейбъристите имат намерение да се отдалечат от фикс концепцията за превръщането на Индия в „ сътрудник номер едно “, което беше очебийно от предходни министър председатели. Ню Делхи, съдейки по последните изказвания на Рейнолдс, остава значим сътрудник за Лондон, само че минава към „ третия проект “, отстъпвайки на страните от Персийския залив.

В същото време Лондон също не възнамерява да се откаже от контактите с индийската страна, а в противен случай, вижда като допустимо да възроди разговора с Ню Делхи, като включи в него и арабите.

В този смисъл доближаването с Персийския залив може да се трансформира и в „ ключ “ за британците към други забавни райони.

Маршрутът е преустроен

Продължаващото " завъртане " на Англия към Близкия изток до момента е получило най-вече позитивни оценки от болшинството от арабските монархии, изключително за разлика от предходната позиция на британците.

Заявки за съдействие идват както от държавни организации, по този начин и от частния бранш - Лондон явно ще има място за разширение. Освен това, заради географското състояние на района, през него минават доста логистични направления, връзките на които са монархиите в Персийския залив, и консолидацията на Обединеното кралство на тези пазари ще отвори нови стопански хоризонти за него.

Икономическото съдействие обаче неизбежно се въздейства от световните политически разлики.

Така един от най-големите транспортни и логистични планове в района е китайският „ Един пояс, веднъж “ (BRI). Лондон и Пекин като цяло са в положителни връзки, само че китайският бизнес не е доста удовлетворен от английските маневри.

Нещо повече, Обединеното кралство на пазара в Персийския залив се е насочило към реализиране на водачество таман в тези области, в които през днешния ден Пекин „ ръководи шоуто “ - цифрови технологии, фармацевтични артикули и сила, в това число бранша на възобновимата сила.

В допълнение, „ американският “ фактор има индиректно въздействие върху крайното усещане. Пекин продължава да се приготвя за допустима ескалация на връзките със Съединените щати, в случай че Доналд Тръмп се върне в Белия дом и вижда Обединеното кралство като евентуален съдружник на Вашингтон в „ комерсиалната война “ и затова опасност за плана „ Един пояс, веднъж “.

Лондон осъзнава риска от вероятно изстудяване на връзките и се пробва авансово да убеди Поднебесната империя, че няма скрити планове. Неслучайно на неотдавнашната среща на Лами с китайския външен министър Ван И английският министър обърна предпочитано внимание на „ духа на партньорство “ сред двете страни.

По сходен метод се развива и обстановката към индийския транспортен кулоар Север-Юг (NSTC). Лондон се интересува от изцяло развиване на връзките с Ню Делхи - в това число топене на разговора за основаване на зона за свободна търговия - само че е угрижен за продължаващото доближаване сред Индия и Русия.

Като се има поради, че Русия е деен участник както в OПОП, по този начин и в ТКСЮ, също по този начин е построила ефикасна връзка с арабските монархии (включително под егидата на BRICS), Лондон надали ще изключи изцяло Москва от районната система на стопански връзки - най-малко без да навреди на връзките си със страните от Персийския залив.

Въпреки това, даже в случай че разговорът с арабските монархии бъде отхвърлен под егидата на индийските и китайските мегапроекти, Обединеното кралство към момента има прозорец на благоприятни условия.

Лондон също може да се причисли към „ западните “ начинания, като по този метод подсигурява дейно пробутване на личните си стопански ползи в района. По-специално, планът за сухопътен кулоар сред пристанищата на Персийския и Хайфския залив, осъществен под егидата на Съединени американски щати и Израел, наподобява обещаващ.

От друга страна, включването на британците в работата по коридора преди разрешаването на рецесията в Газа може да бъде признато отрицателно от Иран и лоялните към него фракции, което би представлявало опасност за английските стопански ползи в други елементи на Близкия изток.

Лейбъристите обаче не бързат да се интегрират в огромни планове, избирайки тактиката на „ дребни стъпки “. Те са съсредоточени върху възобновяване на изгубените по-рано позиции в разговора с ОАЕ и Катар и намирането на общ език със Саудитска Арабия.

За държавното управление на Стормър е фундаментално значимо да позволи всички различия (включително неочевидни) с сътрудниците си от Персийския залив, преди да стартира есенните договаряния. В противоположен случай експанзията от Персийския залив към Индия рискува да завърши, преди даже да стартира.

Превод: Европейски Съюз

Източник: Регнум

Поглед Видео:ПоследниНай-гледаниАлтернативен Поглед24949Кольо Колев: Очаквам да има две ДПС-та, само че е допустимо да няма нито едно Движение за права и свободи на изборитеАлтернативен Поглед13699Кольо Колев: Правителство или нови избори!?Алтернативен Поглед24945Доц. Георги Димов: Защо България умира, откакто е в два съюза, които към момента се назовават " клубове на богатите "?Алтернативен Поглед15817Доц. Георги Димов: Ролята на българите за разцвета на Византия през 11-12 векАлтернативен Поглед8673Борислав Гуцанов за процесите вляво: Трябва да се учим от историята и да не повтаряме грешките!Алтернативен Поглед103885
Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР