Летният сезон е изключително труден и очаквам в края му

...
Летният сезон е изключително труден и очаквам в края му
Коментари Харесай

Председателят на БХРА Георги Щерев: Очаквам в края на сезона част от хотелите да са на ръба на оцеляването

Летният сезон е извънредно сложен и чакам в края му част от хотелиерите да са на ръба на оцеляването, предвижда ръководителят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) и ръководител на Съюза на хотелиерите в Златни пясъци Георги Щерев пред БНР.

От браншовата органзицаия прогнозирахме сходен сюжет още преди започване на дейния летен сезон и от години предизвестяваме, че сезонът към този момент продължава приблизително 40-50 дни, което е извънредно незадоволително за вложителите. Причина за спада с изключение на поредицата от рецесии е и неналичието на политическа воля от страна на страната да развива и поддържа туристическият бранш, както го вършат нашите съперници, а и главните европейски дестинации, защото техните политици са наясно, че този бизнес е един от най-лесните и бързи способи да се изпълни държавната хазна, носи повече доходи, защото всъщност съставлява експорт на място и е измежду секторите, които при подобаващи ограничения най-бързо се възвръщат от рецесии и изтеглят след себе си и другите промишлености, изясни Щерев.

Основното терзание на хотелиерите е неналичието на политическа воля за решение на проблемите на туризма, акцентира Щерев.

На процедура туризмът не е приоритет на страната. За страдание ръководещите съумяха да „ изгонят “ немските туристи, откакто не съблюдаваха обещанието си да финансират с 35 евро всеки екскурзиант, дошъл с под наем полет у нас. Простата сметка демонстрира, че при неналичието на съветски пазар, на украински посетители, на туристи от Литва, Латвия и Естония, отливът на гостите от главния немския пазар в крилата на сезона, нма по какъв начин да чакаме други резултати. Това са пазарите, които имат обичайно дълъг престой – приблизително 10-12 дни. Тези туристи са безусловно незаменими. Наистина, ние чакаме и сме удовлетворени от обстоятелството, че доста румънски туристи избират България за морска почивка, само че това са главно уикендови туристи. Същото се отнася и за българските туристи, които са измежду най-желаните посетители и ние от години настояваме за спомагателни тласъци. Както неколкократно предупреждавахме с този къс сезон и с изчезнали 1,5 милиона туристи няма по какъв начин да достигнем равнищата от 2019 година, макар бодрите прогнози за растеж от страна на ръководещите бранша, изясни Щерев.

Дори и по някакво знамение да дойдат тези все още изчезнали 1,5 милиона туристи, което е доста мъчно постижимо, изключително в актуалната обстановка, това не би означавало автоматизирано и по-високи доходи. Реално приходите на хотелиерите стоят на същите равнища, а разноските са се нараснали с към 30-40 на 100 през последната година. Затова и хотелиерите са на ръба на оцеляване, а облагата им доста свита, в случай че изобщо има такава. Тази облага е нужна на вложителите е нужна с цел да влага в реновиране на обектите, в повишение качеството на услугата, в задържане на личния състав и т.н, както и да заплащат за реклама, сподели Щерев.

Затова би трябвало и да се спре с тази безумна процедура на „ броене на туристите “, без значение дали преди, по време или след сезона, защото този индикатор действително може да се употребява единствено за ПР на политиците, само че за сектора не е от главно значение, а е значимо каква облага ще остане на края на сезона в хотелиерите, с цел да могат те да надграждат и поддържат продукта.

Председателят на БХРА и на Съюза на хотелиерите в Златни Пясъци Георги Щерев е безапелационен, че и непроверените изказвания за замърсяването на Черно море оказват своето въздействие върху слабия сезон. Те малко или доста повлияха, уточни, той и посочи, че няма отписвания, само че има задържане на резервации.

Според Щерев българската страна би трябвало да потърси обезщетения от европейските институции за туристическия бранш, защото бизнесът е заставен да работи в страна, прилежаща на такава, в която се водят военни дейности. И това пречи извънредно доста на бранша, изясни ръководителят на БХРА. Той е безапелационен, че ръководещите би трябвало да потърсят разновидности и да изискат от Европейска комисия обезщетения за туристическия бизнес поради загубите в резултат на околните военни дейности.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР