Лекар, набеден за убийството на новородено, окончателно осъди прокуратурата за

...
Лекар, набеден за убийството на новородено, окончателно осъди прокуратурата за
Коментари Харесай

Окончателно: Лекар осъди прокуратурата по случая с „бебето от фризера“

Лекар, наклеветен за убийството на новородено, дефинитивно осъди прокуратурата за 40 хиляди лв. обезщетение. При случая, станал прочут преди 9 години като „ бебето от фризера ”, четирима лекари от болничното заведение в Горна Оряховица бяха показно задържани и обществено упрекнати за гибелта на новородено.

Тогава без следствие Министерство на вътрешните работи и Прокуратурата единомислещо оповестиха, че бебето е било живо близо денонощие след раждането, а четиримата медици пробвали да укрият тялото му във фризер.

Тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов даже разсекрети и обществено чете от парламентарната естрада разпечатки от записани със СРС техни диалози. 3 години по-късно следствието бе прекъснато поради липса на закононарушение, а деветорна правосъдна експертиза потвърди, че лекарите са работили вярно в обстановката и бебето е било мъртвородено.

На последна инстанция Върховният касационен съд пък удостовери напълно компенсацията от 40 хиляди лв. за лекаря Михаил Милатович поради непремерени изявления на избрани прокурори, както и поради общественото разгласяване на диалозите.

През ноември 2010-а 17-годишна родилка прави импровизиран аборт в 22-ата седмица в Горнооряховската болница. Бебето е оповестено за мъртво, по-късно лекарите се заблудили, че плодът може да е още жив поради епизодични придвижвания, които деветорната експертиза след това потвърди като реплика на витална активност. Заблудата на лекарите обаче става причина за цинични диалози сред тях. Разговорите се оказаха записани посредством СРС по друго досъдебно произвеждане и след това бяха обществено прочетени на брифинг на прокуратурата.

Лично наблюдаващият прокурор по делото Светослав Калчев изискал от тогавашния вътрешен министър Цветан Цветанов да отстрани поверителността от записите. Цветанов пък го направи неотложно и също прочете разпечатките от парламентарната естрада.

Четиримата лекари - Стефан Лазаров, Катя Гецова, Михаил Милатович и Димитър Сотиров, бяха задържани показно пред сътрудниците си в болничното заведение. До обвинявания против тях по този начин и не се стигна, а чак три години по-късно следствието против тях беше прекъснато поради липса на закононарушение. Милатович заведе дело с иск за обезщетение, а в края на предходната година Софийският апелативен съд му присъди 40 хиляди лв. обезщетение. С решение от 3-и юли тази година Върховният касационен съд отхвърля касационно обжалване, с което присъдата на втората инстанция е дефинитивно доказана.

Според съда вредата за Милатович е изключително тежка, защото авторитетна институция като прокуратурата без съществено следствие и извършени експертизи е оповестила обществено, че новородено бебе е убито от лекари. По този метод е нарушена презумпцията за невиновност и без каквито и да е доказателства е основано публичното разбиране, че Милатович е нарушител.

В желае си до съда Милатович твърди, че и до ден сегашен доверието на хората в него не е възобновено, а доста негови сътрудници са почнали да слагат под подозрение както невинността, по този начин и професионалната му подготвеност. Дълго време даже появяването му на публични места предизвиквала шушукания и мнения, добавя Милатович. От свидетелски показания на негови сътрудници излиза наяве, че допреди случая лекарят бил един от най-търсените експерти в региона. След оповестеното по медиите обаче към този момент никой не желал да върви в болничното заведение, а лекарите там били наричани „ убийци ”.

Затова асъдействало и общественото разгласяване на записите. Съдът добавя, че няма право и обвързване да преценя до каква степен то е нелегално, само че декларира, че несъмнено съставлява противоправно държание.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР