Проф. Пламен Киров: Първите две най-големи партии със сигурност ще влязат в кабинета
Легитимността на 50-ото Народно заседание ще бъде като на последните два Народното събрание - на 48-ото и на 49-ото Народно заседание. Дори и 5% от гласоподавателите да гласоподават, институции ще се образуват - парламент, може би и държавно управление. Такива са разпоредбите на демокрацията.
Това съобщи пред News.bg преподавателят по Конституционно право в СУ " Свети Климент Охридски " проф. Пламен Киров.
Той разяснява и ниската изборна интензивност на изборите, очевидно сърдит, че хората не са излезли да гласоподават на 9 юни. Всеки пълновръстен жител има право да гласоподава и като не гласоподава самичък се отхвърля да въздейства върху държавното ръководство. На тези думи се опълчва аргументът " няма за кого да гласуваме ". " Ами като няма за кого да гласувате, създайте си партия тогава, като няма за кого да гласувате. Като някой си стои у дома, дава опция на различен да реши вместо него ", разяснява конституционалистът.
Проф. Пламен Киров уточни, че няма проблем от позиция на законодателството с легитимността на институциите. Друг е въпросът дали тези народни представители, които ще попаднат в Народното събрание, могат да приказват от трибуната на Народното събрание от името на народа. Най-вероятно те ще го създадат, само че народът не стои зад тях, а зад тях стои прекомерно стеснен електорат, уточни проф. Киров.
И даде образец - последната партия да вземем за пример, която влезе в Народното събрание " Величие ", за нея са дали своят вот под 100 000 гласоподаватели. При тази наклонност на идващите избори може би ще влизат с 50-60 000 гласоподаватели, чака проф. Киров.
Може да има проблем с избора на ръководител на 50-ото Народно заседание. Ако не могат да се схванат, ще се пусне в ход машинката на пазаруване на депутати и ще стигнат до болшинство, чака проф. Пламен Киров. " Като не може да се стигне до съглашение, най-вероятно ще се понапазаруват малко депутати и ще се разчита на техните гласове да се поддържа парламентарно болшинство ", разяснява той.
Проф. Пламен Киров съобщи, че няма никакво съображение президентът Румен Радев да бави първия мандат за сформиране на държавно управление. Президентът е задължен в едномесечен период да свика първото съвещание на Народното събрание, служебното държавно управление би трябвало да подаде оставка и да се започва процедурата за парламентарно държавно управление по член 99 от Конституцията. Няма никакво съображение за бавене на първия мандат, акцентира конституционалистът.
Трябва обаче да се предложи нова формула
Проф. Пламен Киров счита още, че всевъзможни конфигурации са вероятни за сформиране на държавно управление. " Най-големите първи две партии сигурно ще влязат в кабинета - това е ясно. И като сметнете какъв е общият им резултат, търсене с какъв брой би трябвало, с цел да се добавят до цялостно болшинство, с цел да бъде гласувано държавно управление. Това е задачата и разновидностите са прекалено много ", сподели проф. Киров.
Според него въпросът е коя ще бъде третата патерица за сформиране на безусловно болшинство в 50-ото Народно заседание.