лед близо 30-годишно затишие, България отново ще има фабрика за

...
лед близо 30-годишно затишие, България отново ще има фабрика за
Коментари Харесай

България връща производството на грамофонни плочи на Балканите: Фабриката на Rakamakafon стартира през 2025 година

лед близо 30-годишно мъртвило, България още веднъж ще има фабрика за произвеждане на грамофонни плочи. Rakamakafon, основана от музиканта и рекламния специалист Илия Григоров (познат като Григовор от So Called Crew), ще стартира произвеждане през февруари 2025 година в село покрай София. С потенциал от 20 000 плочи на месец, фабриката се чака да обслужва освен български, само че и балкански реализатори.

„ Има доста огромен интерес от Балканите и доста български актьори желаят да създадат при нас плочи “, споделя Григоров. Възраждането на виниловите плочи не е просто фешън тренд – това е културен феномен, който през последните години завладя международния музикален пазар.

В изявление за Българска телеграфна агенция, Григоров споделя за философията на Rakamakafon: „ Името ни е занимателно, тъй като не желаеме да се взимаме прекомерно насериозно. Харесваме DIY метода и имаме вяра в достоверността на музиката на плоча. “

Защо в този момент?

От 2007 година световният пазар на грамофонни плочи пораства устойчиво, като през 2022 година продажбите на винил надминаха тези на компактдискове в Съединени американски щати – нещо, което не се бе случвало от 1987 година Григоров има вяра, че България не е изключение от тази наклонност. „ Виждаме от ден на ден магазини за плочи и даже бензиностанции, които ги оферират. Хората желаят физически притежател, който да има душа. “

Фабрика за самостоятелни актьори

Rakamakafon ще се концентрира върху самостоятелни реализатори и дребни тиражи. „ 1 милион стрийма в Spotify носят същите доходи като 200-250 продадени плочи. Има групи с 400 хардкор фена, които няма да доближат тези стриймове, само че могат да имат физически артикул, който почитателите да държат в ръцете си. “

Мисията на Rakamakafon

Освен да създава нови албуми, екипът на фабриката възнамерява и преиздаване на типичен български албуми като „ Госпожа Емилия “ на група „ Клас “ и „ Плюс “ на „ Анимационерите “. Плановете включват и основаване на компилации с редки български песни, които да показват културното ни завещание на нови генерации.

Фабриката е подкрепена от инженера Яне Василев и архитекта Коста Хантов, които дружно с Григоров оформят сърцето на този упорит план.

Стартирането на Rakamakafon не е просто бизнес начинание – това е културна гражданска война. Завръщането на винила в България е късмет за артистите да бъдат чути, а за почитателите – да държат музиката в ръцете си, тъкмо както преди десетилетия.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР