L-39 е лек учебно-тренировъчен самолет, изключително разпространен. Мисля, че над

...
L-39 е лек учебно-тренировъчен самолет, изключително разпространен. Мисля, че над
Коментари Харесай

Авиоинженер пресъздаде катастрофата: L-39 прави боен завой с много малък радиус и се срива

L-39 е лек учебно-тренировъчен аероплан, извънредно публикуван. Мисля, че над 30 страни в света имат от него. Това е аероплан, който се е потвърдил с времето. Самият аероплан има специфики. Той е планиран преди към 50 години в Чехия, когато не е имало компютърни мощности, които да създадат по-съвършена аеродинамика. И естествено самолетът си носи тези белези и тези компликации.

Това разяснява пред камерата на БТВ авиоинженерът доктор Недислав Веселинов, който е учител в Техническия университет.

 

„ Една от особеностите на самолета е, че той е нестабилен в по-големи ъгли на офанзива “, изясни той и добави, че тогава може да се случи срив на потока.

„ Ако се стигне така наречения сериозен ъгъл на офанзива, се получава този срив на потока. Естествено конструкторите са планували това, когато са проектирали самолета, и са създали края на крилото с ъгъл, малко по-голям от този, който е в основата на крилото “, изясни авиоинженерът.

„ По този метод, когато се доближим до сериозен ъгъл на офанзива, потокът се срутва първо в края на крилото. Сривът последователно се движи към основата на крилото, преди да пропадне напълно “, разясни още той.

По думите му стартира и осцилация, която се предава към тялото на водача. „ Въпросът е тези сериозни режими да не се доближават, тъй като самолетът се срутва и сте в режим, в който мъчно може да оказвате въздействие върху него. Можете да го изкарате от подобен режим, само че не и от лимитирана височина “, уточни доктор Веселинов.

Той разяснява любителска фотография, която е видял. Според него самолетът прави военен завой, който е с доста дребен радиус. „ Опитали са се да реализират оптималното от самолета. И това е една от евентуалните аргументи – да са влезнали в сериозен режим на полет, струята да се е сринала и самолетът да се е сринал “, съобщи специалистът.

Д-р Недислав Веселинов употребява терен, който се приближава до терена на авиобаза „ Граф Игнатиево “. В авиосимулацията самолетът е с начална скорост 450 км/час и 300 метра височина. Посоченото време е 12:00 часа. „ Когато не са огромни ъглите на офанзива, самолетът си завива и си лети умерено. Няма трептения. При сериозен ъгъл на офанзива, се усеща по какъв начин трепери “, разяснява д-в Веселинов.

„ Резките придвижвания, които се случват, действително не са мои движени. Те се получават поради неустойчивост в струята. Машината става неконтролируема. В част от секунда на нехайство на водача може да се стигне до сериозен ъгъл на офанзива “, добавя той.

Според авиоинженера водачите са супергерои. А починалите майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин евентуално са насочили машината към мястото, на което се е разрушила, с цел да избегнат жертви отвън летището.

Д-р Недислав Веселинов също счита, че вероятните неточности са две – непредвидена техническа неточност или неточност в пилотирането. Какво се е случило – ще стане ясно от данните на черната кутия.

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР