Културно-историческо наследство в риск, което изчезва със скоростта на светлината,

...
Културно-историческо наследство в риск, което изчезва със скоростта на светлината,
Коментари Харесай

Скандалите в културата: Падащи къщи, театрална афера и незаконни разкопки

Културно-историческо завещание в риск, което изчезва със скоростта на светлината, театрална спекулация в изключително огромни размери и скандал с противозаконни археологически разкопки белязаха 2024 година Тя стартира с пожара в Пампоровата къща и съборена къща от притежателите на " Медичи Пропърти Инвест " и приключи с появяването на главата на богинята на Филипопол Тюхе при меко казано странни условия. Какво се случи в Пловдив през 2024-а - връщаме лентата обратно:
Прочетете още
КЪЩАТА НА УЛ. „ НИКОЛА КОЗЛОВ ” 2:



Къщата - добре непокътнат пример на архитектурата в Пловдив от началото на 20 век, към този момент не съществува. Прекрасната постройка бе съборена при започване на януари, а на нейно място ще се появи следващата кооперация с фасада - бутафорна реплика на старинна къща.  Сградата се намира на ул. " Никола Козлов " 2 и до 2012 година е в листата на Националния институт за монументи на културата, където попада като индивидуален монумент на културата. След това по неведоми пътища през 2012 година статутът ѝ е свален и тя минава под общ знаменател.  Допреди няколко години къщата е благосъстоятелност на няколко наследници, само че в последна сметка всички елементи са продадени на Мирослав Стефанов, притежател на няколко компании за недвижими парцели. В случая постройката е благосъстоятелност на " Медичи Пропърти Инвест ".

АНТИЧНИТЕ ПЕЩИ:

Годината стартира и с друга неприятна вест, че Античните пещи на ул. " Гладстон " още веднъж са занемарени, откакто през 2022 година бяха осъществени избавителни разкопки ". Това написа в сигнал наш четец. Той пита какво се случва със защитното покритие, което трябваше да бъде сложено, откакто археолозите Елена Божинова и доцент доктор Иво Топалилов освободиха обекта.

ЧИФТЕ БАНЯ:

Опасни фрагменти от мазилката на Чифте баня падат на тротоара. Това написаха в средата на януари до екипа ни пловдивчани.  За да обезопасят най-малко краткотрайно зоната, жителите заградиха периметъра с тухли. Опасната зона бе пред най-северния прозорец на  постройката откъм ул. „ 4-ти януари ”. Там всекидневно прекосяваха деца, които учат в околните учебни заведения.

Чифте баня е една от знаковите здания от отоманската архитектура.  От три години постройката е заключена, тъй като е рискова.  Добрата вест в края на 2024-а е, че първите спешни дейности към този момент са подхванати за преодоляване на течовете. Тепърва ще се подхващат дейности за реституция и консервация, за които има направен план.

ПАМПОРОВАТА КЪЩА:



На 20 януари по късна доба избухна пожар в Пампоровата къща до Античния спектакъл.  Тя се употребява за гардеробна, откакто общината я закупи от съдия-изпълнител за близо 400 000 лева.  Четири пожарни гасиха огъня, само че за жалост имаше провали върху покрива и тавана в една от стаите.

Проблемите не свършиха дотук, защото се оказа, че постройката не е застрахована и се наложи да се възвръща с общински средства. Покрай случая в Пампоровата къща стана ясно, че и други скъпи сгради в Стария град не са застраховани и надлежно предпазени при произшествия.

КЪЩА  В СТАРИЯ ГРАД ОСЪМНА ОБЛЕПЕНА:

Собствениците на къща в Стария град облепиха част от фасадата ѝ с материал, сходен на мрамор, без да имат координиран план с Националния институт за недвижимо културно завещание в средата на февруари. Сградата на ул. " Константин Стоилов " 49 е част от неповторимия отбор на архитектурния резерват без да има статут на единична недвижима културна полезност. Собствениците са подменили дограмите, създали са изолираност на част от първия етаж. Преди намесата на институциите майсторите носеха изолираност, а в дворното пространство имаше нещо като връх на арка.

ВАНДАЛИ ВИЛНЯХА ПРЕД ЕПИСКОПСКАТА БАЗИЛИКА:

Вандали счупиха стъкло от защитните ограждения на археологическия комплекс Голяма Базилика в центъра на Пловдив при започване на април. На място дежурният чиновник на Общинска защита не е съумял да ги спре и извикал полицейски патрул. Извършителите са били във очевидно несъответстващо положение и са в развой на определяне. Ще бъдат прегледани и камерите в региона.

В момента счупеният детайл е обезопасен, с цел да не основава заплаха за туристите, за които Голямата Базилика е едно от желаните места за посещаване.

КЪЩА съдебна експертиза СРУТИ В СТАРИЯ ГРАД:



Къща в съседство с експозицията " Енчо Пиронков " и против " Нишанян " се срути в Стария град в края на април. Сградата е частна и има входове откъм две улици - " Хан Омуртаг " и " Васил Кънчев ". Срутената част е откъм ул. " Васил Кънчев ". Сградата е частна и от години се разрушава. 

КЪЩАТА НА УЛ. „ ПРОСЛАВ ”:

Поредната достоверна къща в Пловдив загуби идентичността си, откакто през почивните дни при започване на май майстори я облицоваха със стиропор. Сградата се намира на ул. " Преслав " наоколо до Пожарната и учебно заведение " Алеко Константинов ".

Тя не е единична недвижима културна полезност, само че е в предпазена зона и всевъзможни намеси по фасадата ѝ би трябвало да бъдат съгласувани с институциите.

ПОСТРАДА И АЛЕЯ „ МИЛЧО ЛЕВИЕВ ”:

Увредиха изложбата на новата алея “Милчо Левиев ” на Сахат тепе в края на август. Монтираните табла първо са били изместени, с цел да могат да минават колите по алеята свободно, макар че това не е позволено. Сега паната към този момент са начупени, а един от стативите се търкаля на земята. Хората допускат, че става въпрос за вандалски акт. 

ЗАВРЪЩАНЕТО НА АНКА, КОЯТО БЛОКИРА ПРОЦЕДУРИ ЗА ЗНАКОВИ ОБЕКТИ В ПЛОВДИВ:

Жалба против поръчката за реконструкцията на кино „ Космос “ бе пусната от софийската компания „ Ринекс – М “, стана ясно в средата на юни. На пръв взор при такива огромни поръчки нормална процедура е разнообразни компании да апелират изискванията ѝ. Управител и притежател на въпросната компания обаче е Ибраим Бялков. Тя е била съществена в село Корница, община Гоце Делчев, а по-късно през 2020 година тя се трансферира в София. Последният й доклад от 2021 година демонстрира оборот от 465 хиляди лв..

Бялков има история с друга компания, която е до болежка позната на Пловдив. Това е „ Ремс Строй “, където той е бил съучастник, а по-късно се трансферира на Анка Ангелова през 2017 година. Оттогава съвсем нямаше огромен план в Пловдив, който да не бе обжалван от „ Ремс Строй “ – площад „ Централен “, новата изложба „ 2019 “ и редица други обекти, свързани с Европейска столица на културата.

Добрата вест е, че жалбата бе отхвърлена и планът за възобновяване и социализация на киното върви напред.

АКАДЕМИЧНО НАПРЕЖЕНИЕ – ЛЕО КАПОН ОТКАЗА ДА ВОДИ КЛАС В ПЛОВДИВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ:

Знаменитият пловдивски режисьор Леонард  Капон съобщи, че ще довърши програмата по образованието на класа си 4 курс „ Актьорско майсторство ” в Пловдивския университет, само че няма да приема студенти за новата академична година. До неприятната обстановка се стигнало, откакто станало ясно, че програмата, която е създал, няма да бъде осъществена. За казуса доцент Капон показа в обществените медии при започване на юли, а в негова поддръжка се включиха някогашни преподаватели и негови студенти. Пловдивският университет пък излезе с публично мнение.

РЕМОНТЪТ НА КОНЦЕРТНА ЗАЛА БЛОКИРАН:



Бъдещето на Концертна зала е неразбираемо, а срокът, в който ремонтът трябваше да завърши и тя да посрещне първите си посетители бе отсрочено за несъмнено време и за следващ път. За този противен процес на събитията сигнализира през септември министърът на културата Найден Тодоров. Ремонтът на Концертна зала, който се чака към този момент седма година, започва предходната есен, откакто държавното управление на Николай Денков отпусна 10 милиона лв.. След извършен конкурс за реализатор бе определена петричката компания " Заечки " ЕООД. Ремонтът стартира през януари, само че към този миг залата наподобява едиствено на строителна площадка. В същото време една от знаковите институции под тепетата - Държавна опера-Пловдив, продължава да търси различни пространства, вместо да употребява личната си зала.

СКАНДАЛНАТА ТЕАТРАЛНА АФЕРА:



Огромен скандал с фиктивни назначения и поредност злоупотреби за източване на обществени средства избухна в бранша в края на септември и продължи да бушува през октомври и ноември. Трусът бе голям и засегна цялата мрежа, само че във вихъра му се оказаха театрите в Смолян, Разград и Пазарджик. Влезе и в Министерство на културата, където започнаха одити, чиито резултати се чака да бъдат оповестени обществено. В поредност от материали първи ви разказахме за схемите с фиктивни назначения на хора, несвързани с изкуството, против милиони в театрите в Смолян и Разград, както и за редица нарушавания и злоупотреби с фиктивни спектакли в театъра в Пазарджик. Посочихме и схеми за източване на държавния бюджет с наемането на външни услуги от всевъзможен тип - реклама и разпространяване, счетоводно обслужване, обслужване за ТРЗ (труд и работна заплата). Нарушения бяха установени и в театрите в Плевен и Бургас. Първият сигнал бе карцерът на диригента и шеф на Разградския спектакъл Левон Манукян. Последваха и поредност други арести, измежду които се открои този на посочвания за мозък на схемата IT експерт Петко Писков. Неговата кариера потегли от Пазарджишкия спектакъл, където посредством няколко компании - свои и на свои доближени, той движеше всички каузи на институцията. В следствие Писков изкочи и в скандалните назначения в Смолянския и Разградския театри.  Разследващите органи не престават да разпитват очевидци и участници в театралната спекулация и занапред следва обществото да получи отговори. Ето и серията от наши материали, в които алармирахме за казуса.

СЪБОРЕНА КЪЩА НА УЛ. „ АВКСЕНТИЙ ВЕЛЕШКИ ”:

Поредната красива остаряла къща, част от архитектурното завещание на Пловдив, отиде в историята в края на ноември. Сградата на ул. " Авксентий Велешки "   бе съборена за часове, а вековната фасада падна в облаци прахуляк. Парцелът попада в Западна охранителна зона на групова недвижима културна полезност „ Историческа зона Филипопол- Тримонциум- Пловдив “.

Проектът планува застрояване на нова постройка с височина 19.5 метра. Така следващото ново здание ще наруши достоверния дух на Пловдив.

ГРАДСКАТА БОГИНЯ НА ФИЛИПОПОЛ ТЮХЕ:



В навечерието на празниците гръмна следващият скандал – при противозаконни разкопки в Епископската базилика е открита скъпа глава от статуята на градската богиня на Филипопол Тюхе.  Детайли за случилото се изнесе шефът на Археологическия музей доцент Костадин Кисьов след акция на инспектори от Министерство на културата и полицията. Тепърва ще излиза наяве кой е отговорен за нарушаването и ще има ли наказания.

А всичко потегли от запитване на общински съветници за какво е неразрешено на шефа на ОИ „ Старинен Пловдив ” Елена Кантарева и екипа ѝ е неразрешено да поддържат мозайките в базиликата.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР