Кризата между Вашингтон и Техеран заплашва да подпали Близкия изток,

...
Кризата между Вашингтон и Техеран заплашва да подпали Близкия изток,
Коментари Харесай

Рисковете за сигурността в света след убийството на Солеймани

" Кризата сред Вашингтон и Техеран заплашва да подпали Близкия изток ", написа френският в. " Еко ". " След гибелта на иранския военачалник Касем Солеймани, погубен в петък при американски удар в Ирак, Вашингтон и Техеран не стопират да си разменят закани. Иран към този момент не си постанова ограничавания в обогатяването на уран. В Съединени американски щати се слага под въпрос законността на нанесения удар и употребяваните при него способи, а администрацията на президента Доналд Тръмп наподобява разграничена ", прибавя изданието

В Ирак формираният най-вече от шиити парламент, който счита американския удар за нарушаване на държавния суверенитет, гласоподава за евакуиране на американските войски - макар че на съвещанието не участваха нито депутатите сунити, нито кюрдите. Самото приемане на подобен документ и прекъсването на дейностите на антиджихадистката коалиция към този момент слагат под опасност битката с " Ислямска страна ".

Въпреки това не е напълно несъмнено, че ще бъде взето политическо решение за евакуиране на задграничните войски от страната. Гласуваната от Народното събрание резолюция не е наложителна за държавното управление, припомнят специалисти и опозиционни политици, преди всичко кюрдски, отбелязва френският в. " Либерасион ".

Решението на иракския парламент към този момент е посмъртна победа за Солеймани, който посвети години от живота си на построяването на проирански сили в Ирак. Убийството му отслаби антииранските сили, в това число протестиращите на пл. " Тахрир " националисти, акцентира английският в. " Гардиън ".

Но макар заканите в Туитър и от трибуни в Техеран и Вашингтон, дипломацията към момента има късмет - даже единствено да избегне открита война. Единственото, което може да накара двете страни да се въздържат, са вероятните последствия. Техеран към този момент се е сблъсквал с непредсказуемостта на Доналд Тръмп и без значение какъв брой мощно е желанието за възмездие на иранците, европейски водачи приканват иранските политици към въздържаност, напомняйки им, че всяка директна офанзива против Съединени американски щати в Близкия изток евентуално ще докара до нова ескалация от страна на Тръмп.

Много европейски дипломати акцентират в персонални диалози, че някои ирански водачи са се изказали по-предпазливо за вероятния отговор, заявявайки, че той ще бъде даден когато иранците решат и против цели, които те изберат. През последната година Техеран извършваше набези против Съединени американски щати и техните съдружници, при които можеше да отхвърли присъединяване си, употребявайки намиращи се под негово въздействие непознати сили и паравоенни формирования. Пряко нахлуване против Америка от страна на иранската Революционна армия обаче би било самоубийство.

Имайки поради тези сметки, може би има опция да се направи опит за деескалация на рецесията. По време на визитата си във Вашингтон английският външен министър Доминик Рааб ще окаже напън върху Белия дом да мисли по-стратегически за дейностите си в Близкия изток. Мнозина представители на Пентагона ще създадат същото, отбелязва в. " Гардиън ".

Конгресът на Съединени американски щати би трябвало да спре стремежа на президента Тръмп към война с Иран, приканва в. " Ню Йорк таймс " в публицистична публикация. Влиятелни републикански сенатори би трябвало да припомнят на Тръмп обещанието му да не въвлича Америка в сложни обстановки в чужбина и да му попречат да стигне по-близо до война с Иран. Президентът се е вслушвал в тях в предишното, а с приближаването на процеса му за импийчмънт пред Сената той има учредения и да се притеснява от тяхната реакция.

Имаше причина предходните американски президенти да се въздържат от убийството на един от най-влиятелните и, да признаем, кървави военни командири в района. Това е способността на Иран да дава отговор с асиметрично принуждение - прийом, който режимът в Техеран е развил до съвършенство, напомня американското издание.

Държавният секретар на Съединени американски щати Майк Помпейо съобщи в предаване на Ен Би Си, че Америка е в по-голяма сигурност след убийството на военачалник Солеймани. Ако това е по този начин, за какво обаче Държавният департамент на Съединени американски щати поучава всички американци да изоставен Ирак, пита в. " Ню Йорк таймс ".

Хасан Насрала, водачът на ливанското шиитско придвижване Хизбула, което е съдружник на Иран, акцентира през вчерашния ден, че отмъщението за убийството на Солеймани би трябвало да бъде ориентирано единствено против въоръжените сили на Съединени американски щати в Близкия изток, а не против американски жители, отбелязва в. " Вашингтон пост ". Според Насрала пострадването на елементарни американци единствено ще ускори позициите на Тръмп. Голямата цел би трябвало да бъде прогонването на войските на Съединени американски щати от Ирак, добави той.

Според анализатори Хизбула не желае да се замесва в по-голям спор на страната на Иран в миг, когато Ливан е разтърсван от антиправителствени митинги. Групировката съвсем е съумяла да образува ново ливанско държавно управление под управлението на номиниран от нея министър председател, споделя Маха Яхия, оглавяваща Близкоизточния център " Карнеги ". Но до този триумф няма да се стигне, в случай че Ливан се замеси в спор. " Ситуацията в Ливан е толкоз нестабилна, че съгласно мен всяка реакция ще бъде по-умерена ", акцентира Яхия.

В съветския щемпел

Техеран смъкна множеството ограничавания от нуклеарната си стратегия - това бе първият му отговор на убийството на иранския военачалник Касем Солеймани, осъществено от Съединени американски щати, написа съветският в. " Комерсант ".

Иран съобщи през вчерашния ден, че ще се откаже от осъществяването на всички задължения по нуклеарната договорка. Ислямската република прочее не счита да употребява единствено политически способи и към този момент даде обещание да нанесе удар по военни обекти на Съединени американски щати в Близкия изток. Но към този момент Техеран не се отхвърля дефинитивно от разговора със Запада, установи изданието.

" Това наподобява много интелигентен ход ", разяснява аналитикът Андрей Баклицки. " От една страна, те (иранците, б. р.) съумяха да показват предстоящата остра реакция поради убийството на Солеймани. От друга, ще могат да продължат договарянията с европейската тройка, която към момента се пробва да предотврати по-нататъшна ескалация, обвързвана с иранската нуклеарна стратегия ", изяснява той.

" Комерсант " обаче цитира специалисти, съгласно които ликвидирането на генерала " може да затрудни договарянията сред Иран и Запада, и то освен със Съединени американски щати, само че и с Европейски Съюз ".

Германия, Франция и Англия показаха нощес безпокойствие от отрицателната роля на Иран в района, отбелязва съветският щемпел. " Европейските грандове към този момент напряко разочароват ", разяснява в " Росийская газета " Константин Косачов, ръководителят на външнополитическата комисия на съветския сенат.

Според Косачов водещите европейски страни " бездарно изпускат шанса " да употребяват " извънсъдебната кавга над Солеймани (...), с цел да нареждат Евросъюза с прословутото му господство на закона като действителен състезател на международната сцена ".

След гибелта на Солеймани, погубен на багдадското летище, Народното събрание на Ирак прикани с резолюция държавното управление да постави завършек на задграничното военно наличие в страната. Според експертните среди обаче документът просто имитира съществуването на иракски суверенитет, написа " Независимая газета ".

" Сигурността на страната се поддържа основно от американците и съдружниците им, това важи и за летището в Багдад ", показва политологът Антон Мардасов.

Според специалиста иракчаните отлично схващат какво значат Съединени американски щати за сегашен Ирак и за какво проирански фигури от страната са се опитвали " да изгонят " американските военни още преди убийството на генерала - " с цел да насочат протестната вълна (в страната) към Съединени американски щати и да изтъргуват отстъпки в търговията с енергийни запаси ".

На фона на следващото изостряне на напрежението в Персийския залив цената на петрола се подвигна от 65,5 на 68,6 $ за барел, отбелязва " Комсомолская истина ".

Според " Взгляд " Народното събрание в Багдад е премахнал законовите учредения за военното наличие на Съединени американски щати в Ирак и това е една от аргументите Доналд Тръмп да съжали, че е заповядал Солеймани да бъде погубен.

Втората причина обаче е доста по-сериозна, акцентира електронният вестник. По думите на арабиста Борис Долгов Иран може да предприеме радикални ответни ограничения - диверсии и други терористични акции против американски обекти.

Иранските изказвания за " стратегическо отмъщение " включват и агитационен детайл, само че може да се чакат и съответни асиметрични удари. Става дума за офанзиви на групировки, следени от Иран, в границите на така наречен прокси война - в Ирак или даже отвън Близкия изток. Техеран може да предприеме и " по-мащабни дейности " против стопански обекти на Съединени американски щати в Европа, позволява ориенталистът.

Той не чака огромен спор сред Съединени американски щати и Иран, в случай че Щатите изпълнят опасността на Тръмп да нападна 52 цели в Ислямската република - другояче " таман оттова ще стартира огромната война ". Тогава в спора ще бъдат въвлечени и други страни, преди всичко Израел, което " към този момент е нещо съществено, тъй като Израел е по-уязвим от американските цели в района ". Затова Съединени американски щати евентуално ще се въздържат от офанзивата, обещана от своя президент, счита специалистът.

От своя страна Иран не може да остави без отговор " демонстративното ликвидиране на Солеймани (...) - доста почитан боен, човек, известен в страната. С дейностите си Тръмп не подсигурява сигурност на американските жители, както счита, а в противен случай - изложи ги на заплахата от удар ", разяснява " Московский комсомолец ".

" С убийството на Солеймани Америка изправи света на ръба на нуклеарна война ", декларира в заглавие " Свободная преса ". Иранците още не са подготвени за сериозна война с американците. След към пет години те биха могли вероятно да им отговорят почтено и с елементарни оръжия. Но през днешния ден това ще е еднакво на самоубийство, написа вестникът.

Обаче " в най-близко време Иран най-вероятно ще форсира основаването на лична нуклеарна бомба, както направи преди няколко години Северна Корея. Затова убийството на Солеймани е огромна неточност от страна на Вашингтон. Да не кажем незаконна полуда от страна на Америка. Защото на процедура към този момент е комплициран кръст на безядрения статут на Техеран. И за света наподобява няма път обратно ", заключава съветското издание.
Източник: cross.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР