Криптирането от край до край в платформите за съобщения затруднява

...
Криптирането от край до край в платформите за съобщения затруднява
Коментари Харесай

Европол: „Анонимността не е основно право”


Криптирането от край до край в платформите за известия затруднява полицията да получи доказателства по време на следствия, безапелационни са от Европол (снимка: CC0 Public Domain)

Г олемите софтуерни компании би трябвало да си сътрудничат с правоприлагащите органи във връзка с криптирането или „ рискуват да изложат на риск европейската народна власт ”, съобщи шефът на Европол – Катрин Де Боле. Според нея, фирмите имат „ обществена отговорност ” да дават на полицията достъп до криптирани известия, употребявани от нарушителите, с цел да останат анонимни.

Де Боле възнамерява да се срещне с представители на софтуерните компании на Световния стопански конгрес в Давос. „ Анонимността не е главно право ”, сподели ръководителят на правоприлагащата организация на Европейски Съюз пред Файненшъл Таймс.

„ Когато имаме заповед за обиск и сме пред къща, а вратата е заключена и знаете, че причинителят е вътре в къщата, обществеността няма да одобри, че не можете да влезете ”, добави тя.

Полицията би трябвало да може да дешифрира известията на нарушителите, с цел да се бори с престъпността. „ Без това не можете да осигурите народна власт ”, уверена е Де Боле.

Отдавна съществува напрежение сред софтуерните компании и правоприлагащите органи по отношение на потреблението на криптиране от край до край в платформите за известия, което затруднява полицията да получи доказателства по време на следствия.

През април предходната година началниците на европейската полиция приканиха държавните управления и бизнеса да подхващат незабавни дейности, с цел да подсигуряват, че криптирането не пречи на следствията на закононарушения.

Технологичните компании поредно се опълчват на сходни правни условия от правоприлагащите органи, като настояват, че това би заплашило поверителността и сигурността на техните консуматори.

Опитите на фирмите да си сътрудничат с правоприлагащите органи във връзка с криптирането се сблъскаха с остра опозиция от страна на бранителите на поверителността. Някои държави-членки на Европейски Съюз, в това число Германия, също показаха песимизъм по отношение на даването на по-голям достъп на правоприлагащите органи до персонална връзка.

Де Боле, 54-годишна белгийка, която пое Европол през 2018 година, би желала да разшири потреблението на изкуствен интелект в следствията на Агенцията и да прегледа „ хибридните закани ”.

Европол употребява големия си набор от данни, с цел да помогне на страните в битката с тежката и проведена престъпност в области като тероризъм, трафик на опиати и измами. През последните шест години Агенцията е удвоила своя личен състав до към 1700 души.

Миналата година Европол, дружно с ФБР и Министерството на правораздаването на Съединени американски щати, стопираха активността на рансъмуер бандата LockBit. Агенцията също изигра съществена роля в битката против трафика на опиати в Европа, като оказа помощ за дешифрирането на известия в платформите EncroChat и Sky ECC, употребявани от нарушителите. Достъпът до тези известия докара до голям брой престъпни каузи и хиляди арести.

Миналата година повече от 100 души бяха наказани в най-големия углавен развой в историята на Белгия въз основа на доказателства, получени от дешифрирането на Sky ECC. Очаква се в близко бъдеще да бъдат прегледани още няколко каузи, свързани с декриптирането на известия. През март Европол възнамерява да разгласява своя разбор на престъпността през последните четири години.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР