Кой - кой е в Български ВиК холдинг ЕАД и

...
Кой - кой е в Български ВиК холдинг ЕАД и
Коментари Харесай

Разбирателство за 1 млрд. лева между ГЕРБ и ПП в Българския ВиК холдинг

Кой - кой е в " Български ВиК холдинг " ЕАД и какво тъкмо работи там? Как се разпределят 1 милиарда лв. на българските данъкоплатци? Не е ли необичайно, че във ВиК холдинга царува цялостно съгласие сред ГЕРБ и " Продължаваме промяната ", които другояче обществено се упрекват в корупция? Компетентни ли са фрагментите във ВиК холдинга да вземат решение проблемите, поради които бе основано сдружението, или единствено разпределят парите в него на верните компании? Защо министър председателят Главчев ги прескочи, когато би трябвало да се разискват ограничения за справяне с безводието, в което е изпаднала България? На тези и на други въпроси дава отговор четец на LIBERTA.BG, поискал анонимност, който изпрати на публицистичната ни поща обстоен коментар по тематиката, който заслужава внимание.

Припомняме, че последният кабинет " Борисов " сътвори през 2020 година Държавен ВиК холдинг, който да сплоти всички водопреносни сдружения в страната, с капитал 1 милиарда лв. от държавния бюджет. Тогава министър председателят Бойко Борисов изиска всички ВиК сдружения в страната да бъдат обединени в едно. Поводът беше водната рецесия в Перник, а концепцията му - по-лесно да се управлява инфраструктурата, да се вършат поправки и рехабилитация на водопроводната мрежа. След това се извъртат няколко служебни кабинета на президента Румен Радев, държавното управление на Кирил Петков с Има Такъв Народ и Българска социалистическа партия и стигаме до 2023 година, когато ръководи тройната коалиция " ГЕРБ- " ПП-ДБ " -ДПС " или казано по различен метод - ротационният кабинет " Денков-Габриел ", с съдружни сътрудници на Кирил Петков, Христо Иванов и Асен Василев - Бойко Борисов и Делян Пеевски. Тогава уеб сайтът " Медиапул " заяви:

" Пълна смяна е подхванало районното министерство в държавния ВиК холдинг, където държавното управление на ГЕРБ наля 1 милиарда лева за възстановяване водоснабдяването и за инфраструктура, а вместо това сдружението до момента единствено раздава заеми на своите дъщерни сдружения – държавните водни оператори, и то главно за погасяване на техните задължения.

В петък от ведомството оповестиха, че е отхвърлен целият Съвет на шефовете и към този момент холдингът има директорски и контролен съвет. Такава бе структурата до януари 2021 година, когато бе изменена при едни от следващите назначения.

Така от остарялото управление е останала единствено директорката Ирена Георгиева, само че тя към този момент ще съставлява холдинга дружно с 33-годишния Лозко Лозев, който е измежду новите назначения и в действителност става първи шеф, а Георгиева ще е втори. Лозков ще е ръководител на УС, а Георгиева – негов заместител. Останалите нови двама членове на управата са Владимир Бибов и Атанас Бояджиев.

Отстранени от управлението са Теодора Пакулева, Пламен Манолев, Любен Петров и Божидар Спасов.

Във върнатия като звено в холдинга контрол са назначени ВиК инженерът и дълготраен учител в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) проф. доктор инж. Ганчо Димитров като ръководител, както и Кирил Симеонов, Росица Димитрова, Дафинка Семерджиева и Богомил Петков.

Решението за смяната е на районния министър Андрей Цеков, който е от " Продължаваме промяната ".

Предлагаме и прелюбопитния и доста настоящ все още коментар на читателя на LIBERTA.BG, без редакторска интервенция:

" Гледам новините и разбирам, че Премиерът Главчев изискал незабавни ограничения за справяне с безводието. Разпоредил специалисти от 4 министерства Министерство на регионалното развитие, Министерство на околната среда и водите, Министерство на земеделието и Министерство на енергетиката да се съберат незабавно и да предложат бързи решения.

Веднага ми изникват два въпроса:

Защо Българския ВиК Холдинг не попада в този експертен съвет?

Защо в медийните си изяви Председател на Управителния съвет на ВиК Холдинга (инж. Лозко Лозев) предлага само дълготрайни ограничения за справяне с безводието - 5 годишни и многогодишни „ тактики " за вложения?

Нека първо си отговорим на кого е предоставено да ръководи ВиК бранша? Имат ли експертиза и какво можем да чакаме от тези хора?

И по този начин:

Управителен съвет на ВиК Холдинга по информация от Търговския указател:

1. Представител - Ирена Костова Георгиева - правист и лекар по право.

„ 34-годишната Ирена Георгиева е била привлечена на работа във ВиК холдинга още по времето на ГЕРБ, като е отговаряла за публичните поръчки. Според източници за настоящето ѝ назначението е лобирал някогашния началник на ВиК Холдинга от времето на ГЕРБ Илиян Илиев, чийто консултант е била Георгиева. " https://4vlast-bg.com/archives/549633

2. Владимир Тодоров Бибов - корпоративен банкер, Член на Продължаваме Промяната

3. Лозко Стефанов Лозев - ВиК инженер от Хасково, Председател на УС и за малко народен представител от Продължаваме Промяната

4. Атанас Андонов Бояджиев - управител (каквото и да значи това)

Като държавна конструкция би трябвало да се осведомяваме от уеб страницата на ВиК Холдинга за работата им и това, което подхващат при такива рецесии (Водната рецесия в Перник беше мотива за основаването на холдинга). Ако посетите уеб страницата (https://www.vikholding.bg/) ще видите едни копирани постни вести от други институции и най-често срещаното - Смяна на шефове на ВиК Дружества.

Всъщност прави усещане, че са много гъвкави. За по-малко от година основна част от определените от холдинга шефове на ВиК сдружения са към този момент заменени. Решението е още веднъж на УС, макар, че след извършени състезания са подписани няколко годишни контракти за ръководство.

Чудя се... Как този състав от адвокати и мениджъри изковаха такава тактика за по-малко от година? - А не се ли изготвя тактика от опитни хора от сектора и от ВиК експерти (Г-н Лозко Лозев не считам че дава отговор на изискванията. Той е някогашния основен инженер на ВиК Хасково и преди дни освободи шефа си за неприятни резултати. Забравил е че е бил част от хасковския ВиК екип и няма никаква отговорност за положението на това Дружество?).

Е да... УС на ВиК Холдинга не са длъжни да са ВиК експерти. Те са:

- Администратори и експерти с потенциал да ръководят и разходват 1 млрд лева;

- Контролиращ орган на поръчките по Закон за обществените поръчки, оповестени от ВиК сдруженията...Разбира се, че би трябвало да бъдат определени " верните " компании.

Въпреки това, в случай че си затворя очите и въображаемо се разходя по коридорите на Холдинга... „ Не виждам " чиновници и експерти, които могат да изработят тактика на водоснабдяването на България.

Сега и вие можете да си отговорите на въпроса - Защо Министър-председателя на Републиката, Главчев, не е извикал тези хора да предложат незабавни ограничения за справяне с водната рецесия?

- Защото те не могат! Не са способни. Очакват единствено партийни команди - да се смени някой с различен, с цел да се реализира някакъв интерес.... да са „ От нашите ".

Гледам състава на управлението на ВиК Холдинга, политическите борби в " сглобката " и взаимните обвинявания в корупция. Доста ме озадачава разбирателството сред фрагменти на ГЕРБ и Политическа партия, както и медийната тишина при подготовката за асимилиране на към 1 млрд лв. от капитала на Холдинга и още над 1 млрд лв. европейски средства от ОПОС и ПВУ. Лесно може да се наблюдава в https://app.eop.bg/ къде ще отидат тези пари...

Създаването на ВиК Асоциациите преди години беше с една съществена цел - да се даде опция на ВиК сдруженията, да аплайват по европейски стратегии за създаване и реорганизация на мрежи и уреди. Всъщност в концепцията има смисъл и се дава опция за по-бързи темпове на решение на проблемите. Преди основаването на тези Асоциации, общините бяха основна движеща мощ по привличане на вложения за възстановяване на водоснабдяването в страната (както от държавния бюджет, по този начин и европейски средства).

В обстановката на водна рецесия, постоянно в изявленията на интервюираните ВиК експерти, включително и на Лозко Лозев, се акцентира вяра, че със средствата по ОПОС ще се решат една огромна част от проблемите. Реалността е малко по-различна защото отпуснатите от Европа средства са за реализиране на сходство с Директива 91/271/ЕИО За пречистването на градските отпадъчни. Съответно главния фокус е филтриране и отклоняване на отпадъчните, а не толкоз към дейности по подобряването на водоснабдяването https://www.eufunds.bg/bg/opos/node/14587. Възниква въпрос - Какво ще се пречиства и води в случай че няма какво да пристигна до тези пречиствателни уреди?

Именно тук би трябвало да е главната роля на Български ВиК Холдинг. Със своята експертиза следва да управлява и направлява напъните на ВиК сдруженията към решение на проблемите на жителите с достъпа до питейна вода. Би трябвало да има явен проект, като се стартира от обитаемоте места с годишни водни режими през лятото. Редно е ВиК Холдинг да е мотор по внедряването положителните практики във ВиК сдруженията, само че на процедура това не се случва.

От дейностите на това управление се образува една съществена теза - политически уволнения и назначения, конюнктурни дейности, съобразени с властта и никакви старания за водачество при пораждане на спешни обстановки. Гледайки специалностите на УС на Холдинга, оставаме с усещане че управляват банка, само че не и подобен тежък бранш като водоснабдяване и канализация.

А може би задачата е " вярното " разпределение на средствата, ориентирани към бранша, към подобаващите за това хора, без значение имат ли потенциал и предпочитание да подобрят качеството на живота на жителите? "
Източник: skandal.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР